Bennyho video

Christoph Kanter

Kostýmy:

Erika Navas
  • GigaPudding

A máme to tu zase a tentokrát ještě příšernější než nepochopitelně oslavované funny games, které by se úplně s klidným srdcem daly přehodnotit na jednu hvězdičku taky. Velký moralista pan režisér Michael Haneke se tentokrát zaměřuje na rodinné vztahy, výchovu a určitou lhostejnost k životu a násilí a kdečemu ještě. Před diváka staví takového toho teatrálně spratkovitého spratka Bennyho, který si jednoho dne na video natočí úplně chladnokrevnou vraždu jednoho děvčete, se kterým se seznámil chvíli předtím. V tomhle je Haneke ještě docela dobrej, protože to působí takovým nepříjemně realistickým dojmem, jenže to co následuje pak je už jen až absurdně přehnaným způsobem moralizující blábol natočený úplně příšerně. Myšlenka filmu je vesměs banální a absolutně nijak nepropracovaná. Haneke prostě jen omílá formulku "synek je apatický spratek, co klidně někoho zabije jen tak => rodiče jsou apatičtí a nestarají se dostatečně o svoje děti a jejich výchova je špatná => synek je spratek protože je špatně vychováván špatnými rodiči, tak někoho klidně zabije, protože je mu to jedno => špatní rodiče => špatná výchova => benny je spratek => blabla furt dokola, nic víc v tom není, možná krom toho, že tohle je příčina lhostejnosti k násilí nebo něco takového, ale jako tohle je v kostce hlavní myšlenka filmu Bennyho video. Jak s něčím takovým udělat 105 minut filmu? Stačí to udělat jako Michael Haneke. V teatrálně přiblblých dialozích velmi vážným způsobem podporující tu hlavní banální myšlenku je třeba dělat třeba minutové pauzy mezi jednotlivými odpověďmi, nebo zabírat prostě regulérní nic a podobně. Celou třetinu filmu pak můžete v klidu vyhradit scénkám z dovolené, které jako mají zase podporovat tu lhostejnost k situaci s vraždou, ale v každém jiném filmu by tahle část byla asi desetkrát kratší a její smysl by zůstal úplně stejný. Haneke prostě svoje filmy plní naprosto neúnosnou vatou, kterou obaluje úplně banální nebo možná spíš banálně pojaté společenské problémy, které nijak nerozvíjí. Nijak se nezaměřuje na jejich dopad nebo na jejich příčiny nebo na hlavní charaktery. To totiž dělá jen takovým iluzivním způsobem, aby se to tvářilo děsně intelektuálně, ale přitom jen kousek pod povrchem už je to jen ta banalita obalená takovým množstvím vaty, že kdyby se Haneke dal na pašování drog, tak s jeho schopnostma něco zakamuflovat zbytečně velkým množstvím vaty by ho nikdy žádný cvičený protidrogový pes neodhalil a rentgen už vůbec ne, vzhledem k tomu, že i záření má určité limity tloušťky bariéry, přes kterou se ještě dokáže dostat :). Prostě téměř nekoukatelná nafouklá a obsahově prázdná bublina podobně jako funny games. Ano, Haneke je velkej intelektuál co strašně vidí do společnosti a úplně jako upozorňuje na její nedostatky tak děsně "drastickým" způsobem, ale stejným způsobem si to uvědomuje i trochu bystřejší žák šesté třídy základní školy a Haneke se ve svém sdělení nepohybuje dál než v té šesté třídě.(19.4.2011)

• peiton

Tento príbeh v konečnom dôsledku vykresľuje obraz doby a som na pochybách kto v tomto príbehu je väčšou sviňou.Či syn,ktorý zbytočne zabíjal,i ked z odstupom času ho začalo hrýzť svedomie a mal potrebu sa priznať alebo či tou sviňou neboli jeho rodičia,ktorí sa snažili zločin ututlať a zmiesť ho pod koberec.Koniec psychologie..Iná vec je sila príbehu,ktorý mrazí,ale nedá mi snímok neohodnotiť hlavne po jeho filmovej stránke,ktorá je až nad zaplakanie podpriemerná .Mám tým na mysli toľko hluchých miest,ktoré ak by sme pospájali utvorili by sme jeden veľký nemý celok.O dialogoch medzi jedn.postavami ani nehovoriac,z ktorých to ide ako z chlpatej deky.Videné v zrýchlenom režime.(19.10.2015)

Rakouské dětství Antona Chigurha aneb Hanekeho ticho v bouři. Sugestivní drama o geneticky zakódované pozici oběti (?) stvořené ocelově chladnou famílií, v němž minimalistické dialogy přidávají na krutosti realismu všedního dne a nezobrazené násilí naléhavě dopadne na představivost diváka, ale co je to platné, když více než čtvrtina použitého filmového materiálu plnila funkci ponožek v rozkroku kalhot admirálské uniformy Arnolda J. Rimmera..(29.4.2011)

• Mahalik

Najednou užívám mnohem víc komplikovaných vět, jež vedou k zívání, takže nechci brebentit stůj, co stůj a vložím svůj vzkaz o tomhle filmu někam na fejsbůk, kterej čtou stejně kůl lidi, jako já a všichni tam maj tak vyhypovaný názory, že prostě pochopěj muj postoj, kterej je neměnej a free. Na aukru maj solidně vytuněnou pistoli na zabíjení prasat, takže buy it! Věřím v jedno: v Like this!__ Nevím, kde se vzala ta zloba, která lidi mění v cokoli jiného, jen ne lidi s vlastní bednou a postojem. Ty předešlý věty měli poukázat na degradaci. Benny´s video je krabka zloby. Jen nevím, jestli poctivá k divákovi. Na to jsem prej až příliš hloupej! I dislike it!(21.5.2010)

Haneke nám ukázal pohľad na skazenú spoločnosť, no jeho snaha o psychológiu Bennyho mu nevyšla. Ak chcem vidieť pohľad do mysle vraha resp. človeka z ktorého vraha spravila spoločnosť, pustím si Henryho. Haneke jednoducho a dosť priamočiaro zobrazil zlo a dal odpoveď na tú otázku, ktorá pri podobných filmoch vzniká. Čo ho viedlo k niečomu takémuto? Na film som sa tešil pretože v neskoršom Michaelovom filme Funny Games, predviedol psychologický film ako sa patrí. S veľa otázkami, žiadnymi odpoveďami a naturalistickým zobrazením násilia. Benny´s Video mi pripadá ako rečnícka otázka. Režisér nám v prvej tretine filmu položí otázku, no zároveň v ďalších scénach odpovedá. Chalana pokazili bohatý rodičia, veci, ktoré si môžu dovoliť, pocit istoty a hlavne stereotypný život. Chcel len niečo nové, chcel to len cítiť. Zaujímavé a dobre zrežírované, ale časť v Egypte bola zbytočne dlhá. Cením si snahu o kritiku, pretože takéto ja môžem, žiaľ dokonale to vyšlo až o päť rokov neskôr. 55%(4.10.2010)