The Christmas Candle

The Christmas Candle

Velká Británie / USA, 2013, 100 min

• ARI50

Slušná a pěkná vánoční záležitost, koukal jsem když jsem viděl hořet svíčky na stromě tehdy byly blázni. Ale jinak obsazení je v pohodě hudba taky a je to v celku pěkně natočeno ale chyběl mi ten pravý duch vánoc.(26.12.2018)

• rikitiki

Vánoční přeslazený příběh s nebohou Susane Boyle, která ve svém nehereckém zoufalství akorát prkenně postává. Rádoby retro historka trpí přílišným přeplněním postav a happyendem tak přehnaným, že působí dojmem parodie. Hlavní postava kněze s krizí víry se chová v novém působišti jako slon v porcelánu, skoro všechny uráží a neohlíží se na jejich pocity nebo tradice, takže si moc mých sympatií nezískal. Všechny emoce ve filmu jsou zhuštěné a rychle za sebou sázené - tudíž jsou značně nevěrohodné. SHRNUTÍ: Tomu by se vysmál i Charles Dickens.(11.11.2018)

The Christmas Candle je vánoční film s velice křesťanským (duchovním) poselstvím. Hlavní hrdina prožívá krizi víry (v době průmyslové revoluce ach-tak-častou) z osobních důvodů a přijede do městečka, kde věří na zázraky všichni vyjma jedné mladé hezké samostatné ženy. Pastor tu tedy působí jako pěst na oko, když se snaží místním vysvětlit, že jejich požehnaná vánoční svíčka není nic než pověra a pravé zázraky tvoříme sami. Jenže... ta svíčka opravdu požehnaná je. Jistě si dokážete představit, kam film zamíří a právě to z něj dělá věc problematickou. Film má ze začátku vcelku hezkou atmosféru a dlouho to vypadá jako hezká vánoční pohádka. Všechna přání se vyplní (a přece jenom je to vánoční film, takže nic překvapivého), jenže pak přijde onen velký zázrak pro nevěřící. A teď záleží na tom, jak velcí jste cynici (přestože jste tam toho anděla viděli a nějaký zázrak čekáte). Na mě to bylo trochu moc a výsledný dojem pak byl trochu trpký. Takže si to dobře rozmyslete (a pokud nemáte rádi duchovní poselství, vyhněte se tomu obloukem). P.S. Obsadit Susan Boyle nebyl ale vůbec dobrý nápad. Hlas má možná skvělý, ale co se herectví týče, tady se žádný zázrak nekonal.(27.11.2014)

Po všetkých tých šablónovitých vianočných filmoch plných klišé konečne niečo iné a zároveň veľmi vydarené. Námetovo naozaj skvelé a celý ten koncept vianočnej sviečky sa mi naozaj dosť pozdával. Horšie to už bolo s niektorými postavami, obzvlášť s novým reverendom Davidom. Nechápem akým zázrakom by takýto muž bez oddanosti k viere a nádejam mohol vykonávať prácu kňaza, ktorý sa v mnohých ohľadoch správal podľa mňa až príliš asertívne, obzvlášť k dvojici manželov šíriacich sviečkový zázrak. A trochu mi vadila aj tá fantastickosť, najmä v závere príbehu. Ale nevadí, ako celok to bolo naozaj pekné, najmä to ústredné posolstvo, že nezáleží na tom či nám dá nádej nejaká sviečka alebo ju podmienia slová plné podpory. Napokon vždy záleží na tom, či v tú nádej naozaj veríme alebo nie.(30.12.2014)

Vcelku ucházející příběh s krásnou myšlenkou a morálním ponaučením, zejména pak se šťastným koncem.(24.12.2017)

Miluji Vánoce. A miluji tenhle příběh. Ano, má to svoje mouchy, a zapřísahlým ateistům se asi líbit nebude, ale pro adventní čas je to ideální film :-)(17.12.2015)

Jak přivést lidi na víru? Dáte jim legendu! Jak k víře přivést nevěřícího namyšleného kněze? Srazíte jeho pýchu a dáte mu jedinou naději v podobě andělem požehnané svíce. Děj nijak neohromí, ale přesto příběh nabízí klidnou a příjemnou podívanou pro celou rodinu.(4.3.2015)

Celkom fajn, aj ked mi nie je jasne, aky zamer to malo :o) - asi daky duchovny, aj ked totok moc duchovne ci krestanske zrovna nebolo, skor rozpravkove, mile, pre deti. Ale i tak pekne; len clovek nesmie cakat duchovnu pointu, skor daku vianocnu pohodovku o zazazracnej sviecke, prilis neveriacom pastorovi, ktory je fajn, ale na zazraky prave neveri. Sudiac podla komentarov nizsie, to domota skor pospolity ateisticky lud, ktorym sa to bude lubit ako "nabozensky film", lebo sa tam hodne vyklada o dobrote, ludskosti, viere, zazrakoch - ale o Bohu a krestanskej viere to nie je. Ale stale lepsie, nez Heri Ploter alebo nez drotom do oka, cize my to vychadza na 4* za snahu a celkom prijemny zazitok.(21.10.2016)

Celkem obstojný vánoční příběh doprovázený zpěvem Susan Boyle. Téma trochu křesťanské, ale o čem jiném, než o víře a naději vánoce jsou..(31.12.2018)

Konečne po všetkých tých ukričaných Santa Clausoch (česká verzia ukradnutých vianoc - Satanoch Kalousoch :-) ) konečne naozaj vianočný film. Reálne za 4*, ale v boji proti krikľúňom v červených čapiciach dávam jednu navrch.(23.11.2014)