• Indie

(festivalový název)
  • Nový Zéland

Fantasy / Dobrodružný / Akční

Indie, 2015, 159 min

První půlka je taková indická verze Plaváčka zkříženého s Herkulesem. I když trochu epičtější a velkolepě zpracována a vlastně je to takové hezky koukatelné a zajímavé fantasy. Ovšem poté se dostaneme do druhé půlky, kdy je vyprávěna minulost a film dostane pořádný koule. Na první půlku rázem zapomenete a necháte se unášet jednou z nejepičtějších filmových bitev, která opravdu zabere skoro celou půlku filmu. Jasně občas jim tam něco ujede, ale celkový dojem z filmu( hlavně z druhé půlky) je WOW! Upřímně mně po zhlédnutí filmů Jodhaa Akbar, Magadheera a (hlavně) Baahubali mrzí, že se Indové do výpravných filmů nepouštějí častěji, protože jim to zjevně pravdu jde. PS: velmi mně zaujalo upozornění na začátku filmu, že pády zvířat jsou výsledkem CGI a upozornění, které běželo při těchto pádech v spodní liště obrazovky.(8.5.2016)

S indickou kinematografiou mám minimálne skúsenosti, a tak som niektoré prvky spočiatku prijímal len ťažko. Veril som však, že ma svojimi šialenými scénami dobre pobaví – čo sa aj stalo. Milo ma však prekvapilo, že niektoré pasáže zo seba vyžarovali množstvo napätia, až mi bolo miestami ľúto, že po jednej serióznej scéne nasledoval ihneď ďalší 100-metrový skok či iné bláznovstvo. No možno práve táto kombinácia robí z filmu malý unikát.(11.8.2019)

• doctor20

Jediná hviezda za naozaj peknú hudbu. Čo sa týka stopáže, tak neuveriteľne dlhá nuda. Efekty (všade naplácané CGI) sú úplne porovnateľné s filmami od Asylumu, teda katastrofálne a prinajlepšom úsmevné. Indovia sú čím ďalej škaredší a čo je najhoršie, tak dej nedával zmysel. A osobne som sa tešil na tie super prestrihy, kde si všetci zaspievajú a zatancujú a... - nič. Spieva sa tam, to je pravda, ale nie je to tá pravá India s tanečným vystúpením. Je zaujímavé, že je to najdrahší Indický film všetkých čias, ale niekedy je asi menej viac.(1.11.2015)

Prvotřídní indická haluz, která je tentokrát navíc velevýpravná a veleepická a veletriková a... no, ty triky měly sice trochu kolísavou kvalitu, nicméně z těch nemnoha bollywoodských šíleností které jsem viděl, je Baahubali určitě trikově na vrcholu. Chápu, že tenhle spektákl někdo může zmiňovat v souvislosti s Pánem prstenů nebo 300, protože ta závěrečná bitevní půlhodinka s krásně odpornými negroidy je na stoprocentních pět hvězd. Naopak mě tentokrát trochu zklamaly filmové songy, nepříliš nápadité, nepříliš chytlavé. A odulý kníratý prdeláč v hlavní roli mě taky nenadchnul. Každopádně se teď ale budu zatraceně těšit na dvojku. A všem osvícenějším zájemcům o tenhle film samozřejmě doporučuju jeho originální drávidskou verzi a ne hindský dabing, který je fakt prasárna, to už si to klidně můžete pustit třeba česky.(10.2.2016)

Indická verze příběhu o Héraklovi. Dítě, posléze muž s ohromnou silou. Mistr světa ve volném lezení, trhající skály i srdce krásných žen. Předurčený osudem. Nejprve úsměvné, ale zhruba v polovině mě to chytlo a je mi upřímně líto, že na pokračování musím čekat. Některé digitální triky jsou úžasně nedodělané (nejvíc mě udeřil do očí kmen jednoho stromu), ale beru to jako určité "přiznání" pohádkovosti a zase naopak - jiné triky jsou naprosto na standardní vysoké úrovni současné kinematografie. Po skončení jsem googlil výrazy jako Tollywood, telugština, drávidské jazyky a zjistil, že království Mahishmati doopravdy existovalo (zmiňuje se o něm epos Máhabhárata), ale příběh o Baahubalim je smyšlený. ■ P.S. Okamžik s nohou na hlavě je epic. Hudbu, která zní při závěrečných titulcích, jsem si pouštěl dvakrát.(4.2.2016)

• - Natáčanie prebiehalo v štúdiách Ramoji, v indickom meste Hajdarabád. (ambron)

• - S rozpočtom 40 miliónov amerických dolárov je Baahubali najdrahším indickým filmom. (ambron)

• - Film vydělal 10 milionů amerických dolarů a stal se tak druhým nejvýdělečnějším telugu filmem všech dob. Na prvním místě skončilo pokračování tohoto filmu Bahubali 2 (2017). (marrjaana)