Intimita

Intimita

Drama / Romantický / Erotický

Francie / Velká Británie / Německo / Španělsko, 2001, 119 min

• flanker.27

Nudný a prázdný film, který jde naprosto mimo mne. Kdysi mě na to vytáhl do Aera kamarád, že to prý sklidilo ohlas ve Varech, ale ohlas ve Varech a můj vkus jsou asi někde jinde. Dva nezajímaví lidé si jednou týdně šuknou, aniž by spolu nějak výrazně mluvili, a zase se rozejdou. On o ní chce vědět víc a tak se po čase dozví, že ona je vdaná se spokojenou rodinou. A pak nás čeká ještě víc jak polovina filmu. Proč se s ním žena schází, to se vlastně nedozvíme. Hlavní postavy jsou nezajímavé, nesympatické, nic, s čím bych se jakkoli ztotožnil, co by mě donutilo o nich přemýšlet. Ve filmu není navíc prakticky nic, čemu by se dalo říkat děj, vývoj vztahů, psychologická stránka. Možná je to umělecký záměr ukázat tu "prázdnotu moderního života", ale prázdný je spíš ten film než život.(5.6.2013)

Moc se mi líbila scéna, kdy se Muž a Žena hledají. Běhají po sychravém Londýně, kterej vůbec nepřipomíná ty opojný časy Notting Hillu, spíš éru feťáckýho Trainspottingu. Muž hledá jí, ona ho vidí, sleduje. On se otáčí a v hlavě mu šrotuje: "Tak kde kurva je?". Ona se choulí za pána v buse, hlavně ať ji nezáhlédne. Miluju hledání, otáčení se a setkání. Oba do sebe nakonec vrazili, ale setkání nebylo zrovna ukázkovým příkladem galantnosti. Chéreau nemá moc rád šťastné konce, ba ani já, byť jsem romantik jak poleno, ale v tomhle se filmu zastanu: můžete si myslet, že je to porno, můžete, já věřím, že je to o prostoru, o lidském bytí až za hrob a o světě bez keců. To je to, čemu věřím!(25.10.2009)

Tohle samozřejmě nemá s "pornofilmem" co dělat. Zobrazení intimního styku "sevšímvšudy" tady určitě není nic pobuřujícího. Režisér jenom ukazuje to, co všichni známe (?:) v realistickém pohledu nevídaném. Pro mě to nebylo nic, co by do filmu nepatřilo. Spíš naopak. Ale názory na tenhle film budou asi velmi rozdílné (u mě tak 70%)... A hlavně - ve filmu zdaleka nejde jen o sex.(2.11.2003)

• Alf

typický představitel intelektuálského filmu evropského typu, divák dostane ke svým všedním starostem dárek v podobě všedních starostí někoho jiného, ani se nedivím, že převážná část publika se zachová stejně jako ten protihráč v kulečníku, když místo oblíbené hry má tu čest být svědkem poněkud zmateného "filosofického" monologu("dialogu") hlavního hrdiny, klasicky "umělecky" zmatená kamera a hysterický střih, vlastně ani nevím, jestli byl film černobílý, nebo barevný, nejspíš barevný, ale laděný do černé a bílé, prostě oblíbený poněkud primitivní způsob, jak ukázat, že realita je šedivá... přesto je film něčím výjimečný, a to tím, kam až se odvážil zajít při zobrazení sexuálních scén, tentokrát herci dostali (pro mě poprvé) příležitost spojit užitečné s příjemným, na pohlavní akt si tedy nemuseli zahrát, mohli jej prostě rovnou předvést, takže se dá říct, že film má svůj smysl...(5.2.2007)

Mark Rylance mě jakýmsi zvláštním způsobem fascinuje. V anglicky mluvících zemích patří mezi jednoho z nejuznávanějších divadelních herců. Když ho sledujete na jevišti, přijde vám neuvěřitelné s jakou lehkostí dokáže zahrát vše od stárnoucí, zamilované ženy po psychicky narušeného diktátora. Když ho fanoušci po představení osloví, působí nesmírně plaše, na druhou stranu vás ale na ulici sám spontánně pozdraví, pamatuje-li si, že jste na jednom z dřívějších představení byli v obecenstvu. Když si přebírá Tony, má vždy ty nejdivnější proslovy (2008, 2011). A když se konečně dostanu k filmu, ve kterém hraje hlavní roli, je to pravděpodobně ten sexuálně nejexplicitnější celovečerní film, jaký jsem kdy viděla. Dokonce i Shame působí v porovnání s Intimacy v některých ohledech docela nevinně, což je ještě zvláštnější, vezmeme-li v úvahu, že Intimacy o sexu jako takovém primárně vůbec není. Sex tu totiž pouze symbolizuje způsob, jak vyprávět vývoj vztahu dvou lidí, přičemž z každé jednotlivé sexuální scény můžete snadno vyčíst, jak o sobě hlavní postavy zrovna smýšlí. Občas z něj cítíte touhu po větším sblížení, občas provinilost, občas hněv. Intimacy je zkrátka o tom, že se nejméně osamělý můžete cítit s tím, koho prakticky neznáte, a že někdy k vyjádření svých pocitů nepotřebujete slova. A přitom všem je natočen po všech stránkách vysoce realisticky, což je zároveň nejsilnější aspekt filmu i jeho nejslabší místo.(27.6.2013)

• - Ve filmu se hned několikrát, konkrétně v časech 20:13, 30:35 a 31:38, objevuje české lahvové pivo Budějovický Budvar. (alambert)