poster

Nevěřící (festivalový název)

 • USA

  The Unbelievers

Dokumentární / Životopisný / Historický

USA, 2013, 77 min

 • MikO_NR_1909
  ****

  Domnieval som sa, že pôjde len o jednostranné líčenie a absolútnu voľnosť šírenia ateizmu bez teizmu. Dokument ma prekvapil. Drží sa základných existenciálnych úvah a čerpá najmä z vedeckých dôkazov. T.j. - niečo nie je dokázané, predpokladám, čiže nevyvádzam toľko obľúbené a subjektívne dôsledky. A držím sa rácia. Duchovno je umocnené v metaforických rovinách, čím obohacuje človeka k tvorivosti. Rovnako ma prekvapili vynikajúco zostrihané ukážky z celosvetových diskusií o viere (pričom sa vytiahla podstata a nezastieralo to, čo by vedome ničilo predstaviteľov druhej strany), šoty "celebrít zo sveta kultúry" a výsek z 10-30 tisícového zhromaždenia neveriacich. Ani by ma nenapadlo, čo sa dá v takomto prostom dokumente obsiahnuť. A tá myšlienková pestrosť...(19.7.2015)

 • maseer2
  ***

  jako zapřísáhlý ateista musím těmto dvěma chlapíkům za jejich snahu o osvětu zabedněné většiny světa zatleskat, třebaže samotný dokument toho po obsahové stránce příliš nenabídne.. je to celé poslepované ze spousty vystoupení, díky čemuž je dokument plný krátkých trefných postřehů, názorů a myšlenek, ale jako celek toho příliš neřekne.. rovněž mi zde chybělo více prostoru pro konfrontaci, jak tomu bylo třeba v Religulous Billa Mahera.. celkově jde přesto o zajímavou a zároveň zábavnou podívanou, které ale díky způsobu zpracování nemohu dát více než 3*...(11.8.2014)

 • Tommy987
  **

  Richard Dawkins aj Lawrence Krauss sú obaja vynikajúci popularizátori vedy a kritici náboženstva a úprimne si ich vážim. Tento dokument ich sleduje počas ich "turné" po svete. Dávajú prednášky, zúčastňujú sa diskusií a debát, poskytujú rozhovory v televízii a rádiu atď. Väčšinu daných prednášok som videl už pred týmto filmom a obvykle sú výborné. Obaja sú výborní rečníci a keď majú nejakých náboženských oponentov, väčšinou ich intelektuálne vysoko prevyšujú a debaty bez problémov vyhrávajú. Avšak tomuto dokumentu sa to všetko podarilo zostrihať do celku, ktorý je nemastný-neslaný, útržky jednotlivých debát na seba často nenadväzujú a namiesto koherentného obrazu o práci týchto pánov tu máme len guláš niektorých ich argumentov bez hlavy a päty. Ľubovoľná prednáška ktoréhokoľvek zo zúčastnených ľudí vás obohatí viac, ako tento film. Alebo aj Religulous Billa Mahera.(3.10.2014)

 • Gemini
  ***

  Unbelievers mají zřejmě být popularizačním dokumentem o ateistickém hnutí - nebo možná poctou profesorům Kraussovi a Dawkinsovi. Bohužel ani jedno se příliš nevydařilo, protože jde čistě o sestřih útržků rozmluv jmenovaných myslitelů buď jen v tandemu (mj. na jevišti Sydneyské opery nebo na zadním sedadle limuzíny nebo v muzeu) nebo individuálně s někým dalším. Opravdu jen útržků, které vám nemají šanci cokoliv relevantního sdělit, pokud nejste tragédy, které každý hňup utáhne na nějaký ten buzzword a "wow" efekt. A to je obrovská, obrovská škoda, protože film díky svojí formě dělá z úsilí nejen těch dvou jakési laciné divadlo, které navíc budí dojem, že Krauss s Dawkinsem nedělají nic jiného než že poletují po světě a vedou více či méně sofistikované disputace o tom, zda bůh je či není, zda evoluce dává smysl či ne, a tak dále, a tak podobně... Je mi to líto, protože kdykoliv si znovu rád poslechnu výtečnou burcovací řeč prof. Dawkinse z roku 2002 na téma militantní ateismus (k vidění na TEDu i s českými titulky;)) Na základě tohoto filmu nemůže nikdo seriózně hodnotit tu či onu stranu, a souhlasím s těmi, kterým po zhlédnutí Nevěřících vychází dvojice řečníků jako duo přezíravých, o vlastní výjimečnosti přesvědčených ubožáků. Moje výsledné hodnocení je proto dost rozpačité. Film může mít určitý přínos, ale jako dokument je velmi hrubě nezvládnutý ve všech ohledech mimo technických disciplín. Ty jsou slušné, ale ozvláštnění tu není veškeré žádné. 60% se mi zdá skoro příliš...(26.9.2014)

 • Dan9K
  **

  Richard Dawkins říká krátce po začátku, že už ho nebaví diskuse s moderátory, protože moderátoři totálně zničí debatu, která se rozvíjí, a proto se rozhodli s Lawrencem Kraussem pořádat debaty jen spolu. Problémem je, že v tomto pořadu je moderátor, a tím je střihač. Celý dokument je vlastně jen sběrem krátkých štěků, které samy o sobě působí nedostatečně, nadutě a s malou informační hodnotou. Tyto štěky jsou vybrány z celé řady pořadů, rozhovorů či shromáždění a každý z těchto pořadů, rozhovorů či shromáždění by ve své plné délce měl pro mě větší hodnotu, než tato sbírka všeho a zároveň ničeho.(12.7.2014)

 • - Vo filme zaznejú piesne "Jigsaw Falling Into Place" a "Meeting In The Aisle" od alternatívnej rockovej skupiny Radiohead. (skeptic)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace