Staccato

Hudební

Československo, 1986, 40 min

Martin Šulík

Film, ktorý je o hudbe o detstve a o rodine. Tento stredometrážny film nás zavedie do jednej rodiny, ktorá sa sústreďuje na malého chlapca v prelomovom veku, kedy si začína uvedomovať niektoré veci ako je napríklad smrť - naozaj geniálne podaná cez kruté zastrelenie vtáka, ale ktorý sa ešte nevie vymaniť z mašinérie dospelých, ktorá svojou prítomnosťou, narúša jeho svet. Stáva sa z neho rebel a určitý druh krásy nájde práve v hudbe u chlapca v rovnakom veku, ktorý prekypuje talentom. Staccato je krásne vyrozprávaný príbeh, ktorý odkazuje hlavne na svet vnímaný deckými očami a robí to naozaj bravúrne. Minimum slov a precíznosť záberov, robia z tohto filmu niečo vizuálne a zvukovo krásne. Iste, nie je to dokonalé. Hlavne v polovici tempo filmu na chvíľu spomalý a ticho postáv, v niektorých scénach doslova irituje. Ale v celkovom ponímaní sa jedná o veľmi príjemný filmík, z veľmi peknou myšlienkou.(15.9.2010)