Intimita

Intimidad

Intimita

Drama / Romantický / Erotický

Francie / Velká Británie / Německo / Španělsko, 2001, 119 min

Tohle samozřejmě nemá s "pornofilmem" co dělat. Zobrazení intimního styku "sevšímvšudy" tady určitě není nic pobuřujícího. Režisér jenom ukazuje to, co všichni známe (?:) v realistickém pohledu nevídaném. Pro mě to nebylo nic, co by do filmu nepatřilo. Spíš naopak. Ale názory na tenhle film budou asi velmi rozdílné (u mě tak 70%)... A hlavně - ve filmu zdaleka nejde jen o sex.(2.11.2003)

• Djkoma

Tak tohle jsem nečekal. Hodně špatný film, který na plné čáře přejede můj oblíbený Pornografický vztah. Patrice Chéreau se nám snaží ukázat jednoho muže, který udržuje vztah s neznámou ženou. Po určité době se rozhodně poznat její soukromí a to vyvolá velké změny. Film, který hodně čerpá z Posledního tanga v Paříži se snaží muže ukázat trochu jinak, jako homo sapiens, kteří se dokáží zamilovat. Mě film naprosto neoslovil, protože užívá sexu jako nástroje k ničemu. Hlavní mužská postava stále někam kouká a málo mluví a jeho postavu si moc nezamilujete. Slečna nebo spíš žena, kterou obdivuje a do které se zamiluje není ženou krásnou a ani nijak zajimavou. Z toho všeho mi vyplývá , že vznikl další zbytečný film. Agresivní a syrová verze reality je až přehnaná(kdo v dnešní době jen leží doma a čeká až přiběhne jeho neznámá společnice kterou vidí jen jeden den v týdnu? když chcete ukázat realitu musíte si na to přivolat potřebné nástroje a nápady...) a dojíždí na svojí nudnost.(31.8.2006)

Mark Rylance mě jakýmsi zvláštním způsobem fascinuje. V anglicky mluvících zemích patří mezi jednoho z nejuznávanějších divadelních herců. Když ho sledujete na jevišti, přijde vám neuvěřitelné s jakou lehkostí dokáže zahrát vše od stárnoucí, zamilované ženy po psychicky narušeného diktátora. Když ho fanoušci po představení osloví, působí nesmírně plaše, na druhou stranu vás ale na ulici sám spontánně pozdraví, pamatuje-li si, že jste na jednom z dřívějších představení byli v obecenstvu. Když si přebírá Tony, má vždy ty nejdivnější proslovy (2008, 2011). A když se konečně dostanu k filmu, ve kterém hraje hlavní roli, je to pravděpodobně ten sexuálně nejexplicitnější celovečerní film, jaký jsem kdy viděla. Dokonce i Shame působí v porovnání s Intimacy v některých ohledech docela nevinně, což je ještě zvláštnější, vezmeme-li v úvahu, že Intimacy o sexu jako takovém primárně vůbec není. Sex tu totiž pouze symbolizuje způsob, jak vyprávět vývoj vztahu dvou lidí, přičemž z každé jednotlivé sexuální scény můžete snadno vyčíst, jak o sobě hlavní postavy zrovna smýšlí. Občas z něj cítíte touhu po větším sblížení, občas provinilost, občas hněv. Intimacy je zkrátka o tom, že se nejméně osamělý můžete cítit s tím, koho prakticky neznáte, a že někdy k vyjádření svých pocitů nepotřebujete slova. A přitom všem je natočen po všech stránkách vysoce realisticky, což je zároveň nejsilnější aspekt filmu i jeho nejslabší místo.(27.6.2013)

• lennyd

Jay (Mark Rylance) je úplně obyčejný chlapík, jakých potkáte na ulici během dne stovky. Se svou ženou a dětmi nežije, a jediný čím je výjimečný je jeho vztah s Claire (Kerry Fox). I když vztah ... každý týden, pravidelně ve středu, se setkají, pomilují a beze slov opět rozejdou, vyhlížejíc další týden. Až jednou Jay nepsané pravidlo poruší, a pokusí se o Claire zjistit víc ... Řeknu to asi takto .. nebýt těch několika erotických scén z první poloviny, tak se tento film okamžitě ztratí v zapomnění. Jen ty scény z něj dělají něco alespoň trochu zapamatováníhodného - minimálně svým syrovým ztvárněním, bez jakéhokoliv přikreslování. Zbytek příběhové linie je vcelku zbytečný (on se o ní něco chce dozvědět, ona to zjistí, pohádají se, usmíří se, a jede se dál .. sorry za spoiler, ale fakt na tom nic víc není). Takže případným divákům doporučuji vzít do ruky dálkové ovládání, zkouknout ty erotické scény a zbytek přetočit, ušetříte tak spoustu času..(30.1.2013)

Odvážné a intimní sbližování dvou, kteří nekomunikují slovy, ale těly. S pornofilmem to určitě nemá co dělat, ty jsou totiž trapné už ve své podstatě. Oba hrdinové si milování užívají a působí spontánně. Intimita mezi čtyřmi stěnami staromládeneckého bytu asociuje rozkoš skrývanou před lidmi. Nikdo jiný na ni nemá nárok, natož aby ji někdo spolusdílel. Hlavní hrdina postupně chce víc než jen sex. Jeho zvědavost se zvětšuje, touží po poznání, kdo že je ta neznámá, která se mu pravidelně odevzdává. Naráží na manželský stereotyp, soucit, výčitky svědomí, zhrzený talent. Celý film byl přirozený, s neokoukanými tvářemi a podal zajímavý pohled na mezilidské vztahy.(1.7.2008)

• - Ve filmu se hned několikrát, konkrétně v časech 20:13, 30:35 a 31:38, objevuje české lahvové pivo Budějovický Budvar. (alambert)