Čarodějnice ze Zugarramurdi

Witching & Bitching

Witching and Bitching

Komedie / Horor / Fantasy / Drama

Španělsko / Francie, 2013, 110 min

Hm, tak pro mě teda zklamání. Iglesia + čarodějnice, no těšil jsem se hodně, ale byť jsem se slušně zasmál, tak celkově je příběh o čarodejnicích ze Zugarramurdi až moc jednoduchý na to, aby mě po sadách o vymítačích, bláznivé stíhačce nebo cirkusácích dokázal plně uspokojit. Popravdě mě zaujala pouze prostřední část. Akční začátek se mi nelíbil vůbec, ke konci už jsem spíše přežíval. Na Iglesiu ne nejhorší, ale rozhodně jeden z těch slabších kusů. 60%(25.3.2014)

Poněkud déle člověku trvá, než se vpraví do děje. Přeci jen něco takového není obvyklé a také na rychlou španělskou mluvu se dlouho zvyká, ale nakonec to všechno dobře dopadlo, hlavně díky schylujícímu se konci, který se povedl a vznikla z toho zábavná komedie s nádechem hororu plná neokoukaných tváří.(30.3.2015)

Jedním slovem? Nadšení. Opravdu, jsem obrovsky nadšen. Čekal jsem cokoliv, dostal jsem mnohem více. Že to nebude čistý horror, ale trhlá ujetina, mi bylo jasné hned, ale vůbec mi to nevadí. Skoro všechno mi na tom přišlo dokonalé. Humor. Takhle se mi u filmu rodidla už dlouho netrhaly. Nápady. Iglesia dokázal udržet svůj film zajímavým až do konce. Obsazení. Macarena Goméz je skvělá. Carolina Bang je úžasná. Přesně takhle si představuji moderní mladou, "nezkušenou" čarodějnici. Upsal bych ji duši i své manželky. Myslíte, že mají čarodějnice košťata jen na lítání? Ach, vy bláhoví... Tohle je prostě nemilosrdný náklep! Po zhlédnutí tohohle chci věřit, že čarodějnice existují. Dávám šest hvězdiček z pěti.(30.10.2014)

Takový film může vyhrát 8 cen akademie jenom ve Španělsku! A to je dobře. Moc provokativní, moc útočné, moc drsné, moc romantické na zbytek Evropy. Příběh nestojí za nic, ale vůbec za nic. Detaily za hodně. Dokonalý mix hororu, komedie, dramatu. Byť to má k Tarantinovi blízko, násilí tu není prvoplánově k pobavení. Když se tu někomu sekají prsty nebo uši, má to smysl i jiný, než zasvinit diváka krví. Navíc Španělé mají cit pro horor a ještě více pro jeho zlehčení. El Laberinto del fauno se zpočátku tváří jako historický rodinný film, do chvíle, než tam někomu pár fašistů rozmlátí hlavu skleněnou lahví. Podobné je to s Las Brujas. Začínají jako laciný americký akčňák, pak se mění v komedii, road movie, horor, komedii, horor, komedii, horor, komedii. Historické hony na čarodějnice tu vstupují do současnosti a na jejich reinkarnaci režisér ukázal vztahy mezi muži a ženami, předsudky a paradoxy. De la Iglesia tu navrch dostává do filmu odkazy na realitu, když už v úvodních titulcích zobrazí portréty Thatcher nebo Merkel...možná čarodějnice dnešní doby? Las Brujas nejsou jenom ztřeštěnou komedií, jsou hlavně dokonale ztřeštěným vtipným hororem. Režisér našel rovnováhu mezi groteskou a fraškou a udržel se v rovině vkusu. Neustálé střídání scén, které by stylově k sobě vůbec nepatřily, dodává snímku napětí, ale i vážnost. Možná je to trochu Taxi namíchané s Timem Burtonem, ale každopádně je to španělská představa o komedii, o drsné komedii, která je cestou do pekel. No, tyhle čarodějnice ovšem vyšly božsky.(11.2.2014)

Dnes již pravděpodobně nerymejkovatelná záležitost plná do černa propečeného „ultrakorektního“ ibérijského humora, po jejímž zhlédnutí by pan z Edelstadtu s lačným zamlaskáním odešel promazat skřipec a nejedna militantní feministka si pořídila fungl nový jehelníček s xichtem pana Iglesia. Začátek místy možná až přespříliš kulometný, takže, jsa nehispánec, jsem patrně nestihl pochytat všechny narážky a odkazy a konec naopak mírně utahaný, přesto však v úhrnu přece jen nadstandardně prdelózní. A Chozého starou nevím kde vyhrabali, ale nad takovou hydrou by i Kramer se Sprengerem jen hrůzou zalapali po dechu a v mdlobách klesli na připravené úhledně složené otýpky chrastí.(14.1.2021)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)