Steekspel

Fons Merkies

Job ter Burg

Kostýmy:

Yan Tax

Když se Verhoeven s velkou pompou vrátil zpět do Holandska a natočil vynikajcí Zwartboek, tešil jsem se, že bude opět aktivnější s natáčením. Místo toho po 6 letech přijde s něčím co je dlouhé jak epizoda serálu a vypadá to, jako adaptace divadelní hry o proutnickém tatíkovi jeho rodině a firemních partnerech, kteří na něj šijou boudu. Zkrátka mírně humorná oddychovka, kde bohužel ani vražení nůžek do břicha těhotné ženy není tím, čím se zdá. 6/10(1.12.2016)

• hygienik

Paul Verhoeven netočí filmy podľa môjho gusta a inštinkt mi vravel, že sa mi to nebude páčiť. Ale hrala tam Jansenova chata a pár ďalších holandských starých harcovníkov. Nepomohlo. Bola to intrigánska "nuda v Brne."(20.12.2015)

• H34D

Verhoenova oddychovka, v níž je kromě jednoho polo-frontalu jeho rukopis téměř nepoznatelný. Podobně jako u Boha masakru se zde jedná o skromné, téměř divadelní drama několika postav. Na pozadí lechtivé zápletky leží klubko intrik, které protagonisté rozmotají až do... nudného konce. Steekspel rohzodně má na poli 55 minut, co nabídnout, zápletka je hutná, děj netrpí hluchými místy a nenachází se zde žádné artovské prostoje. Problém spočívá v tom, že děj je předvídatelný, šablonovitý a postavy dosti nezajímavé. Obzvláště mužské charaktery jsou vyloženě nesypmatické a svou arogancí otravné. Tam, kde Polanski buduje drama skrz gradující interakce barvitých charakterů, Verhoeven jen monotóně odkyvuje povinné dialogy v příliš uhlazeném, "sterilním" prostředí. 5/10(28.11.2013)

Vcelku sympatická Verhoevenova jednohubka, ktorá síce ničím nenadchne, no zároveň ani neurazí. Stopáž necelej hodinky pekne odsýpa (ostatne na regulérny, dajme tomu dvojhodinový, film by daná matéria asi ani nevystačila, navyše po obsahovej stránke je to dosť šablónovité a ľahko predvídateľné - ako vravím, jednohubka), hluché miesta to prakticky neobsahuje, humorná zložka je príjemná a zakomponovaná pekne. Človek by ani nepovedal, že to natočil práve tento režisér, keďže to neobsahuje v podstate asi ani štipku z jeho špecifického režijného rukopisu (a ak náhodou predsalen áno, tak som to skrátka nepostrehol). Taká nenáročná oddychovka, na ktorú sa mi však dívalo relatívne fajn. 65%(22.3.2017)