Date a Live

• Japonsko デート・ア・ライブ (více)
Japonsko, (2013–2024), 23 h 46 min (Minutáž: 24–25 min)

Předloha:

Kóši Tačibana (kniha)

Hudba:

Gó Sakabe

Nobunaga Šimazaki, Misuzu Togaši, Marina Inoue, Iori Nomizu, Kotono Micuiši, Takehito Kojasu, Ajana Taketacu, Aja Endó, Anri Kacu, Satomi Akesaka (více)

Série(5) / Epizody(58)

Před lety došlo na hranici Číny s Mongolskem k obrovskému výbuchu, který zabil sto padesát miliónů lidí. Následovaly další, a vzhledem k tomu, že nikdo nezjistil, co je vyvolává, byly kvalifikovány jako otřesy prostoru. Mladík Itsuka Shido žije se svou mladší sestou Kotori v japonském městě Tenguu. Ve škole je během vyučování hlášen další otřes. Všichni běží do krytu, ale on se kvůli slibu, který dal své sestře, musí dostat k blízké restauraci, kde by měla jeho sestra být. Otřes ho zastihne na cestě. Jaké je jeho překvapení, když se v místě, kde by očekával kráter, nachází dívka s obřím mečem, na kterou útočí pětice bojovnic s robotickými přístroji. Jedna z nich je jeho sestra. Kotori tedy není tak naivní a dětská, jak si původně myslel. Velí totiž jednotce, která má najít a zničit stvoření, která otřesy způsobují. Jak ale bude reagovat, když se dozví, že i on má zachraňovat svět, a to svým šarmem? Musí totiž pro dobro lidstva tu holku s obřím mečem svést. (Tsukikage)

Jeoffrey

O Date a Live jsem nenapsal ještě ani čárku, a to už mám ohodnocené 4 série, takže je asi třeba to trochu napravit. Mám rád tyhle balící/randící anime seriály propojené s nějakým tím zajímavějším příběhem na pozadí, který tomu balení dává silnější přesah. Například takový The World God Only Knows má ode mě do dnešního dne 5* u všech sérií a je to v rámci obdobně laděných anime pořád nesporný top. Date a Live jsem si v první sezóně také dokázal oblíbit. Byly tam sympatické dívčiny, kolem kterých se vše odehrávalo a Šidó je taky jako hlavní mužská postava vlastně fajn. Celý ten koncept balení, abys zachránil svět, mi přišel dostatečně zábavný a zajímavý, stejně tak mě už tehdy oslnila animace a hudba. První série 7,5/10 a já si jí fakt užíval. Druhá série přinesla v podstatě víc toho samého a já už se občas začínal nudit. Naštěstí jakékoli ochladnutí zájmu opět spolehlivě zahnala Kurumi. Každý, kdo sleduje Date a Live, má podle mě hned jasno, kdo je nejlepší charakter a best waifu. A i ti co o Date a Live jen slyšeli, taky vědí o Kurumi!  A i autorům je jasné, že tahle holčina má obrovský potenciál, a proto dostává třeba i vlastní spin-offy… Druhá série mě tak pořád bavila 7/10. Jenže nám tu nastává menší problém. Když už jsem viděl a identifikoval tu nejlepší holčinu z celého seriálu, jak velká je šance, že mě pak chytí nějaké další holčiny a příběhy o jejich balení? U třetí série mi to začalo drhnout, všímal jsem si, že je to vlastně pořád tak nějak stejné a tempo odhalování toho celkového obrazu na pozadí bylo jak u unaveného slimáka. Navíc třetí série měla zatím asi nejméně zajímavé nové dívky, staví také dost na Origami, která mě už od začátku moc netankovala, a i když se objevují náznaky a odhalení v rámci hlavní dějové linky, napětí a očekávání nepřichází. Třetí série jen 5,5/10. U čtvrté série mě už začíná regulérně štvát koncept celého seriálu, celý ten nekonečný harém a další nové dívky. Začínám si říkat, že v momentě, kdy Šidó sbalí svojí novou oběť, tak jí v podstatě v rámci příběhu jen zredukuje na obyčejné dějové křoví, které má pak v dalších dílech tak maximálně jednu, dvě věty. Vadí mi, jak se za ním táhne nyní už početný ansámbl holek, který působí až nepřirozeně a v rámci každého dílu má každá jen nějaký ten štěk, aby se nezapomnělo, že tu vlastně je. A tak i mnou oblíbené dívky z prvních dvou řad jsou nyní už jen stínem nějakých zajímavých charakterů, jen figurky v pozadí a příběh jede dál, po dalších dívkách do kolekce, které pak zase jen zredukuje na další křoví. Zlatý The World God Only Knows, který s tímhle umí pracovat a v momentě sbalení linku prostě uspokojivě ukončí, aby se pak mohl bez nějakých přítěží zaměřit na další a s tou předchozí jen šikovně pracovat v rámci větší pointy na pozadí. Dvě třetiny čtvrté řady mě už regulérně nebavily (a nepomáhají tomu ani nová fakta o zdejších mocných organizacích), ale nakonec to zase zachraňuje Kurumi. Jako kdyby věděla, co mi tu chybělo (protože předchozí dvě nové dívky v této řadě rozhodně nejsou tak zajímavé, jako ty z prvních dvou sérií, které tu teď ale jen hrají křoví…), sype ze sebe jedno „Ara, ara…“ za druhým a je pořád víc sexy než zbylých XY holek dohromady, co jen vlaje za hlavním hrdinou. Konečně nás nechá nahlídnout do své tragické minulosti, ukazuje, o co jí celou dobu jde, a i ty největší tupce přesvědčuje, že je pro hlavního hrdinu prostě best waifu ze všech. K tomu se rozvíjí zápletka s prvotním duchem s rádoby ohromným překvapením na závěr, které jsem si ale já dokázal odvodit prakticky hned, protože Aja Endó se ani moc nesnaží měnit svůj hlasový projev. Každopádně poslední třetina u mě tahá celý dojem z bláta, a tak čtvrtá série dostane taky 5,5/10. Další pátá série by klidně mohla být už poslední, je asi jasné, kam to bude dál směřovat a koho bude třeba nyní sbalit a po pravdě už bych byl za konec asi i rád… () (méně) (více)

Scalpelexis

[1. série] Nic nového pod sluncem. Bylo to řečeno všema ostatníma, řeknu to i já: Je to blbost a to velikánská. Je to jak plakát od Mekáče: Na obrázku spousta, v realitě houska plná vzduchu. Vyčpělá a laciná romantika, bídná akce, scénář se snaží co nejvíce popřít existenci inteligence. I to ecchi tu není v tak velkém množství (ty polonahé zbrojnošky ani nevypadaly dobře), tak čeho tu máme dosti? Áno, klišéčka nejklišoidního, hlavně co se týče skladby nudných postav (a ne, ani crazy Kurumi to nezachraňuje) a děje předvídavějšího jak zpoždení ČD. Vtípky mě bavily jen první 2 díly, kdy seznamka skrz přítele na telefonu a zvláštně pojmenovaný generální štáb měly nádech svěžího nápadu, ale rychle omrzel. Utrpeníčko. ()

Larky

Již po prvním díle je každému trochu ostřílenějšímu příslušníkovi hrdě se hlásícímu k řadám (českých) otaku praděpodobně jasné, že Date a Live nemá na nějaké vysoké známky (či v tomhle případě hvězdičky) ani omylem nárok. Prostým důvodem je tu totiž fakt, že seriál obsahuje snad všechna klišé, které se v Anime obvykle, nikoliv však pohromadě, nosí . -------- Nechybí tu kawaii loli sestřička, která ráno budí svého onii-chana v rozkleklé poloze na něm. Nepřekvapivě vždy když to jen jde, sjede kamera na její proužkované kalhotky, div, že se imaginární kreslená čočka nezaboří přímo do kundič...ehm...jak to napsat, ať zas nejsem za prase ?...No prostě se chce zabořit tam, kde se má angažovat chlapský nástroj (wtf Larky?) až ve 13 (ty prase), pardon v 15 letech. Nechybí ani nakvartýrování holčiny do domu hl. hrdiny, nejdebilnější kliše - záchrana světa, hl. hrdina omylem vcházející do koupelny, kde zrovna stojí nahá hlavní hrdinka a tak podobně. -------- V zásadě prakticky odpadový dojem tu ale z mého pohledu, alespoň částečně, bortí fakt, že seriál se nebere občas příliš vážně. Třeba scéna, kdy se jednotka holčin, které jinak jsou v podstatě vraždící stroje, snaží probít městem, za účelem dostání se k horkému pramenu a u toho všemožně hláškují, je toho jasným důkazem. Vtipy jsou samozřejmě často docela mimo a působí nuceně, ale je to vítané zpestření jinak zcela pitomého scénáře ------ Druhým faktem proč Date a Live není v očích mích naprostým odpadem je hlavní hrdinka, konkrétně slečna Tohka Yatogami. Jsem totiž zvyklý, že v takovémto typu seriálů, první co mě nasere je právě hl. nositelka ženského jména. Nicméně v případě tohohle Anime to sice je holčina nevybočující z obyčejných archetypů, ale přesto díky snaživé (a dobře vybrané) seiyuu a taky hezkému vizuálu a nevtíravé roztomilosti, jsem si ji celkem oblíbil. ------- Date a Live teď po nějakých 6 dílech, tedy polovině celé stopáže, už celkem s klidem můžu prohlásit za Anime, které je bez nějakých zažívacích problému koukatelné, leč zábavné je jen občas. Je už na každém jednotlivci, jestli si pod slupkou příšerného klišoidního scénáře dokáže najít něco, co ho u Date a Live udrží. Mně se to celkem dařilo :). ()

TomX2

Celkový dojem: (môže obsahovať menšie spoilery) Nadpriemerne mecha a fantasy anime s miernou ecchi tématikou. Príbeh je trochu nezvyčajný, avšak diky sympatickým postavam a výbornej animácii som si zvykol a aj napriek tomu, že seriál obsahuje niekoľko chýb alebo nezmyselných scén či momentov, som nad mieru spokojný. Čo mi však veľmi nesadlo bol japonský humor, ktorý sa tvorcovia snažili spraviť vtipným, avšak navonok pôsobi trapne. Taktiež aj dialógy, klišé či chovanie postav mi prišlo niekedy moc tupé a nereálne, a to hlavne nerozhodnosť hlavného hrdinu, Shida ( Už niekoľko krát sa postavil nebezpečenstvu a hlúpo obraňoval dievčatá, ktoré ho pritom mohli kľudne zabiť - jasným príkladom je desiata epizóda, kedy obraňuje ducha ktorý má v pláne ohroziť životy niekoľko ľudí. To isté sa opakovalo aj v poslednej epizóde, kedy sa Origami kvôli pomste snaží zabiť Shidovu milovanú sestru Kotori, ale miesto toho aby sa jej Shido snažil pomôcť len 5-krát za sebou kričí ,,Kotori! Kotori! Kotori! Kotori! Kotori!" alebo ,,Origami! Origami! Origami! Origami! Origami!" a keď sa už niektorá dievčina z vymenovaných snaží vykonať nejaký čin, bude obe obraňovať bez toho, aby vedel či niekto náhodou nemá v plane vymazať život aj jemu..) Nie že by som s tým mal nejaký veľký problém, pretože nie len u anime, ale aj v hraných filmoch býva táto nelogika zvykom, avšak práve tomuto inak veľmi nadpriemernemu anime trochu uberá. Na druhu stranu som ale nemal s dopozeraním problém a zaujalo ma to dostatočne na to, aby som si celú sériu pozrel naraz. Postavy mi prišli viac-menej sympatické a problémy som nemal s nikým, ale myslím že sa tvorcovia mohli viac venovať postave Kurumi, pretože tá postava je vcelku zaujímavá a k tomuto anime som prišiel práve kvôli nej (No na druhu stranu aj dúfam, že to tvorcovia v druhej sérii nepokazia, pretože som sa stretol už s veľa prípadmi toho, že v nejakej epizóde bude opísaná nejaká zlá minulosť temnej postavy, z čoho bude mať nejaké ,,motto" na zabijanie a dobre, aby sa z toho diváci nepokakali). Celkovo som nadmieru spokojný , bavil som sa pri každom dieli a aj napriek niekoľkým nedostatkom dávam tomuto anime seriálu 4 hviezdy. Moje hodnotenie: 80% edit (15.10.2018): OK. Budem si protirečiť, ale keď som si priebehom času pozrel jeden špeciálny dej a pár útržkov zo seriálu, konečne mi presvitlo, že toto anime je prinajlepšom priemerné. Vtipy nefungujú, nuda strieda nudu, príbeh je príšerný, skrátka sa jedná o o zlú záležitosť. Panebože, prečo som tomu dal štyri hviezdy? :D ()

Tsukikage odpad!

Bylo to opravdu hrozné. Takovéhle snímky dělají anime velice dobrou pověst. Příšerně ohrané a neoriginální postavy, hloupé. Příběh snad o ničem. Můžu tak jen zavolat: "Pomoc!" a utéct. ()

Saraph odpad!

Jenom další ecchi blbost. Taková, kterých je tam venku tolik, že se v tom můžete třeba utopit. Pokud se budeme bavit konkrétně o Date a Live, bylo to tak strašně hloupé a neoriginální, že jsem to prostě musel zahodit po 2. díle. Postavy jsou udělané podle klasických předloh, absolutně bez vlastního charakteru. Ruce pryč. ()

Fordzy

Tohle Anime si doslova zaslouží označení "blbost". Něco tak blbého aby člověk radši ani nehledal. Dlouho se mi nestalo aby mě nějaké Anime přímo uráželo. Postavy jedny z nejhorších co jsem v Anime viděl. 10% ()

Koonix

[] Opening-Ending [] Je mi jasné, že toto dielko veľa originality asi nepobralo, ale tým, že sa anime ešte nevenujem príliš dlho, mi tá hromada klišé a schematických charakterov nad ktorými sa tu rozčuľujú skúsenejší užívatelia, vôbec nevadila. A aj keď viem že za pár mesiacov/rokov už podobných seriálov budem presýtený, nezabránilo mi to v tom aby som si Date a Live vcelku slušne užil. Veľkým šťastím je, že sa seriál neberie až tak vážne (čo by snáď ani nešlo, príkladom je hlavne epizóda 6), a vhodne zvolená dĺžka, predsa len 12 epizód, to je taká jednohubka na jedno popoludnie :)O čo tu (hlavne) ide mi veľmi presne vysvetlila už prvá scénka, kto videl, vie o čom hovorím :) Ako píše Larky, ak si nenájdete medzi postavami svojho favorita, vďaka ktorému vydržíte s týmto anime do konca, budete sa veľmi nudiť. U mňa to bola hlavne Kotori (áno, odkedy sledujem anime môj vkus čo sa týka nežnejšieho pohlavia, sa otočil o 180 stupňov (počkať to znie ako keby sa zo mňa stal buzerant:)) ale aj Tohka. Zlý duch, Kurumi, o ktorej som ako jedinej počul predtým než som sa rozhodol si toto pozrieť, mi neprišla ani zďaleka tak skvelá, ako som sa dočítal vo viacerých názoroch, neviem asi som divný :) Čo sa týka ecchi, to funguje vynikajúco, u mňa o niekoľko tried lepšie ako napríklad tu. Na svoje si tu musí prísť každý, výber je vcelku široký :) Bojové scény sú len priemerné (možno až podpriemerné), a je jasné, že slúžia len na to aby ste si všetky, či už vyvinuté alebo nevyvinuté slečny mohli pozrieť vo všakovakých pózach, kombinézach či šatočkách. K openingu a endingu len krátko, op priemer, ničím neohúri ale ani neurazí, s ed je to už o poznanie horšie, skladby sú síce zvolené vhodne, ale animácia (alebo obrázky) sa snáď už viac odfláknuť nedali. Ale celkovo som spokojný, podľa reakcií som veľa nečakal, a dostal som slušnú zábavu ktorá ani chvíľu nenudila, silné 3*. ()

DaweForeman

Teď s postupem času si říkám, že to nemělo špatný koncept, ale nějak to zpracování v něčem pokulhává. Možná je to tím, že se autoři snažili převést dating sim do anime, kdy tu máme nějaké ty možnosti a místo bojů se snaží prosazovat lásku (už to zní trochu hipízácky). Na druhou stranu tu máme ale dvě různý skupiny, které bojují proti "Duším", ale každá má protikladný přístup. Co se týká vtipu a ecchi prvku, tak tu sice jsou, ale v celkem přijatelné umírněné verzi. Animace je velice dobrá (designy se jim celkem povedly) a hudba je tak nějak půl na půl zajímavá. Na druhou stranu jsou celkem nelogický vždycky ty chvíle, kdy mluví s tím týmem na sluchátku, kdy nějakým opravdu záhadným způsobem si osoba před ním toho nevšimne atp. Po příběhové stránce je to slabší, kdy se pořádně ani nic nevysvětlí (organizace, ani co jsou ony "Duše", historie atp.). To samý tu "Duši" s andělem času taky pořádně nějak neuzavřeli. Svým způsobem tím, že "Duše" neznají klasickou společnost, tak se tu nedočkáme klasických reakcí u holčin, které používají neustále násilí, svou nesnesitelnou logiku a typická klišé. Ovšem klišovitých situací se bohužel člověk nevyhne, protože přece jenom mluvíme o Japoncích. Ale přesto si člověk odpočine od toho nejhoršího. Člověk se u toho i dobře zasměje (obzvláště OVA fakt bylo speciální). ()

maverick080

Je to blbosť, nevtipná až trápna, ale ja som sa bavil. Príbeh trochu nezvyčajný, postavy viacmenej fajn a animácia je dobrá.. avšak len škoda, že si to tak neudržialo celý seriál, pretože ku koncu sa všetko videné začína len opakovať. ()

M.a.t.y.y

Pro mě velice tvipné a zabávné anime, které se ale musí brát s velkou nadsázkou, ale když mu to dovolíte, velmi si ho užijete. ()

RoyBatty444

Paródia na Evangelion celkom vyšla a je aj zábavná. Postavy sú streštené a príbehy sa točia hlavne okolo snahy zbaliť babu a bozkom z nej vysať zničujúcu energiu. Interakcia v háreme ponúka dosť príležitosti na trápne situácie. S príchodom Kotori seriál pritvrdí.  Na odreagovanie celkom dobré. ANN Fandom ()

arctican

Date a Live dokončené. Prvý diel bola pre mňa tragikomická paródia na to "Ako zbaliť dievča-manuál" :D :D :D preto som si uz od začiatku hovoril, že WTF!? Druhý diel to niejak povzniesol aj keď to bola zase len taká ta "klasika", no síce "kawaii klasika". Po cel čas sledovania som niejak neriešil kvalitu, originalitu a neviem čo všetko ešte pretože vždy som to musel pausnúť aby som sa vysmial či už z niečoho čo bolo fakt "vtipné" alebo z niejakého trápneho momentu. Stojím si za svojím, že anime takéhoto typu divák brať vážne nemôže lebo sú skôr pre pobavenie ako pre niejaký divácky "skvost". Bola to fajn oddychovka a preto tomu dávam 4/5* (áno viem že skoro každému anime dávam 4/5* ale čo už so mnou keď raz to niejak na mňa pôsobí takým dobrým dojmom ?? :D ) + to potvrdenie 2nd season na konci posledného dielu ma normálne potešilo a som rád, že mám už teraz čo do budúcna pozerať :D ()

PseudonymNR

Nemá rád shounen ani school anime, a ani nevím co mě dohnalo k dívání tohoto seriálu no protože jsem do toho šel s nulovými očekáváními můžu prohlásit, že dopozeranie 1. serie je úspěchem. Příběh má pomalí rozjezd (este v 3.epizode jsem netušil o co vlastně jde) ale po neotesaném vstupu do děje si seriál polepšil a stal se koukatelný. Akce bylo málo no když už tak se bylo na co dívat. Jistě tvůrci si mohli odpustit přehnaně mnoho scén které zdravému člověku bijí do očí jako např. jéé ty jsi spadla rty rovnou na mé, nebo hmmm ve sprše se svítí tak tam jistě nebude nahá slečna. Prostě toto klišé je moc i mě. No aspon animace se jim fakt povedla. Celkově hodnotím: Akce 2/5 Humor 4/5 Příběh 3/5 Napětí NE (Klišé 4/5) = 50% ()