poster

Baahubali: The Beginning

 • Indie

  బాహుబలి

 • ruština

  Бахубали

  (festivalový název)
 • Nový Zéland

  Baahubali: The Beginning

 • Velká Británie

  Baahubali: The Beginning

Fantasy / Dobrodružný / Akční

Indie, 2015, 159 min

Komentáře uživatelů k filmu (60)

 • JASON_X
  ****

  Prvotřídní indická haluz, která je tentokrát navíc velevýpravná a veleepická a veletriková a... no, ty triky měly sice trochu kolísavou kvalitu, nicméně z těch nemnoha bollywoodských šíleností které jsem viděl, je Baahubali určitě trikově na vrcholu. Chápu, že tenhle spektákl někdo může zmiňovat v souvislosti s Pánem prstenů nebo 300, protože ta závěrečná bitevní půlhodinka s krásně odpornými negroidy je na stoprocentních pět hvězd. Naopak mě tentokrát trochu zklamaly filmové songy, nepříliš nápadité, nepříliš chytlavé. A odulý kníratý prdeláč v hlavní roli mě taky nenadchnul. Každopádně se teď ale budu zatraceně těšit na dvojku. A všem osvícenějším zájemcům o tenhle film samozřejmě doporučuju jeho originální drávidskou verzi a ne hindský dabing, který je fakt prasárna, to už si to klidně můžete pustit třeba česky.(10.2.2016)

 • T2
  ****

  Rozpočet $18miliónovTržby USA $6,738,000 Tržby Celosvetovo $101,281,000▐ Sakra, aj Indovia sa vedia tiež dobre oprieť do výpravnosti a do davových scén a dosť veľkolepých, až mráz chodí po chrbte, samozrejme že miestami využívajú aj triky, občas nie moc vydarené ale prevažne na dobrej úrovni, akciou nabité že človek sa ide zblázniť z tej enormnosti, zabalené v dejovej hravosti, nechýba vyhrotená dramatickosť a dokonca zahrajú aj na romantickú osnovu v doprovode s muzikálovými chorálmi, sila, americké produkcie ako Herkules či tretí Hobit dostávajú týmto riadne na frak. /70%/(20.11.2015)

 • Niktorius
  ****

  Ano, je to hodně spektakulární, udrží si to divákovu pozornost celých 159 minut a je tam pár wow momentů, ale přesto se trochu bojím, že oproti Eeze je to pro Rajamouliho přeci jen tvůrčí krok zpět. Varovný je například návrat do očí bijícího sexismu: Dvě ženské postavy se sice navenek mohou jevit jako "silné", ale obě zcela zapadají do škatulek vymezených patriarchálními stereotypů - jedna je matka, co se obětuje pro syna, druhá zase bojovnice, která ale vnitřně touží pobíhat ve zdobených šatičkách a vlastně (zatím) slouží jen jako odměna pro hlavního mužského hrdinu. _____ Zatím nikdy v dějinách indického filmu nebylo tolik věcí CGI (je tady i CGI kojenec, CGI býk a CGI vlající šaty) a většina triků je na velice slušné úrovni, zvlášť pokud opustíme kritéria kladená na mnohanásobně dražší hollywoodské blockbustery a budeme je hodnotit v kontextu asijských kinematografií. Párkrát to ale trikařům ujelo, a tak občas narazíme i na nějakou scénu, která je ošklivě naklíčovaná nebo z ní čpí závěsná lana. _____ Na konečný verdikt nad Baahubalim je ale čas až do doby, než v příštím roce přijde pokračování Baahubali: The Conclusion, protože zatím to opravdu vypadá, jakoby vám z klasicky odvyprávěného indického filmu pustili jen polovinu: Seznámíte se s postavami, dozvíte se o jejich minulosti, potěšíte se u několika atrakcí (hudební a akční scény včetně cca půlhodinové masivní bitvy), ale jinak se vlastně nic moc nestane.(18.10.2015)

 • Tom_Lachtan
  ****

  Tak dobře, já se pokusím popsat co jsem to právě viděl... Indický fantasy blockbuster postavený na historických reáliích, takže se tu sem tam tančí, zpívá a vůbec se tu provádí různě zábavné kousky, které by si v západním filmu nikdo natočit nedovolil, neboť by pak čelil opakovaným policejním raziím konaným za účelem nalezení vysoce funkčních drog v nadměrném množství. Osobně jsem čekal, že se budou trochu prát principy velkéhoi filmu s bolyvoodskejma proprietama, ale tyhle dvě části se pro mě překvapivě doplňují, vážně to filmu sluší, kór když se navíc občas zjeví akční scény, které jsou dokonalým, průsečíkem mezi asijským kun-fu filmem, evropským historickým filmem a halucinogenním snem obecního feťáka po požití smaženice z lysohlávek. Ale bohužel, postupně se začne zjevovat i třetí podoba filmu a ta se dá nazvat jediným slovem - odpad. Čím víc se blíží konec filmu, tím je větší kadence scén, které mají kvalitu nejblíže cékovým filmům od Asyla, co jdou rovnou na dvd za tři dolary do stojánků večerek s chlastem, vážně, je to obrovská škoda. Otázkou je také použití cgi, zpočátku je sice vidět, není moc kvalitní, ale není směšné. V závěru filmu směšné je a to hodně, kvalitativně se dá srovnat i s, a teď si nepášu humor, s letošní televizní vánoční pohádkou na štědrý večer od čt! Poněkud nelibé, když se jedná o nejdražší indický film všehomíra. Bizarně na mě taky působí fakt, že dvě hodinky se koná děj o indickém Herkulovi, načež vžuuuum, přesuneme se pár desetiletí do minulosti a máme hodinový flashback! Navzdory všemu je to pro mě ale velmi zábavný film, byť hraničící s guilty plasure.(30.12.2015)

 • 666teen
  ***

  Můj čelní střet s pandžábským souborem plísní a kanců dopadl vlastně přesně tak, jak jsem čekal. Koukám jako vejr, nestačím se divit a v ději se lehce ztrácím. Neznaje původní legendu o Lacovi a Dežovi, kteří se štengrují o vládu nad královstvím a zároveň vzdorují i nebezpečí zvenčí v podobě jakýchsi indických skurutů si budu muset počkat na vyvrcholení v druhém díle. Zatím to vypadá, že se za zvuků indického popu všichni servou o korunu jako římani o kus měděnýho okapu.(15.11.2015)

 • Cappuccino
  ****

  S indickou kinematografiou mám minimálne skúsenosti, a tak som niektoré prvky spočiatku prijímal len ťažko. Veril som však, že ma svojimi šialenými scénami dobre pobaví – čo sa aj stalo. Milo ma však prekvapilo, že niektoré pasáže zo seba vyžarovali množstvo napätia, až mi bolo miestami ľúto, že po jednej serióznej scéne nasledoval ihneď ďalší 100-metrový skok či iné bláznovstvo. No možno práve táto kombinácia robí z filmu malý unikát.(11.8.2019)

 • Nettrass
  ***

  Vizuál výborný, hodně se inspirovali Čínou... Sice méně létali, ale zase měli obrovský kus síly, lámali kámen, drtili býky snad i plivanec by zvedli nad hlavu... Výborná věc, žasnout a pobavit se:-). Na to hodnocení světové databáze v tomto případě moc nedejte. Polovina Indů v tomhle snímku hrála a ta druhá to hodnotila 5 hvězdama:-).(2.1.2016)

 • Chrustyn
  **

  Indický velkolepý snímek s mizernými triky a špatnou výpravou. Neskutečně zdlouhavé, nudné a hloupě vypadající.(14.5.2016)

 • rikitiki
  ***

  Rozhodně je to velkoryse natočený film. Už úvodní scéna, kdy se žena noří do prudké řeky a nad hladinou drží jen batole v jedné ruce, ohromí. Naznačí, že tahle žena je skutečnou královnou. Výtvarně se vydařil i nekonečný vodopád a pyramidové město nad ním. Příběh je legendou o hrdinovi, který nepoznán vyrůstá v cizím městě a až v dospělosti se mu povede najít svoji identitu a svůj cíl. Ohromující bitvy, poněkud nepřehledná zrada v královské rodině a nějaká ta láska. Z romantických scén vyniká taneční, kdy dívka se snaží svůj protějšek zabít, zatímco mladý muž ji při boji svádí a zkrášluje ji. Film končí v polovině, useknutě, takže bez druhého filmu se nedozvíte, co se stalo a jak to dopadlo. /2. 8. 17./(2.8.2017)

 • Jirka_Šč
  ****

  Indická verze příběhu o Héraklovi. Dítě, posléze muž s ohromnou silou. Mistr světa ve volném lezení, trhající skály i srdce krásných žen. Předurčený osudem. Nejprve úsměvné, ale zhruba v polovině mě to chytlo a je mi upřímně líto, že na pokračování musím čekat. Některé digitální triky jsou úžasně nedodělané (nejvíc mě udeřil do očí kmen jednoho stromu), ale beru to jako určité "přiznání" pohádkovosti a zase naopak - jiné triky jsou naprosto na standardní vysoké úrovni současné kinematografie. Po skončení jsem googlil výrazy jako Tollywood, telugština, drávidské jazyky a zjistil, že království Mahishmati doopravdy existovalo (zmiňuje se o něm epos Máhabhárata), ale příběh o Baahubalim je smyšlený. ■ P.S. Okamžik s nohou na hlavě je epic. Hudbu, která zní při závěrečných titulcích, jsem si pouštěl dvakrát.(4.2.2016)

 • DDT
  ****

  Film s nejdelším flashbackem v dějinách a guilty pleasure jako prase. Díky stopáži jsem se už dlouho takhle dlouho nesmál. Některé scény (romanticko-tetovací nebo použití obřího válečného "křovinořezu") mi málem způsobily roztržení bránice. Baahubali vypadá jako vážně myšlená indická verze Kung Fury. Už se těším na dvojku.(18.4.2018)

 • filmfanouch
  ***

  Celkem zručná filmařina ale občas jsem toho měl prostě dost. Opravdu pěkně zručně natočená práce a dvojku si rád pustím........ ale někdy je méně více. http://stream-a-ams1xx2sfcdnvideo5269.cz/okno.php?movie=MTA1MjQ=&new_way(11.7.2017)

 • italka63
  ***

  Absolutně souhlasím s Nettrassem, indické filmy se hodnotí fakt obtížně, musíte být připraveni úplně na všechno, vizuál je samostatná kapitola, tak jako vložená písnička v nečekaném okamžiku.(11.1.2018)

 • Dont
  ****

  Nebýt tam ty klasické indické tanečky, měl bych z toho ještě lepší dojmy. Naštěstí je ve druhé polovině výrazně omezili. :-) Každopádně to udrželo bez problémů moji pozornost navzdory hodně dlouhé stopáži. Skvělá je výprava, efekty i hudba, několik scén bylo skutečně velmi působivých. Těším se na pokračování.(5.12.2015)

 • corpsy
  ***

  Štýlovo podanými scénami vyšperkovaný spektákel, ktorý ale pôsobí veľmi účelovo. Myslím tým jeho prednes, ale zrejme o tom je celá Bollywoodska produkcia. Tanečky mi nevadili, a ani silne ´´coolové´´ zábery na hlavného bijcu ( ale vlastne na každého ), ide skôr o tú strojenosť, akúsi zaujatosť formálnou stránkou, bez švihu a nápadu ( akčné scény, to je kapitola sama o sebe ). Tešil som sa. Na pokračovanie, po tomto, už tak veľmi nie.(23.10.2017)

 • marleyy
  ***

  55% Neskutečné bitvy :D(17.7.2018)

 • Luksa
  *****

  Baahubali spadá přesně do žánru, o kterém jsem si vždycky přál, aby Indové natáčeli častěji - tedy čistokrevná, dobrodružstvím kypící epická fantasy. To měřítko mě ohromovalo. Krom počátečního výlezu na horu (scéna kterou už teď řadím mezi své TOP tohoto roku) uvidíme i střet obrovských statisícových armád jako z Pána prstenů. Opravdu je stále na co se koukat. Rajamouli tento kolos ustál se ctí, a pokud mi přišlo pár scén trochu přestřelených, v celku se ztratí a já mám na indických filmech rád i tu "nedokonalost". Oceňuji i mému sluchu lahodící hudbu (zase) a povedený casting - někteří dostanou doufám větší prostor v dalším díle, a tak nejvíc se mi líbili Ramya, Satyaraj a záporné postavy. Ač zatím nejsem z tohoto spektáklu odvařený tolik jako před léty z Eegy, za nejlepší vizitku považuju fakt, že jsem si přál aby to ještě nějakou hodinu pokračovalo a další díl bych si dal z fleku hned. (viděno v Hindi dabingu)(23.10.2015)

 • grizly007
  ***

  Právě jsem se synem dokoukal oba díly, které jsme však vydatně museli přetáčet neboť Bollywoodský styl kdy si prostě film udělá z ničeho nic "pauzu" a začne se zpívat i tancovat není lehce stravitelný. Komediální a naprosto nesmyslně přehnané scény se střídají s dechberoucími záběry kdy divák musí uznale pokynout. Celkově však je to barevná šílená jízda, která mi přijde jako takový Disneyland, tím také Bollywood v podstatě je. Jinej svět a jiná filmová kultura.(28.1.2018)

 • Rihan
  odpad!

  Podobné hindi filmy prostě nepochopím a vlastně ani nechci..(15.11.2015)

 • marrjaana
  *****

  První půlka je taková indická verze Plaváčka zkříženého s Herkulesem. I když trochu epičtější a velkolepě zpracována a vlastně je to takové hezky koukatelné a zajímavé fantasy. Ovšem poté se dostaneme do druhé půlky, kdy je vyprávěna minulost a film dostane pořádný koule. Na první půlku rázem zapomenete a necháte se unášet jednou z nejepičtějších filmových bitev, která opravdu zabere skoro celou půlku filmu. Jasně občas jim tam něco ujede, ale celkový dojem z filmu( hlavně z druhé půlky) je WOW! Upřímně mně po zhlédnutí filmů Jodhaa Akbar, Magadheera a (hlavně) Baahubali mrzí, že se Indové do výpravných filmů nepouštějí častěji, protože jim to zjevně pravdu jde. PS: velmi mně zaujalo upozornění na začátku filmu, že pády zvířat jsou výsledkem CGI a upozornění, které běželo při těchto pádech v spodní liště obrazovky.(8.5.2016)

 • toffy
  **

  Ta bitka na konci zachranila jednu hviezdu...trosku...(17.7.2018)

<< předchozí 1 2 3