Čarodějnice ze Zugarramurdi

Witching and Bitching

Komedie / Horor / Fantasy / Drama

Španělsko / Francie, 2013, 110 min

• *CARNIFEX*

Partia lúpežníkov prezlečených za rôzne historické či komické postavy, vykradne malé klenotníctvo. Na čele organizovanej skupiny je za "Ježiša" preoblečený Jose, ktorý chtiac, nechtiac do akcie zaplietol aj svojho malého syna Sergia. Nakoľko sa plány lúpeže veľmi nevydaria, a polícia je poslednej "trojici" nepolapených stále v pätách, je jasné, že sa musia niekde schovať. Rozhodnutie, ako ďalej, je jednoduché. Všetci sa zhodnú, že najlepšou variantou bude útek cez husté lesy do Francúzska. Na ceste za vytúženou slobodou sa nevyhnú tajomnému miestu o ktorom tradujú hrôzostrašné čarodejnícke historky. Očakávania z nového snímku Alexa de la Iglesia, boli zrejme priveľké. Nedá sa povedať, že by film vyslovene nebavil, ale "Witching and Bitching" je len akousi sarkastickou satirou, utopenou v "ľahkom" feministickom nádychu, ktorá v porovnaní s úspešnou "Baladou o smutnej trumpete", vzbudzuje dojem slabej náplasti. Záver radšej nebudem ani komentovať. Škoda. Ozaj som sa tešil - 50%.(6.2.2014)

Poněkud déle člověku trvá, než se vpraví do děje. Přeci jen něco takového není obvyklé a také na rychlou španělskou mluvu se dlouho zvyká, ale nakonec to všechno dobře dopadlo, hlavně díky schylujícímu se konci, který se povedl a vznikla z toho zábavná komedie s nádechem hororu plná neokoukaných tváří.(30.3.2015)

Vcelku zábavný mix Čarodějek s Anjelicou Hustonovou, Plesu upírů a sjezdu feministek. Chápu, že někteří nezvládli fantasmagorickou taškařici, která se strhla v podzemí během pohanského rituálu. Mně zase vadilo, že místy je film neskutečně upindaný a že se tlachá o ničem. Navíc, jak mám španělštinu rád, tak zde mi dialogy zněly jako kulomet. Film je jakýmsi slepencem několika krátkých příběhů - přepadení zlatnictví + útěk k hranicím + rituál obětování velké Matce. Španělé ovšem šetřili nejen krví (dobře, sem tam něco vyšplíchne...), ale zejména nahotou, která se u čarodějek přímo nabízela. Nejkrásnější jsou v tomhle jen úvodní titulky. Některé scény se mi velmi líbily - chůze po stropě, zájezdní hostinec či přestřelka při přepadení. Velmi dobrá kamera, úderná hudba a k mé radosti skvělá Carmen Maura. Objektivně mezi 3/ 4*. Ale na Španěly jsem čekal poněkud větší odvaz...(14.4.2014)

Jedním slovem? Nadšení. Opravdu, jsem obrovsky nadšen. Čekal jsem cokoliv, dostal jsem mnohem více. Že to nebude čistý horror, ale trhlá ujetina, mi bylo jasné hned, ale vůbec mi to nevadí. Skoro všechno mi na tom přišlo dokonalé. Humor. Takhle se mi u filmu rodidla už dlouho netrhaly. Nápady. Iglesia dokázal udržet svůj film zajímavým až do konce. Obsazení. Macarena Goméz je skvělá. Carolina Bang je úžasná. Přesně takhle si představuji moderní mladou, "nezkušenou" čarodějnici. Upsal bych ji duši i své manželky. Myslíte, že mají čarodějnice košťata jen na lítání? Ach, vy bláhoví... Tohle je prostě nemilosrdný náklep! Po zhlédnutí tohohle chci věřit, že čarodějnice existují. Dávám šest hvězdiček z pěti.(30.10.2014)

• Havaj8

Jestli nějakej žánr obzvlášť nemusim, tak je to právě ten comedy-horror. Neřeknu parodie ve stylu Scary Movie, ale v tomhle případě ten režisér neví, co přesně tim chce říct, tak to namixuje. A nejenže to má s hororem úplně minimum, navíc mi to nepřijde ani vtipný. Dialogů tam bylo tolik, že člověk ani nestíhá vstřebat o co tam šlo. Obdivuju člověka, co tvořil titulky. A ta druhá část s čarodějnicema mě absolutně nebavila. Měli se snažit držet toho začátku, kdy to fungovalo, ale to by rovnou mohli změnit název filmu. Můžu souhlasit jen s pár znalcema tady, španělská tvorba je nápaditá, ale jejich humoru asi nerozumim.(11.3.2015)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)