Žlutá ponorka

• Velká Británie Yellow Submarine (více)

Modří mizerové vyhlásili městu Pepřenii válku a poslali hrozivou modrou rukavici, aby zničila vše dobré. Kapitán Fred požádá o pomoc členy skupiny Beatles - Johna, Paula, Ringa a George. Ti s ním proplouvají se s svou žlutou ponorkou oceánem plným nástrah a nebezpečí. Mají jediný cíl - svrhnout modré ničemy a nastolit mír. Jedná se o barevný animovaný snímek, ve kterém nakonec hudba porazí zlo. (Adam_Musil)

honajz

Hm. Co na to říct? Hravost podlehla zfetované psychedelické podivnosti, která by snad ani nevadila, kdyby měla nějaký nosnější příběh (půlka filmu jsou dobrodružství v moři, která odnikud nikam nejdou, kromě Jeremyho, a nic zajímavého vlastně často ani nepřinášejí) a ne tak omšelé a nudné poselství těch hipísáckých šedesátek, kdy si všechny květinové děti myslely, že svět spasí Láska s velkým L, ale jen do chvíle, než zjistili, že na nájem a pravidelnou stravu jim to nevydělá, a staly se pak bankéři. Což je mimochodem dokázaný fakt, že nejagresivnějšími bankéři Wall Streetu jsou právě bývalé květinové děti. Je fajn si ve filmu vyposlechnout některé (ne všechny jsou dobré) písničky Beatles, dvě tři jsou dokonce skutečně chytlavé popěvky, ale zkrátka ta hravost je pryč. Líbil se mi Perný den, že stál nohama na zemi, a přesto dokázal najít ve všedních problémech dětskou hravost, líbil se mi film Help!, který je absurdní parodií na bondovky (a snad jedinou povedenou parodií na bondovky, neb samy bondovky jsou parodií, a jak je známo, parodie se parodují těžko). Ale pak už přišly ty houbičky a naprostá šílenost v podobě Magical Mystery Tour, nu a tohle se tomu podobá (odněkud někam se jede, je jedno odkud kam, důležité jsou neuvěřitelné ztřeštěnosti během cesty), jen je tu aspoň něco jako příběh (btw, koho mohli myslet těmi Modráky? Policajty, daňové úředníky, úředníky obecně, politiky?). Pro mě je to smutné zakončení hravé kariéry Beatles, kdy rozdávali radost, a ne psychedelická oblbovátka, a těší mě jedině, že alespoň Ringo v tom dětinském třeštění pokračoval dál, jako jediný, protože Johna zajímala moucha, která lezla po Yoko Ono, zatímco jim syn běhal po baráku s posr.anými plínami, George asijská mystika a esoterické rozjímání, než načapal svého guru se staženými kalhotami, jak naprosto neesotericky provozuje sex s nějakou tou adeptkou, no a Paul se vrhl na kariéru, která mu nejlépe jde, skládal a zpíval vynikající písničky. Konec, zvonec, sbohem a šáteček. ()

Pítrs85

Je to abstrakce? Je to psychedelie? Anebo je to jen jedna velká švanda a slavní Brouci si z nás tak trochu vystřelili? Možná od každého trochu, ale je to hlavně obraz krásných let šedesátých a jedna velká jízda, ze které se vám zatočí hlava a ani netřeba LSD a dalších "dobrot". We All Live in a Yellow Submarine. ()

špaček421

Nejlepší film Beatles. Ještě ujetější, než Help, ještě vtipnější, než A hard days night. Sice jenom animovaný, praví Beatles se objeví až na konci, ale to nevadí. Jsou tu jejich nejlepší songy z let 1965 - 1968 (Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band, Lucy In The Sky With Diamonds, Nowhere Man, Eleanor Rigby, All you need is love, When I'm Sixty-Four, Hey Bulldog, samozřejmě titulní Yellow Submarine). Děj je sice pitomej, spíš jsou to epizodky (Moře příšer a Moře děr vedou), ale vůbec to nevadí. Stejně si člověk pana Nikoho a Modrý Hnusáky oblíbí. Jak je u filmů Beatles zvykem, nejvýraznější roli tu má Ringo a nejvíc vzadu je George. A kreslenej Paul je větší sympaťák, než ten pravej. ()

Janek

Drogy, barvy, hudba, dada, sny, fantazie, Británie, modrý hnusáci a možná taky Monty Phyton - tak to mě napadne, když se řekne Žlutá ponorka... ()

Kryton

Tento animák rozhodně za střízliva nelze sledovat. Je to halucinační jízda oblohou a snovým světem za doprovodu hudby Beatles. Myslím si, že píseň Lucy in the Sky with Diamonds vše vyslětluje. Btw. poslední futurama film má na začatku krásnou citaci/parodii - Benders Game! ()

hous.enka

Jedna z nejzajimavejsich scen je ta hned zezacatku, kdy modra monstra utoci na Peperlandii a kapelnik se uklidnuje tim, ze na jeho kvarteto by prece tihle zrudy nezautocili. Jde o narazku na Mnichov, anebo spis o vseobecnou myslenku, ktera stoji na zacatku kazde valky? Kazdopadne Yellow Submarine se pohybuje nekde na hranici hraveho surealismu a pop-kultury sedesatych let. Vysledkem je hrava animace a zejmena skvela muzika Beatles, ktera oslovuje i dnesni generaci. ()

Anchi

It's Beatle-proof! Přesně takovýmhle nonsensem jsem potřebovala završit poslední den v roce. Jen tak pro představu: "Maybe time is going on strike.." "What for?" "Shorter hours." "I don't blame it. It must be very tiring being time, mustn't it?" "Why?" "It's a twenty-four hour a day, isn't it?" Ale ta intonace! To se musí vidět a slyšet. Prvních deset minut jsem si říkala, že scénárista rád hulil, ale po přehoupnutí deseti minut mi došlo, že tohle musel bejt uživatel něčeho silnějšího. Beatlesácká hudba samozřejmě top a i když samotní Beatles nejsou ze snímku nadšení, mě to fakt bavilo. /// Křižník - loď potopena. / I've got a hole in my pocket. / Nothing ever happens to me... / But I don't have an imagination... ()

havLord

Modří Hnusáci... v dětství mě pronásledovali ve snech a viděl jsem je v každým temným zákoutí... storyline neméně geniální jak samotná kapela, nemluvě o tý dokonale psychedelický animaci. ()

GodComplex

Mam rad Beatles, ale doporucuju si radsi poslechnout Revolver, nez ztracet cas cumenim na tuhle radoby psychedelickou slataninu. Ta mozna ziskava smysl pokud jste pod vlivem neceho hodne silneho, ale za strizliveho stavu je to uplne neskutecna nuda a otrava. 2/10 ()

fragre

Krásný, nápaditý, psychedelický pohádkový příběh s nádhernou hudbou. Srdeční záležitost. Zosobnění snů kětinové generace, zosobnění barevnosti a hravosti zlatých šedesátých. Motýl před příchodem podzimu. ()

PKD

Jak nesnáším Brouky,tak toto je paráda. Určitě díky faktu,že na tom Hmyzáci prakticky neměli žádný vliv. Song Eleanor Rigby je absolut the best z jejich tvorby. ´Zardoz promluvil´. ()

Pierre

Tak jsem již potřetí zahájil nový ,,divácký´´ rok filmem s The Beatles. A můžu říct....Skvělé! Tedy skvělé jako hudební videoklip. Musím říct, že pohupovat se v  křesle u songů od Beatlasků, mít k nim i český překlad, a sledovat u toho ty barevné výjevy mi teda  dalo zážitek, a uvolnění. Alespoň při těchto chvílích jako bych naplno pronikl do nějakého nepozemského ráje jako je místní země Pepřenie. (:D)   V kombinaci s písničkami mě i ty animace fakt bavily (OK, Lucy in the Sky With Diamonds mě tak nevzalo, ale třeba  All Togerther Now, nebo When I´m Sixty-Four jsou úplné pecky...O titulní Yelow Submarine to není ani třeba zmiňovat.) Ono je potřeba uznat, že ty animace mají samy o sobě velmi originální kouzlo, fantazii, a jsou prostě neotřelé (ale co tady není neotřelé?). Sám se divím, že je tento snímek (minimálně v ČR) už poměrně zapadlý. Většině rozhodně nesedne, ale své nadšené fanoušky by si najít měl, protože tohle je něco tak nevšedního, že z toho jde až hlava kolem...Doslova.. Celovečerní bizarek. Bizární je možná i to, že mi mnohdy připomněl i moje velice oblíbené animáky jako 12 úkolů pro Asterixe, Spongeboba či dříve Podivuhodná dobrodružství Vladimíra   Smolíka (ty jiné světy:D). Ale tohle je ještě v mnohém šílenější, ale oplývá to  neskutečnou fantazíí, a originalitou. Zároveň jde ale o doklad té květinkové doby. Prostě  šedesátky na max. Chtěl bych vidět, jaké okolnosti tvůrce vedly k těm šíleným nápadům (nebo možná ani nechtěl.:D) Ale speciálně skláním hlavou (mimo neskutečného výtvarného pojetí) nad některými hrátky s jazykem,  které bych se měl asi naučit nazpaměť. Hlášky jako Není-liž, Je-liž jsou vážně pecka.  A byť bych měl možná sklonit hlavu nad filmem jako celkem, pro jeho naprostou naprostou neobyčejnost,  tak z toho celkově  i tak zatím nejsem tolik  nadšený....Příjdu si jako otravný puritán, když to píšu, ale v konečném dojmu byla  tahle jízdá na mě možná moc přeplácána, a nepřehledná (kdo například na první dobou pochytá všechna ta bizarní zvířata?:D), asi to vyžadovalo ještě speciálnější naladění. Asi jsem šokovaně zjistil, že i bláznivost má svoje hranice (stejně jako loni u Help.), a musí být taky chytlavá. Sporné je pro mě i zapojení samotných Beatles do projektu. Takže oni se ani sami nedabovali, a jejich podíl na filmu se (samozřejmě kromě písniček) omezuje na (doslova) několikavteřinový pozdrav na konci? Trošku škoda, trošku málo. Ale zatím nic není jisté. Možná mi Žlutá ponorka přinese ještě velký zážitek. Možná bych se hodnocení v tomto případě (i dost vyjimečně) nejradší vyhnul, ale chtěl jsem si odškrtnout novoroční tradici, a jde se dál, a možná někdy i znovu.  A vlastně proč se něčemu vyhýbat?  4.1 2022 už pro mě navždy datum, kdy jsem po Vánocích, trochu unavený večer po škole viděl bizární Žlutou ponorku, venku mrzlo....A jestli máte rádi originální filmy, květinkový styl šedesátek, a (stejně jako já) bizár, tak běžte do toho. Ovšem  asi je ideální si to nechat na nějaký volný snový večer, ale takhle na to taky nezapomenu. Zdravím všechny, co žijou ve Žluté ponorce a nestávají zítra v šest. Ale i tak si myslím, že tam někdy žiju taky. Tak hezký začátek roku! () (méně) (více)

ABLABLABLA

Z tolika barev, tak rychle se za sebou střídajících mě bolela hlava a oči. Ať už nazveme tento počin jakkoli - psychedelický, surrealistický, dadaistický - je to jedno. Prostě ve filmu šlo hlavně o písně Beatles, které zbožňuju a o ty barvy. Co se týče děje, asi tam měl nějaký být, ale já ho teda moc nepostřehla. Píseň Yellow submarine se vám ale vryje do hlavy po zbytek večera. ()

kaylin

Úspěšně jsem se tomuto snímku Beatles vyhýbal, ale jsem konečně rád, že jsem se k němu dostal. Jasně, že to nejlepší na ně jsou písně, které zde zazní, mnohé skutečně známé, jiné méně, ale i absurdita samotného příběhu a krásně divná animace mu dívají svoje a film se stává celkem nezapomenutelným zážitkem. ()

togaf

Ve Žluté ponorce můžete hledat různé paralely, poslouchat výborné songy, smát se šíleným hláškám nebo se prostě nechat unášet bláznivým vtipem a atmosférou. To poslední sem si vybrala já. Na tenhle broučí počin se plánuju dívat znovu a znovu až do omrzení. ()

Za zvuků hudby... předěláváme

Za zvuků hudby... předěláváme