Šingeki no kjodžin - Season 2

(série)

Epizody(12)

Druhá série úspěšného seriálu Šingeki no kjodžin (2013). Eren Yeager přísahal, že vymýtí všechny Titány. Jenže v lítém boji o svůj život se stává tím, co nejvíc nenávidí. S nově nabytými schopnostmi bojuje za svobodu lidstva a brání jejich poslední útočiště. Po hořkosladkém vítězství nad ženskou titánkou nemá Eren žádný čas k odpočinku: Zeď Rose byla proražena. (Scalpelexis)

novoten

I kdyby se jen zůstalo stát na jednom místě, prázdně se tlachalo a občas se libovolná jednotka střetla s libovolným titánem, měli by tvůrci úspěch zaručen. Ti ale nevsadili ani na bezhlavou akci, ani na natahování zápletky a místo toho veškerá očekávání staví na hlavu. Nechávají do děje vstoupit nové postavy, bez okolků kolem nich staví základy pro očividně velkolepé budoucí příběhy a právě ve chvíli, kdy už je toho dialogového napětí příliš, přijde scéna souboje, která vyrazí všem dech a opět tak dokáže, že tenhle Útok má na svou konkurenci pěkných pár pater náskok. V kombinaci s velmi střídmým kořením v podobě alespoň drobných mytologických novinek je z druhé série událost, na kterou se vyplatilo ony čtyři roky čekat. ()

Hitman_47

Neuvěřitelné, jak si nějaký seriál dokáže udržet pořád stejnou úroveň epiky a totální badassery .... opět nabušený OST a i pár nových zjištění. Produkce je top notch, nicméně je škoda, že to celé uteklo tak rychle. 12 dílů je málo, teď zase čekat rok na sérii třetí. No .. alespoň to čekání stálo za to! ()

Jeoffrey

I druhá série si zachovává většinu atributů, pro kterou jí její fanoušci milují a navíc začíná konečně servírovat odpovědi na spoustu otázek, kterou nám první série přinesla. Druhá série má i mnohem lepší drive, víc zajímavých zvratů a jasně naznačuje, že úvodní tíseň a snaha o přežití je sice stále přítomná, ale že za vším tím se skrývá mnohem větší hra, že tohle není jen brutální vyvražďovačka a obyčejný akční survival, ale že je zde i mnohem komplikovanější příběh na pozadí, než by člověk původně čekal... No a tohle se mi líbí, ta představa mě hodně láká a začalo mě i bavit spřádat teorie jak to vlastně je a mám už i docela slušnou představu, co se to tam vlastně děje. Tedy po stránce akce nemám co vytknout, po stránce příběhové bych sice pár drobností našel, ale jinak převládá naprostá spokojenost... Tak proč jen 4*? Protože to co mi vadilo v první sérii mi vadí i tady, tedy fakt, že spousta věcí je dle mého přehrávaná a dělaná na efekt a že mi spousta postav prostě pořád připadá nesympatická. Postavy mnou oblíbené z první série nedostaly příliš prostoru, až na Sashu, která se projevila jako něco víc, než jen komický element, zda to bylo dobře, nevím ještě dnes... Ze vší té spleti emocí a vztahů, které nám autoři servírovali, mě nakonec asi nejvíc bavilo sledovat Ymir x Historia, což bych rozhodně nečekal.... Takže ani druhá série mě neuhranula tak, že bych s napětím čekal na každý další díl a ten trávil nalepený na obrazovce. Dokonce to ani nebylo první anime, které jsem si v sobotu ráno pouštěl. Ale rozhodně mě to zaujalo i bavilo a jsem zvědavý, jak moc se mé teorie blíží pravdě a vůbec co přinese 3. sezóna. 8,3/10 ()

Scalpelexis

Nejočekávanější, již mnohokrát odložené, pokračování v rámci anime světa je konečně na obrazovkách! Spousta z nás ty 4 roky nemohli samou nedočkavostí vytrpět, pustili se do mangy, ale narozdíl od Starletky jsem ji dropnul. Už pro mě mírně hyplá první série mi nabídla sic neskrývané řešeto a graficky nádhěrne provedenou adaptaci, ale krom toho ryze průměrný zážitek. Dvojka měla před sebou velmi obtížnou úlohu to napravit, protože právě ona předloha skýtala si kvalitní, za to vratký materiál s nejistou podpěrou. Zprvu si nejde nevšimnout, že se na jistotu vrátilo k zavedenému, resp. co fungovalo v sérii minulé. Na nic se nečeká, krev nám skrápí políčka do té doby ovládaná lidmi a vyloží se na stůl hned několik klíčových otázek. Studio WIT se výtvarně nikterak neodklonilo od své předešlé sezóny, jen navrch přidává dodatečné CGI prvky (u extériéru s koni to až tak nevadí, ale jeden konkrétní titán to hodně odskákal), takže se kocháme z vizuálu stále do aleluia (kredit jde navrch detailnímu stínování) v onych morbidních výjevech titanního stravování a motivech piruet, salt a vzdušných tanečků čety v zelených. Nejde než jen kvitovat zkrácení na 12 dílů, které zapříčinilo větší hustotu důležitého probraného materiálu a zajistilo, že vyjma 2. prapodivného dílu jsme se konzistentně posouvali skrz další důležitá odhalení a neměli čas na řešení jakýchkoliv osobních moresů či vyřvaných výlevů, kterými v 1. sérii byly konkrétní postavy velmi profláklé. Emoce prosakují z plátna stále silným proudem, ale krom vrcholné 6. epizody už jsme těch skutečně ultimátních, zapamatováníhodných momentů naneštěstí byli ušetřeni a tak jsmě svědky pouze solidně důstojné podívané. Znechutil mě špatně napodobený opening a z endingu jsem měl zvláštně bizarní feel. V konečném zučtování se dlouho očekávaná 2. série poprala s vkládanýma nadějema víc než zdatně a nejde hovořit jinak než o úspěchu. Slušné 4*. ()

Larky

To, co je pro herní průmysl Call of Duty, co je pro klasické filmy Transformers, to je pro Anime Shingeki no kyojin, tedy na pochopení zcela triviální, násilný, hlučný ultra-mainstreamový blockbuster. Zároveň pro něj, stejně jako pro ostatní jmenované, platí, že i lidé, kteří se v daném průmyslu příliš neorientují o něm s velkou pravděpodobností slyšeli. Svou nekomplikovaností se mají zalíbit zejména nenáročnějším divákům. To pochopitelně automaticky neznamená, že se náročnějšímu divákovi nebude líbit, jen už se to asi neobjede bez nejrůznějších výtek. A že se jich dá v tomhle seriálu najít celá řada. -------- Druhá řada Shingeki no kyojin se blockbusterové mantry drží jako klíště, možná o něco málo více než řada předchozí. To by samo o sobě vlastně ani tolik nevadilo, kdyby scénář neměl opět, stejně jako minule, naprosto nevyrovnanou kvalitu napříč jednotlivými díly. Začátek je pro mě nečekaně příjemný a zábavný. Dost to podtrhuje fakt, že právě v prvních dílech téměř nevystupuje ústřední trojice (Mikasa, Eren, Armin), která má zdaleka nejtupější, nejpatetičtější a nechtěně srandovní dialogy. Stojím si za tím, že v seriálu jsou nejlepší vedlejší postavy (Krista, Connie, Sasha) a scénář v jejich společnosti v rámci své nenáročné zábavy funguje poměrně dobře. Zejména v druhé polovině sezóny však nastoupí hlavní trojice a kvalita jde opět dolů. -------- K postavám ještě jedna věc, opravdu mě fascinuje, jak scénář zametá s Mikasou. V první řadě to byla hrdinka, která něco dělala, něco vymýšlela a byla to významná hybatelka děje. V řadě druhé je zcela zbytečná, v podstatě je tu jen proto, aby neschopnému a hloupoučkému Erenovi utírala zadek a v kritických chvílích hádejte koho zachránila. --------- Scénář celkově je o něco málo lepší než minule, dozvíme se kdo to Titáni opravdu jsou, tajemství zdí a do plusu určitě zařadím i nového Harambe-like mluvícího titána. Sice v téhle sezóně nedostal příliš prostoru, ale scény s ním patří k tomu nejlepšímu. Akce je fajn, s dialogy už je to horší a vyloženě hloupě působí, když na sebe postavy zcela nelogicky pořvávají v klidových situacích, působí to poměrně rušivě. --------- Rozhodně bych vytknul opravdu hodně špatný opening a ending, hudebně je to tragédie a překvapuje mě, že ani v seriálu samotném hudba za moc nestojí. -------- Animačně seriál působí jako podivný kočkopes. Na jednu stranu skvěle vypadá prostředí a spousta efektů v akčních scénách je prostě famózních a třeba titáni vypadají skvěle. Nicméně opravdu ošklivé jsou obličeje lidí, vlastně lidé celkově vypadají poněkud srandovně. -------- Můj celkový dojem je prostě rozporuplný, jsou tu věci, které jsou super a které nefungují buď vůbec nebo jen rámcově. Nikoho za to, že se mu Shingeki no kyojin líbí ale neodsuzuji, chápu, proč je seriál tak populární a nemám s tím nijak výrazný problém. Za mě je to čistý průměr, který mě sice nějak extrémně nenaštval, ale ani nenadchnul. Po těch 700+ shlédnutých seriálech mám už prostě trochu jiné nároky na 4* a 5* Anime. Ale každý tohle máme nastavené jinak a každý má nakoukáno jinak. Nikomu neurčuji co si má o tomhle fenoménu a samotném seriálu myslet, ale co si o něm myslím já. Za mě tedy čisté 3* -------- Pokud by pak kdokoli chtěl potěšit po tomhle blockbusteru své intelektuální já, ať zkusí Mushishi, Casshern Sins nebo třeba Serial Experiments Lain. () (méně) (více)

Starletka

Tato část mangy mě osobně bavila asi nejvíc, protože v sobě měla ještě dostatek akce, plot twistů a vývoje, které mě nutili číst (sledovat) dál a dál, a také jen ku prospěchu dostala prostor celá řada do té doby nevyužitých postav, na úkor hlavního tria nesnesitelných sucharů. Takže jsem i ráda, že tato řada měla méně dílu, protože jsme se tak ještě pořád úspěšně vyhnuli té neskutečně dlouhé, nudné části o politice, která mě málem donutila mangu dropnout, a od které to podle mě jde s celým příběhem od desíti k pěti. Mimochodem opening je těžce meh, takový mix obou předchozích, jak hudebně tak vzhledově, zato ending je naprosto, ale naprosto geniální. A taky mi dost chybí ta creepy tune, co vždycky hrála u názvu epizody, protože bez ní je to takové suché, i když ta co hraje úplně na konci v preview to dostatečně vynahrazuje. 9/10 ()

Blackhand47

Zatímco první řada Attack on Titan měla jednu polovinu silnou a druhou slabou, druhá série víceméně hned odstartuje s kladením nových otázek a odpovídáním na některé z té předešlé. Co se týče světa, jde se tu více do hloubky a mytologie se postupně propracovává a do popředí se dostávají i vedlejší postavy, což beru jako velký plus. Nudnějších epizod je tu podstatně méně, víceméně akorát k závěru, kdy tu máme opět jednu honičku a Eren je nečekaně znovu tím uneseným. Zvraty má seriál vlastně i dost předvídatelné, kdy jste schopni je odhalit x epizod dopředu, ale na druhou stranu je umí tvůrci dobře dávkovat a taky prodat. Za mě rozhodně lepší než první série, kdy to pokročilo scenáristicky i animačně. Hodnocení: 75 % ()

Luicy

Pamatuji si, že jsem druhou sérii moc nemusela, avšak nyní když jsem na to koukala s odstupem zhruba pěti let musím říct, že jsem názor změnila. Druhá série je spíše o zkoumání, jak vlastně ti titáni „fungují“ (i když je to celé zatím ještě v plenkách :)). Dále tam je spousta plottwistů a překvapujících momentů, u kterých si neustále budete říkat „wtf, kdo další je titán a co kurva chtěj“. Rovněž akce tam rozhodně nechybí. Za mě stále super, i když je skutečná pravda stále jedna velká neznámá.   OP3 je opět úžasný, ruku na srdce a z plného hrdla „sasageyoooo, sasageyoooo, shinzou wo sasageyooo!“ ()

Prometheus69 odpad!

Nevěřil jsem že to může být ještě retardovanějiší než už to bylo... ale žasnu... CO TO DO PRDE....! Bylo zase za píčovinu? Ty monstra, souboje... Speciální schopnosti... otřesný otevřený konec a nic, NIC ABSOLUTNĚ NIC NOVÉHO... co by stálo za zmínku! Ubgrade jsou stále grotesknější a hnusnější... Třeba postava skřeta ve kterém se skrývá krásná dívka! ROFLOLO!!! Co to kurva kouříte lidi že to pořád likujete? pro mě jasný odpad... Jedno z nejodpornějších nelogičtějších, nejzvrácenějších anime titulů na pokračování sračka, co jsem kdy viděl... ()

VaHo

Je to pořád dobrý, ale ta japonská obliba v emocích na maximum je někdy dost těžké sousto... Nicméně, kde jinde můžeme slyšet vážně míněnou větu: "Promiň, že jsem tě snědla." Chvílema sice nechápu, co se to tam odehrává, ale pořád se od toho nemůžu odtrhnout. ()

Ryuuhei

S druhou sérií rozhodně nejsem spokojený tak, s jako zatím nepřekonanou první. Co mi hlavně vadilo, byla půlka série flashbacků (a taktéž flashbacků ve flashbacích) zaměřujících se zejména na postavy, které mě osobně vůbec nezajímaly. Ony jakože byly v ději svým způsobem důležité, ale stále mám pocit, že jsem se třeba zrovna o „Christě“ nedozvěděl vůbec nic a vyprávění stylem „jsem stejná, jako ona“ mi zrovna dvakrát nesedne, protože zkrátka nic nevysvětluje. Akorát tedy zdržování od postupu v ději. O to zajímavější bylo odkrytí pravdy za tím, kdo je Colossal a Armored titan, na což jsem čekal celé ty roky a díky úspěšnému vyhýbání se spoilerům si alespoň ohledně Colossala zachoval menší překvapení. Druhá polovina tedy i dobrá, nevyhla se zajímavé akci, napětí a náznakům té „pravdy“, po které hladovím a která mě také jako jediná žene v této sérii kupředu. Jinak by mě už ty občasné „epické“ proslovy a uřvaný Eren docela lezli na nervy (jakože lezou stále). Opening opět skvěle chytlavý a ending tentokrát pracuje s až zvláštní atmosférou. Vizuálně opět špička, sem tam nějaký ten 3D model vůbec nevadil. Stránce zpracování bych tedy rozhodně neměl co vytknout. Jenže jak říkám, oproti doslova epické první sérii to byl dějově dost velký úkrok stranou a spíš takový trailer na to, co má teprve přijít. Teď jen doufat, že ty docela dobře nastřelené cliffhangery (zejména ten úplně poslední) v další sérii prorazí. Jinak se o osud SnK upřímně docela bojím. Naštěstí, budeme čekat jen rok. 65% ()

MikyAff

Druhá série Attack on titan mi namísto zodpovězení otázek přidala pár navíc. Oproti jedničce je tu daleko více akce i zajímavých titánů a méně nudných scén. Když se vám na obrazovce začnou prát dva obří kolohnáti, tak je těžký odtrhnout oči od takového epic fightu. Jen bych řekla, že nebylo zapotřebí tolik srdceryvných a rádoby dramatických scén, které se nejčastěji objevovaly v linii Ymir a Christa. Místo nich mohly dostat prostor i ostatní postavy. Jsem jediná kdo by tu uvítal více prostoru pro Leviho? ()

Zek

Čekal jsem, že bude na začátku druhé série vysvětlený to co se stalo na konci první série. To se sice nestalo, ale zato bylo vysvětlena záhada ohledně gigantického titána atd. Ovšem hned konec druhé série, mě brutálně navnadil na třetí sérku. ()

Arkanoid

II. séria: 12 2, 3, 8 60% 1, 5 - 10 80% 4; 11; 12 100% Opening a ending nechytia tak, ako tie predošlé. Kvalitatívne rovnaké ako predošlá séria: akcia a vizuálna stránka hrajú prvé husle. Menej atraktívne a zábavné sú už nerozvinuté postavy s plnými ústami zbytočných rečí a často kričiacimi z plného hrdla. 2: To, že bližšie spoznáme Sashu, z nej ešte pamätihodnú postavu nerobí. Všetci sú v pohybe pred titanmi, o napätie je postarané. 3: Chaos a pár samozrejmých pokynov. Znova veľa rečí. 4. Akcia aj napätie v bitke o vežu využité na maximum, na záver očakávaný zvrat. 5. Napätie trochu poľavilo, ale akcia to bohato vynahradila. 6: Nemáme čas na pokec. Je to neuveriteľné, ale táto veta v tomto seriáli teraz zaznela (aspoň preklad bol taký). Ponurá atmosféra tmavej oblohy a blížiacej sa búrky pomaly gradovala napätie záhadnými a bojovnými rečami a veľkými dramatickými odhaleniami. 7. Konečne súboj dvoch titanov a možnosť naučiť sa pár chvatov. 8. Všetci sa spamätávajú dlhšie, než by sa patrilo a tak vynikne Hannesova chvíľka motivácie. 9. Psychológia štyroch postáv na malom priestore s hustou atmosférou, čo sa dá krájať. Bravo. 10. To veľké odhalenie sme tušili už pred pár časťami. Škoda, že ho teraz tvorcovia viac nerozvinuli. Avšak ďalej úspešne pokračovali v budovaní napätia medzi postavami, ktoré vyvrcholilo aj pútavou akciou. 11. - 12. Pokračujú vo výbornej nastavenej dychberúcej akcii. 12.: Okrem akcie postavy zhodnotia svoje možnosti, zamyslia sa nad doterajšími udalosťami a vyvedú závery. Séria sa uzatvorila v najlepšom v túžobnom očakávaní tej ďalšej. ()

Melios

Druhá séria Attack on Titan pokračuje v zájdených koľajiskách a od prvej sezóny sa moc nelíši. A to mi práve príde dobré. Človek si nemusí zvykať na zmeny ,poprípadne na zhoršenie kvality. Ak by ste ma zle pochopili ,nie ,druhá séria nie je horšia ako prvá. Úprimne si myslím ,že sú na rovnakej úrovni ,fokonca mi príde viac akčnejšia ,napätejšia a dokonca viacej šokujúca. Opening je rovnako skvelý ako predchádzajúce dva a vždy mi ide odtrhnúť srdce keď ho musím preskočiť kvôli šetreniu času. Ak ste si zamilovali prvu sezónu ,druhú si zamilujete taktiež. A pokiaľ ste si mysleli ,že smrť Erenovej matky bola ta najšokujúcejša vec ,tak si počkajte do konca sezóny. A koniec je hotový masterpiece (teda ,až na ten Cliffhanger). Druhej sérii nemôžem dať menej ako predchádzajúcej ,keď sa mi páčilo na nej všetko a príde mi rovnako kvalitná ako prvá. Len mám jednu výradu: Prečo majú tvorcovia tendenciu ničiť všetko okolo seba? 😃 ()

Fordzy

Čekali jsme dlouho, předlouho a jako jeden ze statečných jsem odolal pokušení čítati mangu, takže všechny plot twisty si náležitě užiji. První díl, nepřekvapivě začíná přesně tam kde skončila první série. Pokračuje v nastoleném trendu, předkládá nějaké to nepostradatelné mluvení, nádhernou akci a hned se na diváka valí další plot twisty a nové postavy. Po první díle jsem plně uspokojen a nedočkavě vyhlížím příští sobotu. Jen bych vytkl přítomnost CGI koní, které se do celého stylu nehodí, ale to je bohužel obecně problém dnešních anime. Opening ani Ending svojí kvalitou nepřekvapili (to snad ani nikdo nečekal), ale překvapili přítomností mindfucků a náznaky plot twistů. Zatím plný počet a očekávám, že to tak i zůstane. P.S Byl bych rád kdyby čtenáři mangy nepsali spoilery ani náznaky spoilerů do komentářů :) ()

Milano33

Nosný pilier pre ďalšie série, takto nejak by sa dala v skratke zhrnúť hlavná podstata tejto série. Druhá sezóna Shingeki no Kyojin nehýbe príbehom drasticky dopredu, značne uberá na tempe, i keď pri tom návaly akcie to ani nepoznať, a viac sa ponára do mytológie sveta i do psychologického zázemia postáv. Ústredná trojica hlavných hrdinov (Eren, Mikasa a Armin) idú tentoraz do úzadia a na úkor ich screentimeu sa podstatne viac priestoru vyhradzuje práve vedľajším charakterom. I jednotlivým Titánom sa venuje viacej pozornosti, naberajú na charaktere i komplexite, odhaľujeme ich skrytú identitu, i súboje s nimi sa zdajú byť omnoho osobitnejšie, než tie z prvej série. Na druhú stranu však nie sú až tak nabité adrenalínom, ako tomu bolo v prípade predošlej série, kde doslova každá jedná akčná sekvencia ma unášala svojim dychberúcim prevedením. Okrem toho im k celkovej dokonalosti chýba už vážne iba Levi, ktorý sa kvôli svojmu zraneniu nemohol zúčastniť väčších bitiek a tak jeho šermiarke umenie a akrobatické kúsky si musíme nechať na potom. Najatraktívnejšie akčné scény mala tým pádom pochopiteľne Mikasa, ktorá opäť žiarila ako jasná hviezda. Celkovo animácia, vizuál a hudba sú tiež na dosť vysokej úrovni, i keď ten nevýrazný ending som v tomto prípade musel žiaľ preskakovať, opening bol našťastie skvelý. Do popredia sú takisto vynášané mrazivo tajomné tóny a vibrácie, ktoré sú v konečnom dôsledky rozhodujúcimi hýbateľmi a stimulátormi deja. Vskutku Attack on Titan neprestáva fascinovať svojou mysterióznou atmosférou a všadeprítomnými okolitými záhadami, na ktoré konečne dostávame, hoci iba na pol uspokojivé, odpovede. Odpovede však z konečného hľadiska vedú len k ďalším otázkam. V každom prípade to nemení nič na fakt, že sme opäť o krok bližšie k pravde. Konečne po dlhom čase dostávame množstvo kvalitného mytologického obsahu, vďaka čomu sa nám rozširujú obzory a otvára sa nový pohľad na tento tajuplný fantazijný svet. 2. sezónu by sa dalo aj preto bez problémov nazvať dosť mytologickou, kedy témou večera sa stáva pôvod a zrod Titánov, či tajomstvo múrov. Aj keď sa zase dá polemizovať nad tým, či novozískané poznatky ohľadom Titánov stáli za všetky tie straty a obete, ktoré ľudstvo muselo za ten čas podstúpiť. Z týchto uvedených dôvodov sa dá konštatovať, že 2. séria Titánov svoju funkciu, čoby nadstavby pre budúce príbehy a dobrodružstva zo sveta Titánov, spĺňa na výbornú. ()

Furmi

12x12. Od najepickejšieho novodobého anime sa nič iné ani čakať nedalo. Síce sa hádanky nevyriešili len sa ich pridalo oveľa viac no oplatí sa vyčkať na ďalšiu sériu. Dúfam že sa na ňu nebude čakať 4 roky ako na túto. ()

Ingtar2

Druhá séria bola omnoho lepšia ako prvá. Zo začiatku sa znovu objavili moje dve obľúbené postavy a naozaj sa tam aj niečo dialo. Na konci prvej epizódy som mohol len krútiť hlavou nad opätovnou smrťou postavy, o ktorej som vôbec nič nevedel . Opäť som mohol len krútiť hlavou pri odhalení Colossal Titana a Armored Titana, pretože tie dve osoby som v podstate vôbec doposiaľ nezaregistroval, respektíve boli len do počtu. Dejová linka s Christou a Ymir bola úplne predvídateľná a nudná, slúžila iba na naťahovanie epizód (I mean was the ending of Ymir even supposed to be surprising?). Konečne sa však objavila scéna, pri ktorej som dostal (síce kratučké) zimomriavky, a to pri tom titánovi, ktorý sa objavil už v úplne prvej epizóde a mal na Erena obrovský vplyv. Eren ďalej len tára a plače, Mikasa je príbehovo nezaujímavá (slúži len na Erenov character development) a po zistení, že Armin je vlastne dievča som sa ešte dlho smial. Naďalej mojimi favoritmi teda zostávajú Sasha, Connie a Levi. Animácia pokročila o krok vpred, už žiadne neplynulé kráčanie a tupé bojové scény. 2 epizódy niekde ku koncu série boli úplne zbytočné. Celkovo – niečo pod 40%. ()