Jarmila Novotná

Scénář:

Petr Ruttner

Kamera:

Ervín Sanders

Portrét operní pěvkyně. Jarmila Novotná, provdaná Jarmila Daubková, (23. září 1907 Praha – 9. února 1994 New York) byla česká zpěvačka, filmová herečka a operní pěvkyně.Po několik měsíců byla také žačkou Emy Destinové, poté dva roky studovala zpěv u Hilberta Vávry.Od roku 1935 až do roku 1956 vystupovala v newyorské Metropolitní opeře jako sólistka. V roce 1946 navštívila poválečné Československo, které zahájila slavnostním koncertem v Národním divadle, do vlasti se pak vrátila ještě v roce 1947, kdy zde absolvovala koncertní turné. V roce 1947 také hrála v protiválečném americko-švýcarském (režie Fred Zinneman), ve Švýcarsku a Německu natáčeném, filmu Poznamenaní, který byl posléze nominován na Oscara. Ve filmu hrála matku, která hledá svého syna ztraceného během druhé světové války. Dětskou roli jejího syna zde ztvárnil český chlapec Ivan Jandl, který za svoji roli v tomto filmu získal filmového Oscara. (oficiální text distributora)

NinadeL

První dokument Petra Ruttnera o Jarmile Novotné vznikl pod záštitou Krátkého filmu. Svým způsobem je kouzelné, že tu sama Novotná říká úplně ty stejné fráze, které po té vydala ve svých pamětech Byla jsem šťastná. Ona mohla mít už svůj život zakonzervovaný v jediný komplexní obraz. Ale pokud Ruttner natočil hned příští rok ještě Vox humanu, příliš nového už nevymyslel. ()