Owned & Operated

Dokumentární

USA, 2012, 106 min

Kritika konzumu. Vždy som vravel, že zmena v ľudských mysliach, ako prvý krok k zmene, je nerealizovateľná. Ani narkomana nezachránime tak, že mu budeme hovoriť, že to, čo robí, ho zabíja, ale pomôžeme mu iba tak, že mu drogy odoberieme. Spoločnosť je na tom presne rovnako. Treba ľuďom zložiť ružové okuliare, ktorými sú reklamný priemysel a dezinformačné médiá ovládajúce verejnú mienku, ale nečakať na ich povolenie. Až potom začnú rozmýšľať a môže sa niečo zmeniť, opačným smerom to nejde, korporátokracia je príliš vplyvná a bohatá, manipuluje a ovláda ľudské mozgy.(29.7.2014)

"Owned & Operated" aka "Zeitgeist" na pokračovanie. Obrovské množstvo informácií v tak neuveriteľne rýchlom slede, až má divák problém všetko vstrebať. Možno by bolo rozumnejšie rozdeliť si sledovanie tohto dokumentu na viacero častí. Ale aby som to v skratke zhrnul, všetci sa pomaly ale isto stávame konzumnými ovcami, ktoré slepo podliehajú lákadlu už tak neskutočne trápnych reklám, podvedome nútiacich kupovať zbytočnosti, ktoré "nám" vôbec, ale vôbec nie sú treba. V samotnom dokumente sa tvorcovia dotknú množstva háklivých tém, ktoré by rozhodne neboli po chuti vrchným "desiatim". Konzumný svet nás ovláda, celý svet riadia finančné skupiny, burzy, štát nemá záujem pomôcť, ba priam naopak, začína zvyšovať svoje právomoci, sledovať ľudí, zastrašovať, zasahovať do súkromia pod rúškom ohrozenia slobody národov. Nevážime si svet ako taký, nebojujeme za lepší zajtrajšok, nevraciame "zemi" to, čo by sme mali, kráčame nesprávnym smerom. Obyčajný človek len sťažka niečo zmení, no a bohatí zas nemajú záujem, lebo im daná situácia priam vyhovuje. Skrátka, existuje skupinka ľudí, ktorá "rozhoduje" čo si oblečiete, čo budete jesť, aké auto či televízor si kúpite, pritom hádajte čo? VY DO NEJ NEPATRÍTE!(30.3.2016)

Ak by som to teraz mohol nazvať voľným pokračovaním Zeitgeistu, tak sa dúfam nikto nenahnevá. Bolo to geniálne a slovami ťažko popísateľné. Obsahuje to veľké množstvo informácií a odkazov a preto to treba niekoľkokrát vidieť, lebo je to dokument moderného veku, ktorý spojil veci, ktoré by iné dokumenty riešili vo veľkom počte iných. Tento má vďaka svojím odkazom priestor na to, čo potrebuje a čo chce zdôrazniť, lebo samotné informácie, návody, či metódy si už vďaka nemu nájdete sami. Úchvatné a môžem s tým len súhlasiť. Patrí to k tomu najlepšiemu, čo som v živote videl a keďže vďaka sérii Zeitgeist sa už veci realizujú v praxi, toto len posilní silu ľudí a dobra v globálnom meradle. Tento film nepotreboval umelý pozitívny koniec a tento film tiež tvoril niečo nové. Pred autormi klobúk dole a ďakujem im za to. Nezabudnite, vývoj pôjde aj bez vás a je len na vás, či chcete byť jeho súčasťou a prispievať k blahu alebo škodiť. Kapitalizmu sa blíži koniec, lebo je neudržateľný a tak by ste mali zachytiť vývoj. Nádherné a spojené so životom, čo viac si človek môže priať od dokumentu o súčasnosti a budúcnosti sveta, ešte raz veľkolepé!(9.7.2013)

Na rozdíl od jiných dokumentů varujících před propastí, nad kterou lidstvo balancuje, se mi u Owned & Operated líbilo, že končil s nadějí do budoucna a ne se zastrašování, že jsem všichni "v prdeli". Popsal problém i řešení, byť možná v tuto chvíli pro některé vzdálené.(24.8.2014)