Hodina dějepisu (TV film)

Hodina dejepisu

History Lesson

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2013, 59 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (8)

Jasné, že každý národ si dejiny interpretuje podľa seba a vydáva to za objektívne videnie minulosti. Dobré vedieť, že zatiaľ dominantný národ takémuto rozdielnemu výkladu nebráni. Sonda do vnímania takto podávanej histórie a z nej vyplývajúcej reflexie súčasnosti z pohľadu mládeže. Sympatické, jasné formulované názory z oboch strán. Zaujímavé (no nie až tak prekvapivé) je, že tak 85% z nich svoju budúcnosť len minimálne spája so Slovenskom. Nič prevratné som sa síce nedozvedel, ale zo sociologicko-dokumentaristického hľadiska je to užitočné zachytenie dobových názorov z pohľadu mládežníkov.(2.4.2013)

je dobré, že vznikol takýto dokument s touto témou spracovanou takto; je to ďalší dôležitý dokument, akých v posledných rokoch na slovensku vzniká čoraz viac;(31.3.2013)

Jestli si dokument kladl za úkol ukázat, jak mladí lidé uvažují, tak se to povedlo. Člověk (rozuměj - Čech :)) teď dovede líp pochopit, na jakých otázkách vznikají třenice mezi Slováky a Maďary. Nedal se dokument ale využít ještě k navození platnějších otázek? Takhle hodina dějepisu vyznívá jako pouhá zápasnická aréna, v níž je učitel přítomen jen proto, aby mezi žáky nedocházelo k podpásovkám. Učitel by přitom mohl zasáhnout a ty "podunajské spory" zasadit do širších souvislostí. Vyhrocená atmosféra v té třídě k tomu přímo vybízela. Bohužel ale zazvonil zvonec... ________________________ Pokračovali na těch školách v debatě příští hodinu? Tipuju, že ne. Většina třídy se nejspíš s proběhlou debatou spokojila, přestože/protože v ní zazněly jen obvyklé fráze a "argumenty" z médií či od rodičů. Já osobně bych se ale za natočení 2. dílu přimlouval. Mělo by se ukázat, že pořádná hodina dějepisu může přispět k názorovému zformování studenta a jeho identity (a ne ho jen zahltit argumenty protistran).(17.5.2015)

Hodina dejepisu za mojich čias vyzerala celkom ináč, tu si študenti vyjadrujú svoj názor na vec, je to dialóg a celkom zaujímavý. A keď sa to na záver medzi dievčatami vyostrí, tak je to aj zábavné. Škoda toho zvončeka, ktorý všetko ukončil v najlepšom. Obdivujem, že deti, hoci staršie, dokážu pochopiteľne a jasne sformulovať svoj názor, nekoktať pri tom pred kamerou a celý film tak aj vďaka nim vyznie profesionálne.(3.9.2014)

Presne takto si predstavujem slovensko - maďarský dialóg. Rozprávať sa o rozdielnych názoroch, vypočuť si druhú stranu a snažiť sa ju pochopiť. Bodaj by sa takýchto dokumentov točilo viac. Filmu by som vytkol snáď len menší priestor na vyjadrenie sa študentov z Maďarska. Záver bol neproporcionálne venovaný takmer len slovenským študentom. (STV2)(28.3.2013)

Nebyť toho, že sa režisér potreboval pripomenúť ako niekdajší tvorca hraného filmu pre mňa zdrvujúcimi hranými sekvenciami, ide o mierne nadpriemerný TV dokument s dobrou témou a s vyváženým priestorom pre obe argumentujúce (niekedy "argumentujúce") strany.(8.2.2014)

Silná téma, zaujímavé spracovanie - pohľad mladej generácie na nie úplne šťastné určenie hraníc v minulosti.(8.6.2013)

Maďaři se v Maďarsku hádaj s Maďarama o tom, kdo je větší Maďar(13.9.2016)