Sinsegye

(festivalový název)

New World

Drama / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2013, 134 min

Nepochybně kvalitní krimi film, ale mě to prostě nesedlo. Bylo to na mě moc dlouhé, navíc ve filmu byl pro mě až moc velký nepoměr zajímavých a nudných scén. A ani postavy si mě moc nezískali snad až na Jeonga, no vlastně ke konci ještě Ja-seong získal nějaké body sympatie. Co se týče scénáře, tak ten je dobrej, nápad je dobrej, ale zpracování mi bohužel moc dvakrát nesedlo. Aspoň že ten konec dobře graduje navíc ta jedna pořádná bojová sekvence je skvělá a taky zaplať pánbůh za to že Jeong byl takovej frajer, jinak bych šel s hodnocením ještě níž. 65%.(15.8.2013)

"Nový Svět 2013" je jeden z nejlepších korejských filmů, jaké jsem za poslední dobu viděl. Chytne hned ze začátku a diváka nenáročného na akci a násilí zaujme, pobaví a rychle "zaháčkuje" tak, aby u něj neusínal a se zájmem sledoval. Perfektně vykresluje postavy a co asi nejlépe činí, tak vykresluje jejich vztahy ... Ve filmu je spousta šmejdů na všech možných stranách "barikády", jsou zde však i oběti, zejména pomalu se vyjasňující hlavní hrdina (z počátku není jasně viditelný), který je vyloženě psychicky drcen mezi mlýnskými kameny ... mafií, několika bossy a policií, zejména charismatickým svým šéfem. Film pomalu,ale jistě plyne k vyhrocení situace, kdy padá jedna hlava za druhou a divák simyslí, že už si spolu s hlavním hrdinou v klidu zaslouženě vydechne. Nikoliv, ne každý plán proběhne hladce, ne vše dopadne jak má ... Jedna nástraha střídá druhou, až se před hlavním hrdinou uzavřou všechny cesty a otevřou další ... těžko popisovat a nespoilerovat, ale samotný závěr, asi těch 15 minut je absolutním, úsměvným, ohromným filmovým "revenge" zážitkem nemající ve svém "rozsahu" obdoby od klasických Kmotrů ... Mazec film!!! Úžasné krimi drama, které asijským fanouškům rozhodně doporučuji!!(21.1.2014)

Skombinujte Infernal Affairs s The Godfather, dobre premiesajte zanrovou vareskou, ako prilohu dajte vydatnu porciu kimchi a dostanete najlepsiu korejsku gangsterku minimalne od cias Dirty Carnival. Aj ked samotny pribeh nie je originalny, je vsak precizne vystavany a podporeny vybornymi hereckymi vykonmi (Min-sik Choi je tradicne stavka na istotu, ovsem Jeong-min Hwang je pre mna osobne velkym prekvapenim, pretoze na tohto herca som mal doteraz osobne averziu). Dramaticky obluk je odhadnutelny, ale jeho jednotlive dielce casti aj tak dokazu prijemne prekvapit a priniest zopar intenzivnych chvil. Kazda z hlavnych postav, ktora je v prvej polovici filmu zanrovo zaskatulkovana, dostava v druhej polovici vyvoj smerom mimo hranice dovtedy vystavaneho mantinelu, pricom to neposobi nedoveryhodne a uz vobec nie lacino. Navyse tato korejska "hra o tron" ponuka pre korejsku gangsterku typicku hromadnu bitku, ktorej sekvencia v uzavretom priestore je tak dobre nasnimana a ozvucena, ze mi polahky pripomenula kladivkove vycinanie v Oldboy-ovi. Velke mnam za tuto vydarenu zanrovu pochutku, hoc ten zaverecny, dotukavaci appendix mohol kludne skoncit v strizni.(9.4.2013)

Rozjazd pomalý, zvyšok výborný. New World je konverzačka z prostredia kórejských gangstrov, ktorá viac, ako na explicitnosť a krvavosť vsádza na charaktery a konverzácie medzi nimi. Nejedná sa o žiadny veľký Mindfuck akým bola napríklad Volavka. Ale cítiť z toho určitú noblesu. Sú mi strašne sympatické filmy, ktoré dokážu vytvoriť taký ten pocit high class sveta, ktorý ale zároveň pôsobí odpudivo. Herecky bezchybné, hudobné skvelo podfarbené - len tým babám sa mohol dať väčší priestor. Finálny zvrat očakávateľný, ale je podaný veľmi neočakávateľne. Takže paráda.(5.9.2017)

Je to veľmi dobrá gangsterská dráma. Má dosť dobrý príbeh o policajnom dôstojníkovi, ktorý už desať rokov pracuje v utajení, ako člen zločineckej organizácie, pričom sa za tú dobu vypracoval až na pravú ruku šéfa jednej z jej dvoch hlavných podskupín, ale aj tak ho táto práca plná násilia až príliš unavuje a nevie sa dočkať konca. Lenže jeho priamy policajný nadriadený si to nemôže dovoliť, keďže po smrti hlavného šéfa organizácie práve začínajú boje o moc, ale policajta v utajení práve v tomto kritickom období čaká len mnoho problémov a navyše sa musí rozhodnúť, na ktorej strane skutočne stojí. So spracovaním som dosť spokojný, ale na to lepšie si treba počkať. Už úvod rýchlo vtiahne do deja, ale aj tak sa prvá polovica nesie v pomalšom tempe, neobsahuje nejaké výraznejšie zaujímavé situácie a tak ju beriem skôr len ako zoznamovanie so všetkým dôležitým , či už s postavami na kladnej a zápornej strane, alebo aj so samotnou organizáciou. No v druhej polovici ide úroveň filmu prudko hore a toto ma už úplne pohltilo, dej začne byť až mimoriadne dynamický, s mnohými intenzívnymi sekvenciami, ktoré mi až brali dych, pôsobí to veľmi napínavo a až do skvelého konca sa je na čo pozerať. Len tú úplne poslednú scénu si mohli odpustiť, pôsobí dojmom paródie, ale to je už len detail, keďže je to mimo hlavného deja. Čo sa týka akcie, tak jej tu očakávane moc nie je, tu ide predsa len hlavne o príbeh a postavy, ale aj tak sa dá len chváliť. Nájde sa tu len jedna dlhšia akčná sekvencia v podzemných garážach a tá je skvelá, hlavne perfektne natočená scéna vo výťahu, bavili ma aj všetky tie mafiánske likvidácie, no niektoré scény pôsobia aj dosť nepríjemne, nie kvôli násiliu, ale hlavne kvôli pocitu nespravodlivosti. Herecké obsadenie je výborné, Lee Jung-Jae v hlavnej úlohe, k tomu Choi Min-Sik ako policajný nadriadený, ale trochu rozporuplne na mňa pôsobí Hwang Jung-Min, celkovo ho mám rád, ale som od neho zvyknutý na dobrosrdečné postavy, takže ako krutý mafiánsky šéf mi moc nesedel, ale aj tak som si zvykol. A poteší aj plno známych tvárí vo vedľajších úlohách. Réžia a technická stránka sú perfektné, vizuál, napätie, prístup k postavám, kľudne sa to dá označiť za žánrovú špičku. Takže kvôli tej trochu slabšej, ale aj tak stále dobrej prvej polovici nemôžem dať plné hodnotenie, ale aj tak som veľmi spokojný, druhá polovica je pre podľa mňa absolútny vrchol mafiánskeho žánru. 81%(23.7.2013)