Nebezpečné vztahy (divadelní záznam)

Drama / Erotický

Česko, 1997, 157 min

Jan Hřebejk

Předloha:

Choderlos de Laclos (kniha)

Christopher Hampton (divadelní hra)

80x hráli v Divadle Pod Palmovkou úpravu Christophera Hamptona na téma de Laclosových Nebezpečných známostí. Poměrně chytře vymyšlená scéna Františka Liptáka nabídla prostor pro pichlavé dialogy i pro erotické dusno. Kostýmy Petra Kolínského nabídly stereotypní představu načechraných volánů a kostýmů velice snadno zaměnitelných s poduškami a potahy rokokového vybavení. Nicméně tam, kde splývala herecká akce s mizanscénou, objevil se zčistajasna prostor pro nebývalou ironii. Nechme stranou manýru Vilmy Cibulkové, která ze své de Merteuil vytváří opět jen kreaturu vyšší společnosti, a Aleše Procházku jako de Valmonta, který by jen rád byl něčím jiným, než panákem v činoherní masce, ale co je skutečně úžasné, je dokonalost hry na destrukci duše malé Cecilie de Volanges v podání Lindy Rybové, která začíná jako neuvěřitelně neotesaná dívka-pařez a končí jako zklamaná a zničená lidská duše. Prezidentová de Tourvel Miroslavy Pleštilové má velmi blízko k mým oběma velmi milovaným variacím, ať už Michelle Pfeiffer nebo Meg Tilly, je něžná ve svém zármutku i rozkošná ve chvílích čistého poblouznění. A konečně na závěr je tu stařičká paní de Rosemonde, kterou alternovala se Zitou Kabátovou Blanka Vikusová. O úrovni Kabátové mohu vést jen dohady, ale Vikusová předvedla ideální kompromis, který tato role může herečce na odpočinku nabídnout. Milým překvapením se mi stal záznam této inscenace a můžu jen litovat, že jej televize neuvádí.(15.3.2013)