Comprar, tirar, comprar

Španělsko / Francie, 2010, 75 (53) min

Cosima Dannoritzer

Casey Neistat

Georgia Wyss

A to som si niekedy myslel, že kurvítko vzniklo až s príchodom počítačovej techniky. Pritom prvé vo veľkom používané kurvítko vzniklo ako myšlienka kartelu na zníženie životnosti žiaroviek už na začiatku 20. storočia a dokonca na zakázanie výroby žiaroviek so životnosťou vyššou ako 1000 hodín pod hrozbou pokút.(12.3.2013)

Veľmi zaujímavý dokument. Upozorňujem na jeden hrozný kiks v slovenskom dabingu: v strede sa spomína starý film, v ktorom nejaký vedec akože vynájde nezničiteľné vlákno - avšak v slovenčine mi oznámili, že vynašiel "trvalú hrozbu"... Nejakému "expertovi" sa podarilo slovo thread preložiť úplne nahovno. Ešte aj v novinovom titulku, ktorý sa tam mihol, bolo vidieť "everlasting thread", ale prekladateľ evidentne pozná iba jednu verziu, "threat" s T na konci (a dokument nevidel). Hanba ako svet!(8.4.2013)

Začalo to niekedy okolo roku 1920, pričom prvým produktom, ktorého životnosť bola obmedzená, bola žiarovka. Od tohto momentu rôzne spoločnosti, vrátane "Apple", úmyselne znižujú dobu užívania svojich produktov, aby tak zabezpečili kolobeh ekonomiky. Ľudia kupujú zbytočné veci ešte skôr, ako ich naozaj potrebujú. Môj "Samsung S5" nemá ešte ani rok, mám minimum aplikácií, no zo dňa na deň čoraz viac mrzne, pričom mi správca aplikácií neustále zasiela informáciu, aby som odinštaloval "ČSFD apku", nakoľko spomaľuje chod môjho mobilu. Načo mi je teda "smart phone" v hodnote (vtedy) takmer 600 eur, keď môj telefón nedokáže po roku, kvôli jednej, dvom, či trom aplikáciám, normálne pracovať, bez toho že by nemrzol, že by som neustále nestrácal signál. Nuž, toto je biznis, ktorému sa sme prispôsobili a pravdu povediac, nedokážeme ho v sebe natoľko potlačiť, aby sme v skrini nemali "9 toro" tenisiek v rôznych farbách na viaceré príležitosti.(1.12.2015)

Nesmírně zajímavý dokument, který vás provede 20. stoletím z hlediska produkce elektrických výrobků a jejich plánovaného zastarávání. Bohužel i přes některé náznaky odporu (viz žaloba na Apple) se vlastně toho příliš mnoho nezměnilo. Tento komentář píšu na notebooku Sony Vaio, který vlastním asi 3 roky a už mám popraskané plasty a jen čekám na den, až se celej dosere. Co se týče zářivek v mém pokoji, měním je pomalu každý druhý rok. Kdybyste náhodou měl někdo doma zásobu žárovek z roku 1890, tak je velmi ochotně zkoupím. Kdo by taky nechtěl žárovku, která vydrží přes 100 let ??? Jo už vím, majitelé nadnárodních korporací. Zajímavé, že všechny průsery tak nějak vychází od nich, nikoli od vynálezců.(21.6.2016)

Áno mnoho ľudí to vie, len sa to povedalo verejne a povedali sa tam dôležité skutočnosti a to nie je zlé. Navyše to ako dokument netrvalo dlho. Tento svet je však stále len o konzume. Mne sa nedávno tiež pokazila tlačiareň, zatiaľ neviem kde je chyba, no možno, keď toto dopíšem a pokonšpirujem si a budem kriticky myslieť ako teraz, zahĺbim sa do techniky a logiky, tak možno tú chybu odstránim a tým, ktorým je toto všetko jedno, by som len odkázal, že na svoju chamtivosť možno raz doplatia, že sú práve za toto zodpovedný, lebo nevedia žiť inak. Normálne mám pocit, že keby ľudia pozerali viac dokumentov, tak by im to pomohlo viac než desiatky filmov o hlúpostiach ako sú tie o Jamesovi Bondovi. Tento film treba vidieť, povie vám to hravo, povie vám to múdro a jednoducho a najmä presne. Nie je to len o jednotlivých výrobkoch, je to zmena celkového myslenia, úprava hodnôt, dodám len, že môj kamarát to šíril na sociálnej sieti prostredníctvom jeho stránky, ktorú tam vytvoril. Ľudia nebuďte ovce!(28.3.2013)

• - V slovenskom dabingu dokumentu je chyba v preklade. V dvadsiatej šiestej minúte sa hovorí o filme - Muž v bílém obleku (1951) - v ktorom vedec vynašiel nezničiteľné vlákno, v slovenčine preložené ako "trvalá hrozba". Ide o zahanbujúcu zámenu anglických slov thread (vlákno, niť) a threat (hrozba). Pritom táto časť je doplnená zrozumiteľnými zábermi z filmu. (Rex Mundi)