poster

Baahubali: The Beginning

 • Indie

  బాహుబలి

 • ruština

  Бахубали

  (festivalový název)
 • Nový Zéland

  Baahubali: The Beginning

 • Velká Británie

  Baahubali: The Beginning

Fantasy / Dobrodružný / Akční

Indie, 2015, 159 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Niktorius
  ****

  Ano, je to hodně spektakulární, udrží si to divákovu pozornost celých 159 minut a je tam pár wow momentů, ale přesto se trochu bojím, že oproti Eeze je to pro Rajamouliho přeci jen tvůrčí krok zpět. Varovný je například návrat do očí bijícího sexismu: Dvě ženské postavy se sice navenek mohou jevit jako "silné", ale obě zcela zapadají do škatulek vymezených patriarchálními stereotypů - jedna je matka, co se obětuje pro syna, druhá zase bojovnice, která ale vnitřně touží pobíhat ve zdobených šatičkách a vlastně (zatím) slouží jen jako odměna pro hlavního mužského hrdinu. _____ Zatím nikdy v dějinách indického filmu nebylo tolik věcí CGI (je tady i CGI kojenec, CGI býk a CGI vlající šaty) a většina triků je na velice slušné úrovni, zvlášť pokud opustíme kritéria kladená na mnohanásobně dražší hollywoodské blockbustery a budeme je hodnotit v kontextu asijských kinematografií. Párkrát to ale trikařům ujelo, a tak občas narazíme i na nějakou scénu, která je ošklivě naklíčovaná nebo z ní čpí závěsná lana. _____ Na konečný verdikt nad Baahubalim je ale čas až do doby, než v příštím roce přijde pokračování Baahubali: The Conclusion, protože zatím to opravdu vypadá, jakoby vám z klasicky odvyprávěného indického filmu pustili jen polovinu: Seznámíte se s postavami, dozvíte se o jejich minulosti, potěšíte se u několika atrakcí (hudební a akční scény včetně cca půlhodinové masivní bitvy), ale jinak se vlastně nic moc nestane.(18.10.2015)

 • DDT
  ****

  Film s nejdelším flashbackem v dějinách a guilty pleasure jako prase. Díky stopáži jsem se už dlouho takhle dlouho nesmál. Některé scény (romanticko-tetovací nebo použití obřího válečného "křovinořezu") mi málem způsobily roztržení bránice. Baahubali vypadá jako vážně myšlená indická verze Kung Fury. Už se těším na dvojku.(18.4.2018)

 • Nettrass
  ***

  Vizuál výborný, hodně se inspirovali Čínou... Sice méně létali, ale zase měli obrovský kus síly, lámali kámen, drtili býky snad i plivanec by zvedli nad hlavu... Výborná věc, žasnout a pobavit se:-). Na to hodnocení světové databáze v tomto případě moc nedejte. Polovina Indů v tomhle snímku hrála a ta druhá to hodnotila 5 hvězdama:-).(2.1.2016)

 • JASON_X
  ****

  Prvotřídní indická haluz, která je tentokrát navíc velevýpravná a veleepická a veletriková a... no, ty triky měly sice trochu kolísavou kvalitu, nicméně z těch nemnoha bollywoodských šíleností které jsem viděl, je Baahubali určitě trikově na vrcholu. Chápu, že tenhle spektákl někdo může zmiňovat v souvislosti s Pánem prstenů nebo 300, protože ta závěrečná bitevní půlhodinka s krásně odpornými negroidy je na stoprocentních pět hvězd. Naopak mě tentokrát trochu zklamaly filmové songy, nepříliš nápadité, nepříliš chytlavé. A odulý kníratý prdeláč v hlavní roli mě taky nenadchnul. Každopádně se teď ale budu zatraceně těšit na dvojku. A všem osvícenějším zájemcům o tenhle film samozřejmě doporučuju jeho originální drávidskou verzi a ne hindský dabing, který je fakt prasárna, to už si to klidně můžete pustit třeba česky.(10.2.2016)

 • Jirka_Šč
  ****

  Indická verze příběhu o Héraklovi. Dítě, posléze muž s ohromnou silou. Mistr světa ve volném lezení, trhající skály i srdce krásných žen. Předurčený osudem. Nejprve úsměvné, ale zhruba v polovině mě to chytlo a je mi upřímně líto, že na pokračování musím čekat. Některé digitální triky jsou úžasně nedodělané (nejvíc mě udeřil do očí kmen jednoho stromu), ale beru to jako určité "přiznání" pohádkovosti a zase naopak - jiné triky jsou naprosto na standardní vysoké úrovni současné kinematografie. Po skončení jsem googlil výrazy jako Tollywood, telugština, drávidské jazyky a zjistil, že království Mahishmati doopravdy existovalo (zmiňuje se o něm epos Máhabhárata), ale příběh o Baahubalim je smyšlený. ■ P.S. Okamžik s nohou na hlavě je epic. Hudbu, která zní při závěrečných titulcích, jsem si pouštěl dvakrát.(4.2.2016)

 • - Nejdražší Indický film všech dob. (Hawaj)

 • - Natáčanie prebiehalo v štúdiách Ramoji, v indickom meste Hajdarabád. (ambron)

 • - S rozpočtom 40 miliónov amerických dolárov je Baahubali najdrahším indickým filmom. (ambron)