Mifune

Mifune's Last Song

Romantický / Komedie / Drama

Dánsko / Švédsko, 1999, 98 min

• Bernhardiner

Už v průběhu první půlhodiny mně došlo, že se dívám na film, který se mi nejspíš nebude líbit. Přesněji řečeno, začala se mi ta šaškárna nelíbit od chvíle, kdy Kresten přijede do domu svého zemřelého otce a na scéně se objeví jeho mentálně zaostalý bratr. Nechápejte mě špatně, ale přijde mi, že tyhle mentálně či fyzicky postižené postavy, zvláště pokud je jim věnována velká část filmu, jsou vypočítavě využívány k získání respektu u kritiků a úspěchu u diváků. Kolik lidí se odváží kritizovat takový snímek? Vždyť se podívejte na toho Ruda. Uznávávám, některé citlivější osoby mohou nad jeho trudným osudem zaplakat. Můžeme se u jeho plácání nesmyslů o ufu a pobíhání v červené kukle smát? Ne. Prostě musíme jeho výstupy přetrpět a čekat na momenty, které se bez jeho přítomnosti obejdou. Můžeme se snad bavit nad počínáním ostatních hrdinů? Sotva. Vím, že Dánové mají zvláštní smysl pro humor, i u některých hořkých komedií se můžeme zasmát. Tady prostě tvůrci jen dali dohromady několik charakterů, lehce zamíchali a vylezl z toho nepoživatelný guláš. Potřebujeme tam nějakou sůl a koření v podobě nějakého nosného děje. Scénář totiž všechno vsadil na Ruda a o zbytek se nepostaral, bez Ruda by žádný film nebyl. Ani ty násilné momenty mi nijak nerozproudily krev v žilách, nejspíš proto, že se tam vůbec nehodily. Veliká škoda, protože ti herci hráli fakt dobře... 50%(13.3.2015)

• korndaddy

Jedna hvězdička za herecké výkony a ta druhá?Možná za styl dogme? Toť asi vše. Film postrádal dramatičnost dánských filmů a ona roztaženost po více lokacích mi byla lehce na obtíž. Dějově by se ze snímku dalo také vytěžit mnohem více. Přece jen postižený bratr, Liva co by bývalá prostitutka a její bratr společně s čerstvou a zároveň bývalou ženou, by měli poskládat daleko zajímavější a záživnější snímek. Snad příště.(22.5.2012)

S každým dánským filmem, který vidím, si víc a víc říkám, jak je možné, že taková mrňavá země s polovičním počtem obyvatel než máme my dokže točit tak skvělé filmy? Proč to neumíme my? Proč ty filmy, které jsou považovány za naš nejlepší, jsou proti těm dánským tak mizerný? Tohle je další skvělý scénář Anderse Thomase Jensena. Jednoduchý, lehký, mírně komický a mírně drsný příběh o chlapovi, jeho postiženém bratru a prostituce, která si chce asi chvíli odpočinout od svého povolání a uchyláka, který jí obtěžuje po telefonu, a poroto se rozhodne odpovědět na inzerát a odjet na venkovský statek dělat hospodyni. Peripetie těchhle tří postav pak pefekteně dokreslují postavy vedlejší, jako Gerner, Bjarke a ostatní prostituky kámošky a další vtipné detaily. Vše nakonec (u severských filmů trochu netradičně) skončí happyendem. Nemůžu opomenout zmínit postelovou scénu ze svatební noci na začátku filmu - myslím, že jsem v životě nic tak hrůzostrašnýho neviděla. Dánská komedie jak má být.(13.7.2013)

Když jsem ho před lety poprvé viděl, bylo to moje první setkání s manifestem Dogma, a byl jsem poměrně nadšen. Film má lehce zmatenou atmosféru, místy jsem se poměrně špatně orientoval, kde je dole a kde nahoře. Ale musím pochválit scénář, neměll chybu, příběh byl dobře rozpracován a v podstatě ten happyend nakonec taky nebyl špatněj. Herečka v hlavní roli je skutečně neskutečně pěkná, což byla příslovečná třešnička na dortu. Ocenil bych, že autoři filmu nekladnli důraz na probnlíémy malého Bjarkeho a neudělali tím jednu z těch nedělních amerických frašek o tom jak se mají lidé chovat, aby je později v Chicagu nezastřelil policajt za špatné přecházení ulice.(2.6.2003)

Tak trochu nahořkle komediální příběh, který byl natočen podle pravidel Dogma, jejichž iniciátorem byl mj. Lars Von Trier. Velmi zajímavý scénář se podařilo přetvořit v pozoruhodný film, který naznačuje, že ve Skandinávii není jen právě zmíněný Von Trier, ale ukrývá se tam více kvalitních tvůrců. Velice dobré jsou v tomto filmu i výkony jednotlivých protagonistů, jejichž jména asi málokomu něco řeknou. Každopádně doporučuji ke shlédnutí.(22.5.2003)