Date a Live

• Japonsko デート・ア・ライブ (více)
Japonsko, (2013–2024), 23 h 46 min (Minutáž: 24–25 min)

Předloha:

Kóši Tačibana (kniha)

Hudba:

Gó Sakabe

Nobunaga Šimazaki, Misuzu Togaši, Marina Inoue, Iori Nomizu, Kotono Micuiši, Takehito Kojasu, Ajana Taketacu, Aja Endó, Anri Kacu, Satomi Akesaka (více)

Série(5) / Epizody(58)

Před lety došlo na hranici Číny s Mongolskem k obrovskému výbuchu, který zabil sto padesát miliónů lidí. Následovaly další, a vzhledem k tomu, že nikdo nezjistil, co je vyvolává, byly kvalifikovány jako otřesy prostoru. Mladík Itsuka Shido žije se svou mladší sestou Kotori v japonském městě Tenguu. Ve škole je během vyučování hlášen další otřes. Všichni běží do krytu, ale on se kvůli slibu, který dal své sestře, musí dostat k blízké restauraci, kde by měla jeho sestra být. Otřes ho zastihne na cestě. Jaké je jeho překvapení, když se v místě, kde by očekával kráter, nachází dívka s obřím mečem, na kterou útočí pětice bojovnic s robotickými přístroji. Jedna z nich je jeho sestra. Kotori tedy není tak naivní a dětská, jak si původně myslel. Velí totiž jednotce, která má najít a zničit stvoření, která otřesy způsobují. Jak ale bude reagovat, když se dozví, že i on má zachraňovat svět, a to svým šarmem? Musí totiž pro dobro lidstva tu holku s obřím mečem svést. (Tsukikage)

Recenze uživatele TomX2 k tomuto seriálu (2)

Date a Live (2013)

Celkový dojem: (môže obsahovať menšie spoilery) Nadpriemerne mecha a fantasy anime s miernou ecchi tématikou. Príbeh je trochu nezvyčajný, avšak diky sympatickým postavam a výbornej animácii som si zvykol a aj napriek tomu, že seriál obsahuje niekoľko chýb alebo nezmyselných scén či momentov, som nad mieru spokojný. Čo mi však veľmi nesadlo bol japonský humor, ktorý sa tvorcovia snažili spraviť vtipným, avšak navonok pôsobi trapne. Taktiež aj dialógy, klišé či chovanie postav mi prišlo niekedy moc tupé a nereálne, a to hlavne nerozhodnosť hlavného hrdinu, Shida ( Už niekoľko krát sa postavil nebezpečenstvu a hlúpo obraňoval dievčatá, ktoré ho pritom mohli kľudne zabiť - jasným príkladom je desiata epizóda, kedy obraňuje ducha ktorý má v pláne ohroziť životy niekoľko ľudí. To isté sa opakovalo aj v poslednej epizóde, kedy sa Origami kvôli pomste snaží zabiť Shidovu milovanú sestru Kotori, ale miesto toho aby sa jej Shido snažil pomôcť len 5-krát za sebou kričí ,,Kotori! Kotori! Kotori! Kotori! Kotori!" alebo ,,Origami! Origami! Origami! Origami! Origami!" a keď sa už niektorá dievčina z vymenovaných snaží vykonať nejaký čin, bude obe obraňovať bez toho, aby vedel či niekto náhodou nemá v plane vymazať život aj jemu..) Nie že by som s tým mal nejaký veľký problém, pretože nie len u anime, ale aj v hraných filmoch býva táto nelogika zvykom, avšak práve tomuto inak veľmi nadpriemernemu anime trochu uberá. Na druhu stranu som ale nemal s dopozeraním problém a zaujalo ma to dostatočne na to, aby som si celú sériu pozrel naraz. Postavy mi prišli viac-menej sympatické a problémy som nemal s nikým, ale myslím že sa tvorcovia mohli viac venovať postave Kurumi, pretože tá postava je vcelku zaujímavá a k tomuto anime som prišiel práve kvôli nej (No na druhu stranu aj dúfam, že to tvorcovia v druhej sérii nepokazia, pretože som sa stretol už s veľa prípadmi toho, že v nejakej epizóde bude opísaná nejaká zlá minulosť temnej postavy, z čoho bude mať nejaké ,,motto" na zabijanie a dobre, aby sa z toho diváci nepokakali). Celkovo som nadmieru spokojný , bavil som sa pri každom dieli a aj napriek niekoľkým nedostatkom dávam tomuto anime seriálu 4 hviezdy. Moje hodnotenie: 80% edit (15.10.2018): OK. Budem si protirečiť, ale keď som si priebehom času pozrel jeden špeciálny dej a pár útržkov zo seriálu, konečne mi presvitlo, že toto anime je prinajlepšom priemerné. Vtipy nefungujú, nuda strieda nudu, príbeh je príšerný, skrátka sa jedná o o zlú záležitosť. Panebože, prečo som tomu dal štyri hviezdy? :D ()

Season 2 (2014) (S02)

Druhá séria nadväzuje na pokračovanie tej prvej. Poznávame nové postavy, nové objavy a budujeme si vzťahy. Podarí sa Shidovi zapečatiť silu všetkých duchov dievčat? Ako sa bude dariť Toke, keď uvidí nové dievčata blízko Shida? A môžu duchovia v pohode žiť v okolí ľudí? To a oveľa viac sa dozvieme v druhej sérií Date a Live. Celkový dojem: Na druhu sériu som sa veľmi tešil už z dôvodu, ako otvorene skončila tá prvá. Avšak aj keď mala prvá séria veľmi otvorený koniec,"vec" na ktorú som sa tešil najviac bola postava Kurumi, ktorá je jedna z najdesivejšich a najzáhadnejších anime postav (svojou desivosťou, vraždením a charakteristikou je ešte viac psycho ako yandere-chan, Gasai Yuno a dokonca ju aj pripravilo o prvé miesto z mojich top psycho anime dievčat). Avšak aj keď som fanúšik Date a Live série musím povedať, že druhá séria mi zo začiatku vôbec nesadla a musel som sa silno nútiť k tomu, aby som to vôbec dopozeral. Áno a každý, kto videl aspoň 4 diely vie kvôli čomu. Už na začiatku nám pribudli nové postavy, čo môže môj dojem zlepšovať ale aj zhoršovať. V tomto prípade mi pribudajúce postavy ale sympatické vôbec neboli, napríklad dvojičky Yuzuru a Kaguya mi prišli úplne zbytočné a do štvrtého dielu mi kazili môj dojem zo seriálu (áno, takmer každá scéna obsahovala nudity číže z toho bolo mierne ecchi, ktoré bolo nie len debilne spravené a spackané, ale dokonca aj stupidné). Teda až do dielu, kedy sme spoznali novú postavu, mrchu so schopnosťou, ktorá bola veľmi podobná tej, ktorú mal môj milovaný ,,Luluš vi Británia" (áno, pre tých hlupých ktorým to nedošlo, mohla meniť osudy ľudí, avšak jej postava a schopnosť nebola ani zďaleka tak výborne prepracovaná a charakterizovaná ako spominaný Lelouch a jeho Geass), nuž táto postava sa v anime správa ako totálny imbecil, ktorý používa svoju schopnosť len k jej vlastnému účelu a slave (by the way jej ,,spev" sa mi zhnusil až za uši). Čo sa týka starých postav ako Toka, Origami, Mana alebo Kotori, ktoré som v prvej sérii zvlášť nemusel, tuto boli (nezabudnime aj na Kurumi) moje obľúbené. A shido? Verte, neverte, aj v tejto sérii sa zmohol len na hlučné kričanie mien a ,,Prestante, Prestante!". Lenže priznávam, tuto sa mi aj napriek týmto nedokonalostiam páčil viac (hlavne kvôli jeho hrdinským a obetavým činom v posledných dieloch) a dokonca som si ho možno aj obľubil? Tak či tak, prvú priečku u mňa má Kurumi, ktorá ale ani v druhej sérií nebola dostatočne využitá a jej rola spočívala len v siedmom a ôsmom dieli (tie najprepracovanejšie). Ale aby táto recenzia nebola len negatívna, seriál sa mi prekvapivo páčil. A to hlavne v polovici, kedy sa konečne dočkáme nejakej tej akcie, mecha & sci-fi, a nezabudnime ani na nové schopnosti, sily a plotwisty. Myslím, že to za pozretie rozhodne stojí, avšak ako celok má u mňa druhá séria menšiu karmu ako tá druhá. Spokojnosť a nadpriemerný zážitok. Moje hodnotenie: 76% edit (15.10.2018): Znižujem hodnotenie (viz. môj komentár u prvej sérii..) ()