Comprar, tirar, comprar

Španělsko / Francie, 2010, 75 (53) min

Cosima Dannoritzer

Casey Neistat

Georgia Wyss

Kvalitne spracovaný dokument, ktorý sa na nič nehrá a okamžite ide za svojím cieľom človeka šokovať. Zaznie tam aj veľmi dobrý nápad, ako by mohla naša planéta inak fungovať ako funguje. Pravda je tá, že večne to čo teraz robíme nebudeme môcť robiť. Planétu máme len jednu a my sme len mravci čo po nej chodia a zničia ju predtým ako prídu nové generácie. Dohody ako sú tam spomenuté sa dejú po celom svete a nejde len o žiarovku. Je smutné, že sme sa nenaučili žiť ako zvieratá či rastliny a podobne. Nedokážeme žiť s planétou vo vzájomnej symbióze. Afrika je samozrejme vrcholom celej rady problémov. Načo sú nám zákony, keď sú naschvál vymyslené tak, aby sa dali jednoducho obísť.(29.5.2015)

Potvrdili jsme si, co tak nějak tušíme. Dostali jsme tip, jak očůrat tiskárnu, a že by bylo super vyrábět věci tak, aby z nich po dosloužení nebyl odpad, ale živiny. Ale jinak místy dost nudné, mohlo být o polovinu kratší. A za neustálé opakování "plánovaného zastarávání" bych scenáristu praštil přes prsty.(24.11.2015)

A to som si niekedy myslel, že kurvítko vzniklo až s príchodom počítačovej techniky. Pritom prvé vo veľkom používané kurvítko vzniklo ako myšlienka kartelu na zníženie životnosti žiaroviek už na začiatku 20. storočia a dokonca na zakázanie výroby žiaroviek so životnosťou vyššou ako 1000 hodín pod hrozbou pokút.(12.3.2013)

Slušný dokument so zaujímavým námetom. Napriek tomu mi tam niečo chýbalo, niečo tam bolo navyše. A nechytilo ma to veľmi za srdce, možno preto že ma to už drží dlho. Snáď sa to dostane aj k "masovým" konzumentom a snáď dačo z toho i aspoň matne pochopia. Možno by pomohlo, keby chodili školy na exkurziu na skládky aby si uvedomili čo znamená plytvanie a odpad. Čo oči nevidia, srdce nebolí :((20.5.2013)

• nascendi

Samotný fakt podpory odbytu reguláciou životnosti ma neprekvapil, už som čítal niekoľko článkov na túto tému, i videl iný dokument a dokonca som sám napísal miniblog pod názvom Kazítka.Hrozné je, že sa v prospech neustáleho rastu výroby likvidujú vzácne suroviny a príroda sa devastuje odpadmi. A ten obrovský manipulačný mechanizmus núti aj inak celkom normálnych ľudí, aby za čudákov považovali tých, ktorí používajú síce "nemoderné" ale funkčné veci.(24.3.2015)

• - V slovenskom dabingu dokumentu je chyba v preklade. V dvadsiatej šiestej minúte sa hovorí o filme - Muž v bílém obleku (1951) - v ktorom vedec vynašiel nezničiteľné vlákno, v slovenčine preložené ako "trvalá hrozba". Ide o zahanbujúcu zámenu anglických slov thread (vlákno, niť) a threat (hrozba). Pritom táto časť je doplnená zrozumiteľnými zábermi z filmu. (Rex Mundi)