Baahubali: The Beginning

• Indie బాహుబలి (více)
Trailer 2

První díl velkolepé ságy o mocném indickém království Mahishmati. Tomu vládne tvrdou rukou neohrožený válečník Bhallaladeva (Rana Daggubati). Na hlavním nádvoří dlouhá léta vězní v okovech Devasenu (Anushka Shetty), sesazenou bývalou královnu, kterou se její věrní přívrženci marně snaží osvobodit. Ve stejný čas u řeky pod vysokým vodopádem žije chlapec jménem Shiva, který roste v silného a odvážného muže (Prabhas). Celý život upírá oči k vodopádu a touží zjistit, co je nad ním, protože nikdo z jeho rodu na tuto otázku nedokáže odpovědět. Zatím se mu ale nikdy nepodařilo vyšplhat proti proudu vody až nahoru. Když mu z vodopádu k nohám spadne tajemná dřevěná maska, je odhodlán konečně vylézt nahoru a naplnit svůj osud... (Dont)

Trailer 2

Niktorius

Ano, je to hodně spektakulární, udrží si to divákovu pozornost celých 159 minut a je tam pár wow momentů, ale přesto se trochu bojím, že oproti Eeze je to pro Rajamouliho přeci jen tvůrčí krok zpět. Varovný je například návrat do očí bijícího sexismu: Dvě ženské postavy se sice navenek mohou jevit jako "silné", ale obě zcela zapadají do škatulek vymezených patriarchálními stereotypů - jedna je matka, co se obětuje pro syna, druhá zase bojovnice, která ale vnitřně touží pobíhat ve zdobených šatičkách a vlastně (zatím) slouží jen jako odměna pro hlavního mužského hrdinu. _____ Zatím nikdy v dějinách indického filmu nebylo tolik věcí CGI (je tady i CGI kojenec, CGI býk a CGI vlající šaty) a většina triků je na velice slušné úrovni, zvlášť pokud opustíme kritéria kladená na mnohanásobně dražší hollywoodské blockbustery a budeme je hodnotit v kontextu asijských kinematografií. Párkrát to ale trikařům ujelo, a tak občas narazíme i na nějakou scénu, která je ošklivě naklíčovaná nebo z ní čpí závěsná lana. _____ Na konečný verdikt nad Baahubalim je ale čas až do doby, než v příštím roce přijde pokračování Baahubali: The Conclusion, protože zatím to opravdu vypadá, jakoby vám z klasicky odvyprávěného indického filmu pustili jen polovinu: Seznámíte se s postavami, dozvíte se o jejich minulosti, potěšíte se u několika atrakcí (hudební a akční scény včetně cca půlhodinové masivní bitvy), ale jinak se vlastně nic moc nestane. ()

Tom_Lachtan

Tak dobře, já se pokusím popsat co jsem to právě viděl... Indický fantasy blockbuster postavený na historických reáliích, takže se tu sem tam tančí, zpívá a vůbec se tu provádí různě zábavné kousky, které by si v západním filmu nikdo natočit nedovolil, neboť by pak čelil opakovaným policejním raziím konaným za účelem nalezení vysoce funkčních drog v nadměrném množství. Osobně jsem čekal, že se budou trochu prát principy velkéhoi filmu s bolyvoodskejma proprietama, ale tyhle dvě části se pro mě překvapivě doplňují, vážně to filmu sluší, kór když se navíc občas zjeví akční scény, které jsou dokonalým, průsečíkem mezi asijským kun-fu filmem, evropským historickým filmem a halucinogenním snem obecního feťáka po požití smaženice z lysohlávek. Ale bohužel, postupně se začne zjevovat i třetí podoba filmu a ta se dá nazvat jediným slovem - odpad. Čím víc se blíží konec filmu, tím je větší kadence scén, které mají kvalitu nejblíže cékovým filmům od Asyla, co jdou rovnou na dvd za tři dolary do stojánků večerek s chlastem, vážně, je to obrovská škoda. Otázkou je také použití cgi, zpočátku je sice vidět, není moc kvalitní, ale není směšné. V závěru filmu směšné je a to hodně, kvalitativně se dá srovnat i s, a teď si nepášu humor, s letošní televizní vánoční pohádkou na štědrý večer od čt! Poněkud nelibé, když se jedná o nejdražší indický film všehomíra. Bizarně na mě taky působí fakt, že dvě hodinky se koná děj o indickém Herkulovi, načež vžuuuum, přesuneme se pár desetiletí do minulosti a máme hodinový flashback! Navzdory všemu je to pro mě ale velmi zábavný film, byť hraničící s guilty plasure. ()

Cappuccino

S indickou kinematografiou mám minimálne skúsenosti, a tak som niektoré prvky spočiatku prijímal len ťažko. Veril som však, že ma svojimi šialenými scénami dobre pobaví – čo sa aj stalo. Milo ma však prekvapilo, že niektoré pasáže zo seba vyžarovali množstvo napätia, až mi bolo miestami ľúto, že po jednej serióznej scéne nasledoval ihneď ďalší 100-metrový skok či iné bláznovstvo. No možno práve táto kombinácia robí z filmu malý unikát. ()

666teen

Můj čelní střet s pandžábským souborem plísní a kanců dopadl vlastně přesně tak, jak jsem čekal. Koukám jako vejr, nestačím se divit a v ději se lehce ztrácím. Neznaje původní legendu o Lacovi a Dežovi, kteří se štengrují o vládu nad královstvím a zároveň vzdorují i nebezpečí zvenčí v podobě jakýchsi indických skurutů si budu muset počkat na vyvrcholení v druhém díle. Zatím to vypadá, že se za zvuků indického popu všichni servou o korunu jako římani o kus měděnýho okapu. ()

T2

Rozpočet $18miliónovTržby USA $6,738,000 Tržby Celosvetovo $101,281,000▐ Sakra, aj Indovia sa vedia tiež dobre oprieť do výpravnosti a do davových scén a dosť veľkolepých, až mráz chodí po chrbte, samozrejme že miestami využívajú aj triky, občas nie moc vydarené ale prevažne na dobrej úrovni, akciou nabité že človek sa ide zblázniť z tej enormnosti, zabalené v dejovej hravosti, nechýba vyhrotená dramatickosť a dokonca zahrajú aj na romantickú osnovu v doprovode s muzikálovými chorálmi, sila, americké produkcie ako Herkules či tretí Hobit dostávajú týmto riadne na frak. /70%/ ()

• Natáčanie prebiehalo v štúdiách Ramoji, v indickom meste Hajdarabád. (ambron)
  • S rozpočtom 40 miliónov amerických dolárov je Baahubali najdrahším indickým filmom. (ambron)
  • Film vydělal 10 milionů amerických dolarů a stal se tak druhým nejvýdělečnějším telugu filmem všech dob. Na prvním místě skončilo pokračování tohoto filmu Bahubali 2 (2017). (marrjaana)