poster

Nevěřící (festivalový název)

 • USA

  The Unbelievers

Dokumentární / Životopisný / Historický

USA, 2013, 77 min

 • baribal
  **

  Dva mimořádně inteligentní vědci si honí své ego nad vírou ostatních lidí ve spojených státech. Je to dost velké zklamání, že dokument, který měl měnit zaběhlé pořádky v myšlení lidí se omezuje pouze na glorifikaci dvou hlavních aktérů. Samotný dokument má odstrašující konstukci, diskusí pomálu a většinu je zde pouze potlesk a záběry Krausse a Dawkinse. Dojem, který ve mně oba zanechali je ten, že i přes jejich inteligenci trpí nedostatkem respektu k ostatním lidem. Viděl jsem mnohokrát lepší dokumenty na toto téma a tohle byl prostě jen slaboučký odvar ze dvou brilantních mozků.(28.6.2014)

 • skrblik007
  ****

  The Unbelievers je spíše takový dlouhý vlog či zákulisní video. Tenhle "dokument" je tedy určen především fanouškům pánů Dawkinse a Krausse. A je to vlastně dobře - snažit se nahustit jejich knížky do filmu je nesmysl. Tahle mozaika jejich výstupů a diskusí má svižné tempo, fajn střih i mix zvuku. Nicméně je pravda, že to celé mohlo při sobě držet trochu víc koherentně. Pro Američany, Islamisty a fundametální (agresivní fyzicky i argumentačně) přívržence všech náboženství budiž tohle trnem v oku, pro intelektuálně uspokojené ateisty / agnostiky (jak by řekl Dawkins), jako jsem já (z velké části právě díky tomuto geniálnímu biologovi a osvícenci), se spíše jedná o příjemné nakouknutí do veřejného života jejich idolů. Díky, pánové, a vytrvejte!(16.8.2014)

 • klima777
  **

  Tohle je ryze americký dokument pro Američany. Což jest náramná škoda. Pod pláštíkem mohutné show, rádoby provokativních hlášek a občasného laciného handrkování s vidláky se totiž snadno ztratí podstata věci, totiž boj proti zkostnatělosti, zabedněnosti & hlouposti. A jen chvilkami vysvitne, jak jsou Krauss s Dawkinsem inteligentní, myšlenkově otevření a vtipní. Ostatek patří do odlišného diskurzu, jakož i kulturního okruhu...(20.4.2014)

 • Dan9K
  **

  Richard Dawkins říká krátce po začátku, že už ho nebaví diskuse s moderátory, protože moderátoři totálně zničí debatu, která se rozvíjí, a proto se rozhodli s Lawrencem Kraussem pořádat debaty jen spolu. Problémem je, že v tomto pořadu je moderátor, a tím je střihač. Celý dokument je vlastně jen sběrem krátkých štěků, které samy o sobě působí nedostatečně, nadutě a s malou informační hodnotou. Tyto štěky jsou vybrány z celé řady pořadů, rozhovorů či shromáždění a každý z těchto pořadů, rozhovorů či shromáždění by ve své plné délce měl pro mě větší hodnotu, než tato sbírka všeho a zároveň ničeho.(12.7.2014)

 • maseer2
  ***

  jako zapřísáhlý ateista musím těmto dvěma chlapíkům za jejich snahu o osvětu zabedněné většiny světa zatleskat, třebaže samotný dokument toho po obsahové stránce příliš nenabídne.. je to celé poslepované ze spousty vystoupení, díky čemuž je dokument plný krátkých trefných postřehů, názorů a myšlenek, ale jako celek toho příliš neřekne.. rovněž mi zde chybělo více prostoru pro konfrontaci, jak tomu bylo třeba v Religulous Billa Mahera.. celkově jde přesto o zajímavou a zároveň zábavnou podívanou, které ale díky způsobu zpracování nemohu dát více než 3*...(11.8.2014)

 • - Vo filme zaznejú piesne "Jigsaw Falling Into Place" a "Meeting In The Aisle" od alternatívnej rockovej skupiny Radiohead. (skeptic)