poster

Stroj

 • Velká Británie

  The Machine

 • Slovensko

  Umelá inteligencia

Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2013, 90 min

Scénář:

Caradog W. James

Kamera:

Nicolai Brüel

Hudba:

Tom Raybould

Producenti:

John Giwa-Amu

Scénografie:

Erik Rehl
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kaylin
  ***

  Celkem zajímavé sci-fi. Je fajn zase vidět něco o umělé inteligenci a o tom, kde je hranice mezi vytvořeným a získaným. Může mít umělá inteligence vlastní vědomí, vlastní emoce, vlastní myšlenky? Není to až tak originální, je to místy docela nudné, ale rozhodně se na to dá dívat. Možná kdyby byl trochu větší rozpočet na zajímavější trikovou stránku.(4.6.2014)

 • gicous
  ***

  Postupně začne selhávat příběh, který se stává více a více upracovaný, nucený a neuhlazený. Jednotlivé příběhové segmenty na sebe nenavazují a fungují spíše odděleně, než-li v rámci celku. Největší šok mi způsobil, a to doslova, akční závěr, který tady asi přivandroval nedopatřením z nějakého předtočeného desátého dílu Univerzalního vojáka. Že by střihač a režisér slepili ve střižně dva různé filmy a nevšimli si toho? Teď už je pozdě někomu spílat, zbývá než-li litovat možného potenciálu, jež v sobě tento nízkorozpočtový film měl. Škoda ústředního hereckého dua. Škoda netradiční ale výborné hudby. A škoda pěkného vizuálu, který musím ocenit o to více, že tvůrci zjevně pracovali s omezeným rozpočtem. Kdyby se jednalo o čistě akční film od samého začátku, neměl bych proti filmu víceméně, co říct. Ale vzhledem k ladění celého sci-fi do temných a dramatických tónů (v první polovině) a naopak kvůli thrillerovým a akčním zkratkám v závěru, se jedná o dost rozporuplný sci-fi počin. 5/10(28.5.2014)

 • darkrobyk
  ****

  Povedené drama zasazené do nedaleké (a až děsivě reálné) budoucnosti. Chvílemi dlouhý klip od Björk (All is Full of Love), chvílemi Univerzální voják a Borgové ze StarTreku. Po většinu času ale příběh o snaze zachránit, co se očividně zachránit nedá. Nechybí mentorování na téma lepšího lidstva a evoluce... Namodralý šerosvit s kovovým nádechem a hudba připomínající Vangelise (Blade Runner) dodávají patřičně tísnivou atmosféru. A samozřejmě vojenská mašinerie jak vystřižená z amerických protiválečných filmů. Co všechno je člověk schopen obětovat pro lásku ke své dceři? Všechno... Celkově jsem spokojen.(14.3.2015)

 • Philcze
  **

  Britská low-budget verze Robocopa, kde se kladou naprosto stejné "filozofické" otázky, ale chybí satirický podtón a zábavná brutalita. Promarněná záležitost, jejíž prvotně sympatické zacházení s nízkým rozpočtem (noční scény, slušná práce s osvětlením a efekty) v půlce úplně mizí, a ze Stroje se stává sterilní koridorovka. 40%(23.3.2014)

 • maddy
  ***

  Britský low-budget mix prvoligového Blade Runnera a treťoligového Universal Soldier. Oceňujem ako dokázal režisér Caradog W. James doslovne čarovať s minimálnym rozpočtom a vytvoriť aj za málo peňazí celkom dosť sci-fi muziky. Machine sa síce odohráva takmer po celý čas v sklade a laboratóriu, ale dokáže na scénu priniesť vskutku zaujímavý vizuál. Skvele využíva tých pár CGI efektov (hlavne až desivo svietiaci oči robotov) a skľúčenú atmosféru dotvára aj vhodne zvolená syntetizátorová hudba akoby z 80. rokov. Prekvapivo sa aj na malom priestore darí vybudovať dojem dystopického sveta a nelichotivej pretechnizovanej budúcnosti. Problémom je samotný príbeh, ktorý si na tak malý film berie až príliš veľkú sústo. Ponúkne síce pár skutočne fungujúcich filozofických myšlienok v štýle Robocopa (hlavne veľmi dobrého tohtoročného remaku), ale problémom je, že s nimi v druhej polovici nijako nepracuje a mnoho z nich vyústi do pomerne fádneho konceptu. Druhá polovica tak ničím neprekvapí, načrtnuté motívy nijako hlbšie nerozpracováva a nesústredí sa ani na akciu, prípadný väčší spád. Film tak v závere výrazne negraduje a celé dianie zakončí pomerne fádne, čo je škoda. Nuda to síce nie je, ale na guilty pleasure sci-fi béčko to nie je dostatočne hlúpe, avšak stále veľmi ďaleko od prepracovanejšieho áčka. Vo výsledku síce sympaticky odvedená práca (vzhľadom k rozpočtu), ale zvládnutá len tak z polovice. CELKOVO: 2,5*(19.4.2014)

 • - Natáčení probíhalo v Anglii ve městech Cardif, Essex a Wales. (Terva)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace