Pomsta netvora

• USA Revenge of the Creature (více)

Gillman (Ricou Browning, Tom Hennesy) je zajat muži poslanými Oceanáriem na Floridě, kde je studován zvířecím psychologem, profesorem Cletem Fergusonem (John Agar) a studentkou Helen Dobsonovou (Lori Nelson). Profesor se studentkou se do sebe rychle zamilují k zármutku Joea Hayese (John Bromfield), Gillmanova hlídače, který Helen miluje. Gillman získá okamžitou oblibu u Helen a s námahou přesvědčí profesora Fergusona, aby s ním hovořil. Kvůli pokusům prováděných na něm v nádrži se stává obojživelníkem. Pak Gillman utíká, zabíjí Joea a prchá do otevřeného oceánu. Stále však nemůže přestat myslet na Helen. Proto ji vystopuje a nakonec ji unáší z přímořské restaurace, kde zrovna baví s Fergusonem. Ten se ho snaží pronásledovat, ale Gillman utíká ve vodě se svojí zajatkyní. Clete a místní vymahač práva se proto musí pokusit vystopovat Helen a jejího obojživelného únosce...

Tento film je prvním snímkem dnes již slavného herce a režiséra Clinta Eastwooda, který si zde zahrál asistenta v laboratoři. (Javert)

Pohrobek

No konečně blondýnka a je navíc alespoň o třídu sympatičtější než brunetka od Černé laguny. Tentokrát se jí dočkáme dokonce v podprsence - do sprchy jí ale zlý netvor nevleze, i když by asi hodně rád - zatím se spokojí s jejím pejskem jako jednohubkou. Docela sranda - prvnímu dílu se však nevyrovná. ()

Lima

Žabí muž si s těma ženskýma nedá a nedá pokoj a to ani v pokračování úspěšného hororu Netvor z Černé laguny . Děj začíná tam, kde v předchozí části skončil, tedy v jezírku uprostřed amazonských pralesů, kde prehistorický žabí muž žije. V porovnání s předcházející částí, kde ho tým vědců chtěl zneškodnit za pomocí jedu, tentokrát filmoví tvůrci netroškařili a šli na to rovnou s dynamitem. Monstrum, omráčené tlakovou vlnou, je převezeno do mořského vědeckého centra Ocean Harbour na Floridě. Předváděčka se trochu vymkne kontrole, žabák vystraší pár novinářů, přizabije jednoho mariňáka a tak je za trest upevněn řetězem ke dnu bazéna. V následujících scénách vědci monstrum krmí a učí ho reflexům za pomocí elektrického obušku. Vědecký tým vede vědkyně, jak jinak, velká fešanda, do které se žabák, jak jinak, zamiluje. Podvodních sekvencí si divák užije opravdu dost a dost, sem tam jsou prokládané dlouhými záběry na skotačící delfíny a občas zazní plky sličné vědkyně o těžkém údělu vědecké pracovnice a o její potřebě být jako ostatní, normální lidé. Ale co čert nechtěl - žabák utrhne řetěz, uteče z akvária, cestou převrhne jedno auto a pohodářsky odkráčí do moře. Zde žabí muž přestává být exotickým prehistorickým živočichem a stává se notně nadrženým predátorem. Marně jsem si lámal hlavu, jak mohl vědět, kde vědkyně bydlí, nicméně se opravdu zjevil u jejího domu a po několika milostných tokání fešandy a jejího vědeckého kolegy se žabákovi opravdu podařilo vědkyni unést. Dobře mu tak, měl vědět, že se zadanýma ženskýma si neradno zahrávat a taky na to šeredně doplatil. Film končí podobnými záběry, jako předchozí část, tudíž otevřenými vrátky pro další pokračování. Výsledný dojem je velice dobrý, rozhodně jde o špičku v žánru monster-movies. A abych nezapomněl, asi na půl minuty se zde s laboratorní krysou v ruce zjeví mladý Clint Eastwood, v miniroličce vědce a pronese pět vět. Vážně, počítal jsem to :o)) ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,100,000Tržby Celosvetovo $1,100,000▐ Už ničím prekvapivé pokračovanie ale aj tak si to dokáže udržať slušnú pozornosť diváka, nechýba tu troška napätia, dobré masky, kamera a ten netvor si vytvoril v svojej prezentácii osobnosť-charakter. /60%/ ()

tron

„Tá beštia je silnejšia, ako evolúcia.“ Hoci „staré“ horory nemusím, prvý Netvor z Čiernej lagúny ma nečakane bavil, od fajn hercov cez sympatickú dobrodružnú atmosféru po príjemnú masku netvora a krásnu divočinu Amazonky. Dvojku nakrútil Jack Arnold len rok po nej. Je to „klasické“ pokračovanie: ak necháme bokom atmosférický amazonský prológ, tak nám zostane už len „zvyšok: udýchaný, bez prekvapenia, rozťahaný. Niektorí zúfalí distribútori s odstupom desaťročí nudne zaspatú snímku reklamujú z posledných síl aspoň na základe „prvej úlohy Clinta Eastwooda“. Kto ho objaví, je dobrý. Príbeh slabý, ustavične burácajúca hudba tiež nenadchla. ()

zelvopyr

Narozdíl od prvního filmu je zde mnohem méně důvodů, proč jej sledovat. Minulý existencialismus, měřítka dobra a zla u bytosti, která tento koncept nemá... to vše je nahrazeno doslovným a špatně adaptovaným příběhem King Konga. Což zase sice nefunguje z absence pompéznosti (letadla a Empire State Building těžko nahradíte bójkou, motorovým člunem a 2 policejními auty), ale funguje z jiného důvodu: King Kong oslněn krásou ženy, poté, co ji unesl, poznal, že mu není souzena (pro drobnou velikostní disproporci) a hyne tak nějak spíš doplňkově k žalu. Zde naopak logicky zapadalo do sebe, jak se prehistorický tvor udržel ve své nice tak dlouho (hrdinka jistě jako generace před ní po konci filmu nakladla Gill Manovi spousty jiker). Celkově nicméně mám stejné výhrady jako minule - pro snahu o technickou preciznost, "proveditelnost", "uvěřitelnost" v rámci fyzikálně možného se nějak vytratil spád, zábava, zajímavost... P.S. ještě mě samozřejmě iritovalo, jak dají tvora z Amazonky automaticky do mořského bazénu, ale co čekat, že. ()

MM_Ramone

Skupine amerických vedcov sa podarí v odľahlej amazonskej lagúne odchytiť bizarného rybieho muža. Je to zvláštny prehistorický vodný živočích. Má humanoidnú stavbu tela a vlastnosti obojživelníka. Prepravia ho z Brazílie na Floridu do výskumného centra. Tam ho umiestnia do akvária ako atrakciu pre turistov. Pritom na ňom robili rôzne experimenty. Toľko ho skúmali a trápili až im rybí muž utiekol. Dostal sa na slobodu a chce sa pomstiť. ** ()

Dan9K odpad!

Tvůrci vymysleli tu pokud možno nejvšednější zápletku a nejnudnější monstrum na světě. Začátek je ještě slibný, ale neskutečně roztahaná část v akváriu mě málem zabila. Konec byl docela hloupý, ale na celém filmu ještě zdaleka to nejlepší. Tohle dílo není vtipné, není zábavné, není napínavé, není strašidelné, není vůbec nic. Od pozdějšího tvůrce geniálního Shrinking Mana je to pro mě opravdu velké zklamání. ()

pepo

Kuzlo je prec. Netvorovi to v civilizacii nesvedci tak dobre ako v "uzavretom" priestore z jednotky. Dost sklamanie aj napriek tomu, ze rozbeh je slubny. Aspon ten Clint Eastwood potesil. 5/10 ()

JohnnyD

Nič svetoborné, ale stále poctivý klasický čiernobiely horor. Príbeh je síce slušne povedané neobjavný (jediná "inovácia" je, že netvora prenesú na Floridu), netvor je ale na plátne od začiatku do konca a má to sympatickú atmosféru Ameriky 50. rokov. ()

Rominator

Gill Man se po výbuchu ocitá v bezvědomí a je přesunut z izolované amazonské laguny do nádrže na Floridě, kde bude studován. Gill Man je přitahován krásnou Helen Dobson (Lori Nelson) a nic ho nemůže zastavit... První film nabídl pěkné podvodní záběry a povedenou masku Gill Man(a). Kvalitní maska zůstává, ale pokračování má slabší příběh. Ricou Browning se vrací jako Gill Man ve všech záběrech z vody. V půlminutové mluvené roli si zahrál pětadvacetiletý Clint Eastwood jako asistent v bílém plášti, který se nemůže dopočítat laboratorních krys v kleci. ()

Goldbeater

Všechno napětí, atmosféra a originalita prvního filmu absolutně vymizela a zdejší scénář snad dávala dohromady cvičená opice. K hororu už to má vážně moc daleko a nezachrání to ani pár slušných hlášek, nebo několik vteřin mladého Clinta Eastwooda mezi laboratorními myšmi. Pro mě docela zklamání, čekal jsem o dost důstojnější pokračování plnohodnotného Netvora z Černé laguny. ()

Anderton

Dvojka podľa mňa v ničom za jednotkou nezaostáva, nemá síce tak súdržnú atmosféru jedného klaustrofobického miesta v Amazónii, zato ponúka široké spektrum lokalít. Džungľa, zábavný park, mesto. Arnold bol vysoko zručným režisérom, čo potvrdil aj v tomto diele a je dosť škoda, že nenabral, respektíve štúdio nenabralo odvahu zakončiť film tak, ako by bolo logické. Myšlienkovo sa téma osamoteného rybieho muža rozrastá o ďalšie aspekty nielen jeho údelu, ale aj spoločenského života 50. rokov. ()

Němi

Vědci / dobrodruzi uloví v džungli monstrum, odvezou ho do civilizace, kde se z něj stane atrakce. Monstrum se zde zamiluje do blondýnky, uprchne, vydá se jí hledat... a když se jí konečně zmocní, je na útěku s ní zastřeleno. __ Ne, to nebyl King Kong, ale Arnoldův plagiát "Revenge of the Creature" s tím, že nejzásadnější rozdíl je pouze v béčkovém pojetí charakteru hlavního monstra a samozřejmě značné naivity universalovského monster-hororu. Místy je tím film zábavný, i tak ale skromných 85 minut stopáže působí veelmi rozvlekle. __ (Eastwood ve své minutové roli předvede, jak moc je lepší režisér než herec) ()

Oktavianus

Hlavou mi vrtají dvě věci: jednak proč si režisér spolu s nějakým choreografem nedali víc záležet na žabákových pohybech (na to, že jde o vodní stvůru, co na vzduchu vydrží jen pár minut, se pod vodou pohybuje neohrabaněji než potápěč, mohla mít proyšlenější a úspornější pohyby nebo tak něco, aby to vyhlíželo přirozeněji), a jednak kde Jack Arnold bral do svých filmů tak hezký holky? Aktuální oběť nadržené žáby je okouzlující Lori Nelsonová a tahle slečna si zaslouží hlubší zkoumání, škoda jen, že s hraním sekla tak brzy. Film samotný trpí neduhem druhých dílů, zatímco jednička se odehrávala v žabákově přirozeném prostředí, celý ten příběh o zkoumání tvora v akvárku je vlastně hrozně nezajímavý, umělý, připomíná mi druhou část King Konga (podoba čistě náhodná, samozřejmě ;-), u níž se obvykle nudím. Jenomže já mám tuhle potvoru opravdu rád. A kdyby se hezky detailně nasnímalo, jak žabí muž Lori někde v křoví brutálně zprznil, napálil bych i plnej počet hvězd. Navzdory tomu, že bychom se ocitli ve zcela jiném žánru. ()

Flego

Pokračovanie o netvorovi z Čiernej lagúny je slušivo natočené béčko. Škoda strednej nudnej pasáže. ()

SOLOM.

I já sám patřím spíše k těm, které druhý díl této série příliš neoslovil. Zatímco jednička je mnohými považována za „kultovní dílo“, tak tady mi vadila kromě slabšího scénáře především změna prostředí. Kouzlo Černé laguny nahradila vodní nádrž, dobrodružnou atmosféru přemíra romantiky a nudných pasáží, ale i zde se podařilo obsadit velice atraktivní herečku. Takže za to má Arnold u mě malé plus. Samozřejmě nesměla chybět scéna v bílých plavkách (kterou však stejně jako v prvním díle ve vodě podstoupila Ginger Stanley). Nevím, buď neuměly ty herečky plavat, nebo měly strach, aby mokré plavky neodhalily víc, než za co dostaly zaplaceno. Každopádně i zde jsem si vyloženě užíval podvodní záběry, které byli prostě nádherné. Jen byla velká škoda, že tu dostalo zbytečně moc velký prostor Ocean Harbor Oceanarium, ve kterém máme sice tu čest vidět na pár vteřin Clinta Eastwooda v jeho první roli, ale kromě útěku z nádrže to byla docela nuda. Navíc se samotný Gill-man v mnoha situacích choval dost podivně, měl neuvěřitelný orientační smysl a už prostě nebyl tolik okouzlující, jako tomu bylo minule. Nicméně pořád v tom vidím průměrný film, který s ohledem na dobu vzniku rozhodně nepatří do koše! 50% ()

Karamanlis

Aj keď je Revenge of the Creature evidentne rýchlokvaska, snažiaca sa čosi vyťažiť z úspechu Creature from the Black Lagoon, vo všeobecnosti sa jedná o obstojné pokračovanie, ktoré aj napriek niekoľkých zbytočným chybám slávnejšej jednotke hanbu neurobilo. Zmena prostredia z domovského amazonského pralesa do osídlenej oblasti južnej Floridy Gillmanov príbeh trochu osviežila a tvorcovia sa pokúsili pritvrdiť aj čo sa týka akčnej stránky, čo vzhľadom na rok výroby filmu v praxi znamená, že rybí muž sa niekoľkokrát popasoval s dobre stavaným dobrodruhom. ()

eraserhead666

Já věděl, že se mi to bude líbit, ač neseznámen z předchozím Netvorem z Černé laguny. Příběh je sice plochý jako sousedovic školou povinná Evička, ale černobílý formát, hodně povedený kostým (z dnešního pohledu asi už ne, ale ve své době byl velmi slušný a být na tom v kině, i by mi to nahánělo hrůzu), naprosto vynikající podvodní scény (ty mě fakt uchvátily - několikrát jsem se díval, ve kterémže roce byl ten film natočen a nechtěl tomu věřit) a skvělé, atmosférické, napínavé a děsivé scény s netvorem, který se za někým plížil, aniž by si ho ten někdo všiml. A jako bonus půlminutová pětivětní první role Clinta Eastwooda. Prostě jsem si pošmákl. Jdu shánět Netvora z Černé laguny a dneska jdu do Netvor přichází. ()