Idem Paris

Krátkometrážní / Dokumentární

Francie / USA, 2013, 8 min

David Lynch

• Marek1991

Je to zdokumentovanie istých postupov, no mne nesadlo, keďže je to nezmyselne čiernobiele, nie je to ani inštruktážny film, ani nič umelecké. Proste len propagačný film, ktorý nechápem v čom môže zaujať pre propagáciu, nič extra, nič čo by siahalo k priemeru.(18.4.2013)

Ale houbelec... Jasně je to reklama a propagační video, ale parádní. A v čem může zaujmout?(ptá se Marek1991) Třeba v tom, že ukazuje, že Idem Paris je špičkově zařízené studio, které se sice zaměřuje na relativně starou metodu, ale používá nejnabušenější mašiny v oboru(žádné staré stroje jak píše kaylin). Černobílý formát s vysokým kontrastem evidentně není zvolen proto, že jde o snímek z industriálního prostředí, ale proto, že jde o reklamu na litografii(která sice umí i barvu, ale ve své čb formě je nejznámější)....... Osobně podobné komerčně laděné projekty moc nemusím, ale věřím, že ty mašiny Davida bavily a tím, že se tisknul jeho obraz to pro něj bylo snad i více osobní než reklama na dámské kabelky.(24.4.2014)

• kaylin

David Lynch dostal nápad a rozhodl se, že si vezme kameru a půjde do tiskařského studia Idem Paris, kde používají ještě starý tiskařský stroj, a ukáže nám, jak takové tištění funguje. Zaznamenal poměrně krátkou pracovní rutinu a to je celé. V tomhle prostě není nic navíc, není tam nic uměleckého a je to opravdu jen dokument, kterému ale chybí to základní - informace. Mlčí se zde až na pár francouzských slov a prostě se jen jede na stroji. Mám Lynche rád, ale nesnáší jen zlatá vejce. Někdy prostě jen vejce.(7.3.2014)

Černobílý formát je poměrně frekventovaně využívaný při natáčení filmů nebo dokumentů z industriálního prostředí, ani v tomto případě tedy David nesáhl vedle a tiskařské studio Idem Paris je jistě poctěno, že jim propagační film natočil právě takový velikán, jako je Lynch.(11.5.2013)