Královna banditů

(festivalový název)
  • Indie Bandit Queen (více)

Skutečný příběh dívky Phoolan Devi, kterou chudí rodiče provdali ještě jako dítě. Protože se však se svým osudem nehodlala smířit, stala se družkou lokálního bandity Vikrama a po jeho smrti též hlavou jeho gangu. (oficiální text distributora)

emma53

Každopádně zajímavé nahlédnutí do země, která je mi vzdálená zrovna tak jako jejich tradice, kastovní rozdělení, kultura, postoj k ženám. Bez příkras předložený příběh Phoolan mě jako ženu rval vnitřnosti, když jsem viděla, čím si ta holčina, potažmo žena musela projít. A její životní dráha neskončila o nic lépe. Podle Wiki vybrali tvůrci do role Phoolan opravdu herečku, která jí byla až k nevíře podobná a té role se ujala velmi dobře, na ty její nemohoucí pěstičky v záchvatu nemohoucnosti, tlukoucí do kohokoliv a čehokoliv se nedá zapomenout. ()

Astaroth12

Film je už od začiatku veľmi depresívny, lebo keď si predstavím, že takéto zvyky by boli aj u nás, tak ma mrazí. Lebo predať 11 ročnú dcéru nejakému starému kreténovi a ja som mal strach, keď som prvýkrát dával syna do škôlky, tak pociťujem takú úľavu, že nežijem v takej krajine. Co je tam normálne, u nás je to totálne zakázané a dúfam, že to tak aj zostane. Je to autentický životopisný film do života dievčiny, ktorá mala smutný život, a bola dosť drzá aby s ním niečo neurobila. Veľmi kruté znázornené zvyky miestnej komunity. Je to silný film na nervy, naozaj to je masaker, mŕtvoly, ponižovanie, znásilnenie, ľudské útrapy, strach a to všetko nalinkované v tak surovej forme. ()

Andrea1717

Krutý, tvrdý a drsný. Život ženy ktorej osud nedal veľmi na výber. Celý život trpela a utrpenie spôsobovala. Tie krátke okamihy s jej milovaným to príliš nezachranili. Sz teraz zomrel si uvedomila, že tam neboli piesne, ale vlastne áno, o čom by boli. Napriek všetkému film si udržal moju pozornosť a nenudil. ()

majo25

Zvieratá, bubny, negramotní, nízke kasty a ženy sú hodné byť bité. Na Indiu zaujímavý a relatívne naturálny príbeh. Síce sa tomu musíte občas smiať, ale to nie je dané spracovaním, ale skôr odlišnou kultúrou. Už len to, že aj banditi, teda outsideri spoločnosti necítiaci sa byť súčasťou spoločnosti, dodržujú nadalej kastovný systém. Samotná banditka sa banditom stáva až niekde pred záverom a skôr je nám predostrený príbeh bolesťou a ponížením zmietané dievča nízkej kasty, čo je ku prospechu samotného filmu. Menej ku prospechu je to, že príbeh nekončí tragicky (dokonca aj  zbasy ju prepustia) a v závere sa nevyhne pátosu, keď je pri vzdávaní sa úradom davom priaznivcov vytlieskaná. Banditka, ktorú lúpila bežných dedinčanov a tlieskať jej? Možné asi len v Indii. Každopádne, nuda nehrozí. ()

PetrPan2

Děvčata to v zaostalých částech světa neměla nikdy lehké a indický venkov 70.tých let 20. století není výjimkou. Drsný příběh podle skutečné události, který natočil v současné době jeden z nejznámějších indických režisérů Shekhar Kapur před svým přesunem do Hollywoodu. ()

Ramanam

I když film mohl být určitě lépe propracovaný, tak velmi sugestivně a bez příkras ukazuje velmi mnoho šíleností, kterého jsou lidé schopni. Až na vyjimky je to panoptikum hrůzy, plné kreatur. Zde tedy opravdu žádnou romantiku a tance nečekejte. Jen vyprávění o osudu jedné dívky, ve kterém opravdu není co závidět. Ať šla kam šla, a to i pro pomoc, tak tam se jí dostalo od mužů velmi krutého zacházení. Opravdu neuvěřitelná ukázka primitivismu. A nemyslím si, že je to jen otázka minulosti a zapadlých vesniček. Ve snímku se samozřejmě najdou i muži, kteří se dají označit za normální, ale je jich tu opravdu pomálu. Plné hodnocení dávám za tu ukázku primitivní části Indie a myšlení zdejších lidí. Jen by mě zajímalo, kdyby byl film čistě indický, jestli by si to troufli natočit tak natvrdo, otevřeně a bez nazdobeného obalu. ()