Superúchyl (festivalový název)

• angličtina

HK: Forbidden Super Hero

Komedie / Sci-Fi

Japonsko, 2013, 105 min

Je to celkom dobrá akčná bláznivá komédia. Má dosť dobrý príbeh o skromnom mladíkovi, ktorý síce pred problémami neuteká, ale inak sa nevie moc presadiť a chýba mu sebavedomie, kvôli čomu má problém sa plnohodnotne zoznámiť aj so svojou novou spolužiačkou, ktorá sa mu hneď zapáčila. Ale všetko sa zmení, keď sa počas rukojemníckej drámy, ktorej súčasťou sa stala aj ona rozhodne zachrániť celú situáciu a omylom si miesto masky zločinca nasadí na hlavu nohavičky, čo z neho vďaka génom, keďže otec bol masochista a matka domina urobí prvotriedneho bojovníka. A tak sa rozhodne bojovať proti zločinu, získať srdce svojej vyvolenej, ale zároveň ho čakajú nielen nové výzvy, ale hlavne sa musí vyrovnať aj so svojou úchylnou podstatou. Spracovanie sa mi páči, zápletka v rámci žánru už na prvý pohľad pôsobí mimoriadne atraktívne a našťastie sa jej potenciál aj podarilo dostatočne využiť. Síce ma trochu mrzí, že počiatočné tempo sa filmu nedarí udržať až do konca, keďže v druhej polovici sa už nájde aj pár slabších miest, ale to je asi to jediné výraznejšie, čo sa tu v rámci možností dá vytknúť. Inak je tu skutočne na čo pozerať, celý ten prístup ku komiksovým postavám s množstvom ich klišé je tu dotiahnutý prakticky až do dokonalosti a tak mi vôbec nevadí, že tu vlastne chýba nejaká plnohodnotný zápletka, hlavne, že je to celé tak perfektne absurdné a s množstvom výborných prvkov a situácií, navyše poteší aj plno zaujímavých záporákov, takže som sa takmer celý čas výborne bavil. Veľkým kladom sú aj samotné akčné scény, ktoré sú dostatočne originálne, bláznivé a vlastne aj tým správnym spôsobom úchylné, že minimálne na súboj s pohoďákom teda len tak nezabudnem. Humor je síce možno trochu jednotvárny, ale aspoň v tej oblasti, ktorá tu perfektne sedí, keďže komiksová tématika je tu podaná tak skvelo úchylne a tak tých vtipných scén a momentov je tu nespočet. Herecké obsadenie je na tom dobre, ideálny hlavný hrdina, jeho nová spolužiačka mi síce nesadla až tak, ako to v podobných filmoch býva zvykom, ale tiež je v poriadku a k tomu množstvo zaujímavých prevažne záporných postáv. Réžia a technická stránka mi v rámci svojej kategórie prídu perfektné, efekty už v rámci žánru nemohli byť lepšie, skvelá akcia a humor, ani ma nenapadá, čo by som tu mohol vytknúť. Tieto absurdné japonské komédie si rád občas pozriem a Hentai kamen patrí rozhodne medzi tie lepšie. A môže za to aj fakt, že bežné komiksovky neznášam, takže toto ich poníženie úchylným smerom som si skutočne užil. 70%(9.2.2014)

Výborná parodie na všechny hrdinské komiksy (západní i východní) - má to všechno, co mají oni: borce, jeho milovanou, anti-borce, borcovo trápení, zda je vůbec borcem, souboje, mecha... ale má to i něco navíc, kalhotky a pěknej zadek Suzukiho Rjóheie. Film, který si nejvíc užijete, pokud se na něj koukáte ve více lidech, anebo nejste suchar. Se sofistikovanou akcí se střídají scény, kde si hrdina pokládá deep otázky a vymýšlí na ně ještě mnohem deepější odpovědi. "Od hloubi mé úchylnosti se neodvíjí to, jak jsem silný." Na něco tak hlubokého by nepřišel ani Džiraja. Od filmu jsem nic nečekala, obzvlášť při takovém zdejším hodnocení, ale nakonec se ukázalo, že CSFD je jen plná sucharů, takže jsem byla velmi mile překvapená. Ano, je to šílené a "úchylné", ale co čekat od filmu, co se jmenuje Hentai Kamen, na obalu má týpka s kalhotkami přes obličej, je v punčochách a má v řiti zařízlé gatě? Dobré 4* a doufám, že někdy uvidím záběry z natáčení...(9.2.2014)

• Slavomír

Zrod takého skvostu musel byť podmienený ťažkou deviáciou... normálne by si to zaslúžilo zaujímavý príbeh. Keby ho malo, raz-dva by bol na svete nový kult. Takto zostalo len pri ultimátnej superbuzne s maskou spajdrmena, punčoškách a s brutálne zarezanými slipami, ktorého jedinou zbraňou je pytlíček a neskutočný gej-balet. Pár vtipných momentov a to je všetko. Ono je tá kultúra troška odlišná, 2 jadrové bomby boli málo.(27.12.2013)

• KKlein

Jeden z filmů tak blbých, že si ho rád přidám do seznamu viděných, abych se tím mohl pyšnit. Parodie na západní i východní komiks a bohužel tak trošku ve stylu přiblblých Scary Movie. Herecké výkony nic moc a stojí to na dost chatrné kostře. Ale je to prostě pakárna až za hrob a pár momentů si určitě zapamatujete, navíc - typicky japonské. Pantsu!(11.5.2014)

• DaeGurth

Tak jsem se na to těšil... Mám rád japonské úchylnosti i to, že se k nim radostně hlásí. A tady ten hlavní šašek stráví většinu filmu tím, že si říká Hentai Kamen a u toho si opakuje, že není Hentai (Úchyl)... Herecké výkony jsou dřevěné a hlavní postava by udělala nejlépe, kdyby ty kalhotky nikdy nesundávala.(17.2.2015)