Zralá třicátnice a brilantní profesorka klavíru Erika Kohut (Isabelle Huppert) vede trojí život. Zatímco ve dne je váženou osobností pedagogického sboru Vídeňské konzervatoře, večer ukájí svou zvrhlou sexualitu v obchodech s nejhrubším pornem, šmírováním mileneckých párů a masochistickým sebezraňováním. Třetí podobou její existence je vypjaté soužití s tyranskou matkou (Annie Girardot), plné brutálních hádek a vášnivého usmiřování. Erika přesto dokáže udržet svůj bizarní životní styl pod kontrolou až do chvíle, kdy se seznámí v pohledným a talentovaným studentem Walterem (Benoît Magimel). Oboustranná citová náklonnost záhy narazí na neschopnost Eriky navázat normální erotický vztah. Její temné vášně promění rodící se lásku v trýznivé peklo... Kontroverzní Pianistka byla s příznivým ohlasem uvedena na MFF Cannes. Oba hlavní představitelé Isabelle Huppert a Benoît Magimel obdrželi Ceny pro nejlepší herce, zatímco režisér Michael Haneke získal za svůj film Velkou cenu poroty. (oficiální text distributora)

strycekmaso

Velice dobré psychologické drama se skvělou režií mistra Hanekeho. Po druhém shlédnutí jsem pochopil o čem ten film vlastně je, takže měním hodnocení z tří hvězdiček na čtyři. ()

sehe

Nositeľku Nobelovej ceny,ale i Franza Kafky, Elfriede Jelinek som objavila na doskách divadla v hre Rechnitz,Anjel skazy.Ťažká téma,ale zažrala sa mi tak pod kožu,že som po prečítaní jej životopisu, hneď siahla po Pianistke natočenej Hanekem,režisérom s tiež mnohými cenami.A neľutujem.V dominantnej a autoritatívnej matke sa objavujú aj autobiografické rysy.Kafka aj Jelinek sú výnimoční ľudia, a tak aj ich pohľad je iní, ako bežného človeka.Pianistka nieje pornografia,ale ponor do chorej,nešťastnej a úchylnej mysle. ()

josieaddms

Haneke.... Jeho filmy jsou jako kdyby vám někdo krásně nazdobil na talíř vaše nejoblíbenější jídlo, postavil by ho před vás, ale nedovolil by vám se ho dotknout. Haneke nás totiž neustálé láká a vábí na něco co nám nemůže dát. Jeho filmy jsou jako kdyby skoro - - ale nakonec něco chybí. U pianistky by mi nijak to téma nevadilo, proč ne. Bylo to brané opravdu jako o odporných lidech, o odporných úchylkách a o odporných činech. Jenže co dál? Taky mi vadilo že tam musel dát všechno... Tohle to filmový megalomanství mi už docela leze krkem.... Štvalo mě to. Jelinek napsala knížku o sobě, která jistě už byla plná hysterie, a film to ještě znásobil. Byl to trochu trapas, a hlavně hrozně mělké. Jednu hvězdičku dám za Huppertovou, kterou sice vůbec nemám ráda, ale na tuhle příšeru se doopravdy hodila. Taky hvězdička je za to, že znám jednu pianistku, a doufám že takhle nikdy nedopadne... ()

teddinka1

Musím se přiznat - tohle jsem vážně nečekala. A nevím, co si o tom myslet. Spousta nejednoznačných náznaků ohledně sexuálních úchylek profesorky a i jejího studenta... vlastně všech. ()

GTS_PUNK

Po zhliadnutí obidvoch Hanekeho verzií Funny Games, som sa voči jeho tvorbe ohradil a tak som k tomuto filmu pristupoval veľmi opatrne. Opatrne, ale dúfajúc, že nemecký pán režisér napraví svoje chyby. Bohužiaľ nenapravil, a ja som sa pri jeho tvorbe opäť raz v krátkej dobe trápil. Dejová línia sa zameriava na rakúsku profesorku klavíru (Isabelle Huppert), žijúcej pod stálym prísnym dohľadom jej matky. Keďže doma nemá takmer žiadne súkromie, nemôže viesť ani žiaden sexuálny život a svoje potreby tak napĺňa mimo domova - v obchodoch s pornom. To jej však nestačí a jej zúfalstvo sa prejavuje aj na pôde konzervatória - je viac než odmeraná voči študentom, dokonca sa odváži jednu zo žiačok fyzicky zraniť a kvázi jej ponížením dosiahnuť svoju satisfakciu. Istú satisfakciu dosiahne aj vo chvíli, keď podľahne čaru študenta Waltera, s ktorým sa nebojí zájsť až na hranu extrému toho, čo jej najviac chýba. Najprv je to veľký záujem z jeho strany, ale neskôr divák vidí ako sa karta obráti a práve na Waltera smerujú zvláštne sadistické požiadavky. Zatiaľ, čo jeho záujem pomaly opadáva, Erika sa zaslepene zamilováva, no pomaly sa začína opäť točiť v bludnom kruhu zúfalstva a sexuálnej nenaplnenosti. Úprimne neviem, čím ma mal film šokovať či pobúriť. Tými pár zábermi na obaly VHS porno kaziet či "sex" scénami tak maskovanými, že horšie veci vidíme vo filmoch od Disneyho? Haneke síce v tomto diele ponúka oveľa lepšiu výpravu, viac dynamickú kameru a zaujímavejší príbeh než pri jeho spomínaných počinoch, ale stále sa jedná o niečo, čo ma ako diváka nebavilo. Stále je tam akýsi "Haneke faktor", žiadne alebo silené emócie postáv a akýsi odstup, sterilita. Akoby divák len nazeral na vystúpenie spoza opony a nemohol si ho plnohodnotne vychutnať z kresla. La Pianiste nešokuje. Neponúka žiadne porno, ktoré by poburovalo. Tejto téme sa vlastne takmer vôbec nevenuje, odsúva ju na druhú koľaj a väčšinu času tak len sledujeme profesorku klavíru, večne nahnevanú na svet, na svoju matku, možno na samú seba. Veľmi slabá tvorba s dlhou dvojhodinovou stopážou. Najlepšie sa možno filmu vyhnúť a pustiť si nejakú šokujúcejšiu a poburujúcejšiu alternatívu. Pozitívom sú však ale viaceré klavírne výstupy. Tie potešia a ako-tak zachraňujú inak veľmi slabý filmový počin. ()

Lupes

Tomuto filmu ubližuje propagace, která ve snaze prodat jej láká na něco jiného. Erotické drama? Ani náhodou. Jistě, perverzní je to místy dosti, ale hlavně je to film o veliké samotě, která vede k nenávisti vůči světu, a o veliké nenávisti, která vede k ještě větší samotě. Otevřený konec kvituji, herecký výkon Isabelle Huppertové je excelentní, kdyby to bylo dílo Bergmanovo, vůbec by mne to nepřekvapilo. A ještě něco. Kolik kontrastů nabízí empatická interpretace a hluboké porozumění hudbě v souvislosti ubíjející všednosti promarněného života bez lásky, souznění a empatie. ()

neo93

Velice emočně silný film, který mě docela pohltil. Profesorka klavíru Vídeňské konzervatoře Erika, je přísná, ale zároveň na první pohled nudná žena, která je pohlcena jen svoji prácí se studenty, jimž se nebojí říct pravdu do očí,  ačkoli je někdy pěkně tvrdá. Žije v jednom bytě se svou stále starostlivou, vlezlou až obtěžující matkou, která neustále musí mít přehled o tom, co její zralá dcera středního věku dělá. I přesto si Erika dokáže najít volný čas pro své zvrhlé záliby- sledování tvrdého porna, šmírování mileneckých párů nebo sebepoškozování na intimních místech.  Když do jejího života vstoupí mladý a pohledný Walter a začne navštěvovat její hodiny, věci se pohnou kupředu. Zejména její sexuální perverzní představy a sny se mohou stát skutečností, jelikož Walter se do Eriky zamiluje. Jenže porno a její vidiny narážejí na tvrdou realitu.   Film těží z kontroverzní postavy Eriky, resp. ze samotného příběhu, který se nebojí jít až do podrobností daných témat. Na druhou stranu třeba nahé tělo hlavní hrdinky téměř neuvidíme,  což by nebylo překvapivé s ohledem na hrdinčiny úchylky. Intenzivní jsou však především scény s Walterem, jenž se také postupně stupňují až do strhující finále. Líbila se mi však i dost asi první polovina snímku, kdy film poctivě buduje obraz vážené, sebejisté  profesorky, která jde do učení svých žáků po hlavě. To vše se děje proto, aby poté mohla propadnout svým nevšedním vášním a touhám. Vynikající snímek, jenž ukazuje, že každý může skrývat své tajemství, nehledě na to, že se může jednat o uznávanou a sebevědomou osobu. ()

Erian

Zajímavé, otřesné a konfrontující....film, na který se díváte s odporem i s lítostí. Příběh zralé ženy, která vede život profesionální učitelky hry na klavír a zároveň není schopna citového vzplanutí, které by nebylo poznamenáno její zvrácenou touhou po extrémních erotických zážitcích...Erika je zvláštní, vzrušují ji spermatem potřísněné kapesníčky v porno kabinkách, se svou matkou vede komplikovaný život....směsice nenávisti a obscese....a do jejího života pak přichází mladík, který by mohl, skutečně mohl?....něco (nebo všechno) změnit....ale Erika svou posedlostí po "jiné" lásce vše zpřetrhá a z mladíka tak vydoluje nízkost jeho pudů...Erika se mstí a sama se útrpně zraňuje. Film je to přemýšlivý, pro někoho pohoršlivý, ale každopádně odvážný. ()

Rodin

Na psycholigické drama je psychologická stránka věci značně zanedbána. O motivacích chování hlavní hrdinky se nedozvíme vlastně nic, ty scénky s příšernou matkou jsou jen tak ledabyle nahozené a žádná souvislost s čímkoli není ani naznačena. Na druhou stranu Isabelle je opravdu úžasná herečka, ani ona však v mých očích nebyla schopná film jako celek vykopnout přes nějakých 65%. ()

agency

Úprimne povedané tak trocha "upotený pátos"... čakal som od filmu hlbšiu analýzu psychickej a sexuálnej abnormality. Pri všetkej úcte sa Haneke v tomto prípade neukázal ako dôkladný sprievodca temných zákutí duše a mysle. Herecké prevedenia sexuálnej zvrátenosti hlavnej postavy (Huppert) je pre mňa príliš toporné a "insitné" . Samotný problematický vzťah medzi matkou a dcérou celý film kĺže po povrchu a v podstate nič bližšie nevysvetľuje (a ani len neproblematizuje). Dve hviezdičky za nesmrteľného Schuberta a črepiny... Po opätovnom zhliadnutí pridávam 1 a 1/2 * (pre istú naivitu), teda celkovo 3 a 1/2* (3. 1 2012). ()

Allka

Já jsem na tenhle film asi moc malej intelektuál. Moje poznatky: opět naprosto zbytečná dlouhá stopáž, na šoking je to moc málo divný, na normální fim je to zase divný až moc, Isabelle je sice určitě dobrá herečka, ale tak nehezká, že jsem naprosto nechápala, co na ní ten student vidí... A co je nejhorší - neodnesla jsem si z toho zhola NIC. Jo, možná jsem si připomněla, jak je dobře, že jsem v patnácti nešla na konzervatoř. Pozitiva? Scény, kde kdokoliv hrál na lavír, plus závěrečná "milostná". ()

1mArc0

Film na dosť vážne téma. Človek musí mať skutočné náladu a silu si pozrieť tento snímok. Z filmárskej stránke, nie čo povedať Haneke je majster a svoju nemeckú osobnosť je cítiť. Isabelle Hubert fantastická. Pre diváka to je závažný kúsok, čo sa týka vnímania. Myslíte si, že Haneke niečo skrýva v tomto filme ? /80 %/ ()

SAINTS

Postava Isabelle Huppert Erika trpi v tomto filme sexualnov frustraciou ktora u nej vyvrcholi ked sa zoznami s mladym študentom v šialenstvô. Postava Eriky nie je divakovy velmi sympaticka a tažko čakat že by mohol byt k nej empaticky vzhladom na to ako sa sprava,už len preto čo spravy jednej zo svojich študentiek.Erika je chladna,bezcitna a tuži len po zvrhlostiach sexualneho druhu,k čomu nuti mladeho študenta ktory sa do nej naozaj zamiluje.Kapitolov samou o sebe je vstah Eriky a jej dominatnej matky ktora svoju dceru stale kontroluje,niči jej vystredne šaty a chce ju len pre seba.Nie je to Hanekeho najlepši film ale kvalitativne stale nadpriemerne.Hoci je tu evidentna snaha šokovat.8/10 ()

zomb0

nahliadnutie do ludskeho psyché je vzdy zaujimave... cim zvratenejsie tim lepsie:)... dobre zahrate, zrezirovane, pomale a zaujimave. takichto filmov nieje moc a tak netreba setrit *ckami ()

piglit

Nádherná hudba a silný závěr, který vede až za roh. Nikdo ho tu nerozebral, tak se o to pokusím. Pro ty, co to ještě neviděli to trochu zamlžím, nicméně doporučuji nejdřív shlédnout. Takže - hlavní hrdinka provede násilný čin proti sobě, rozhodně nejde o demonstrativní sebevraždu. Co bude následovat - nemocnice, lékař zranění nahlásí policii, vyšetřování. Hrdinka zapře, že by to provedla ona, protože by mohla rovnou přiznat, že je totální blázen. Policajti nejsou blbí a všimnou si neuměle zamakeupovaných modřin na obličeji a zeptají se. Chvilka zapírání, ale už je to venku - tohle udělal ON a matka u toho byla. Dosvědčí, co se tam dělo. Na vyšetřovaný násilný čin má sice ON alibi, ale na to druhé už nikoliv. Znásilnění, omezení osobní svobody, napadení... Tohle podmínka nespraví. POMSTA je sladká... V tom je síla tohoto filmu... ()

petite fille

v tomto prípade prívlastok "úchylný" zodpovedá absolútne bolestnému pojatiu extrémnej osamelosti. neviem si predstaviť, ako inak sa dá vyjadriť taká zmes smútku a hanby, keď už človeka nedokáže uspokojiť nič okrem vlastnej do krajnosti vybičovanej fantázie. ()

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV