Golfský proud pod ledovou horou

(festivalový název)
  • Lotyšsko Golfa straume zem ledus kalna (více)

Příběh o ženě, která nebyla stvořena z Adamova žebra, ale ze stejné hlíny, jako on sám, vychází z motivu biblické Lilith. Nesmrtelná žena-vamp prochází staletími a navazuje osudové vztahy s muži, které zcela ovládne a následně zatratí. Každé historické období je spjaté s jiným vizuálním stylem a princip osudovosti a opakování nápadně připomíná Fontánu Darrena Aronofskyho. (Dny evropského filmu)

Charms

Když se tu nikdo nemá ke komentu (nikdo z šestice diváků), zdvihám tu rukavici (byť poměrně ošuntělou a nevábnou) já. Čekala jsem od poetického názvu i slibného námětu hodně, dostalo se mi pramála. Nejvíc na mě zapůsobil první střípek, výprava byla důkladná a atmosféra hutná, podivný konec to ale spolehlivě zabil. Taky ta první Lilith (nebo jedna z jejích dcer či co to bylo) pro mě jako jediná splňovala podstatu přitažlivosti, tajemna, (sebe)destruktivních tendencí a erotického dusna. Všechno ostatní bylo v podstatě nuda bez koncepce. Třetí příběh měl podle mě slušný nápad, ale zakončení opět poněkud zkratkovité a k původnímu tématu neměl moc co říct. Možná s hodnocením půjdu ještě níž, prozatím za slibný první příběh 3*. ()