Hrana (festivalový název)

Peter Kelíšek

Matej Beneš

Zvuk:

Ján Ravasz

O Marekovi Brezovskom jsem do zhlédnutí filmu nikdy neslyšel. Vlastně ještě o pár týdnů předtím se o něm zmiňoval někdo na festivalu Vrbovské vetry, kde s ním někteří účinkující a organizátoři byli úzce spjati. Na sledování snímku pro mě bylo především zajímavé sledovat unikátní příběh o člověku, který by právě bez lidí na natáčení se podílejících dnes v podstatě neexistoval. Jen jejich přesvědčení o jeho výjimečnosti mu znovu dalo život. O kolik takových lidí asi společnost přichází jen proto, že okolo sebe nemají přátele, kteří se o jejich zápis do dějin postarají, hm?(24.9.2015)

poctivý, klasický dokument, no čo ho prevyšuje a robí naozaj kvaitným, je osobnosť génia a komplikovanej osobnosti mareka brezovského a jeho nesmrteľná a nadčasová hudba; no autorom treba priznať, že si naozaj urobili poctivú dokumentaristickú robotu a vznikol komplexný pohľad na búrlivý život a dielo jedného z najväčších hudobníkov, akých slovensko malo;(10.7.2014)

Nezabudnuteľný zážitok.(13.4.2013)

Na Mareka B. treba spomínať predovšetkým ako na hudobného génia ... lebo on ním naozaj bol.(21.12.2014)

Rovnako silno silný zážitok ako bratislavský koncert v rámci Hrana tour 2011.(13.6.2014)

neuvěřitelné - ze strany zpracování i obsahu, čti osobnosti Marka Brezovského.(3.4.2015)

Úchvatný dokument, to sa musí nechať. Hudba Mareka Brezovského je nádherná, jedinečná, citovo zafarbená v každej jednej note. Oslovila ma hneď na prvý posluch. V týchto dvoch hodinách ide o úplnú rekonštrukciu jeho života zo všetkými pozitívnymi aj negatívnymi časťami života. Autentické zábery striedajú rozhovory s ľuďmi s jeho života. Od detstva je nám tu prostredníctvom jeho hudby prezentovaná cesta jeho života až do záverečného tragického konca a strácam dych.. Ako mohol toto všetko prežiť v 20 rokoch svojho života? Priznávam sa, že som prekvapený, že sa dožil až tohoto veku. Za vrchol považujem záverečnú animovanú rozprávku ktorá mi svojou symbolickosťou takmer nahnala slzy do očí.(18.1.2015)

Dokument "Hrana" jsem znal drive nez samotneho Brezovskeho. Dle hudby ve filmu ci skladeb na youtube mel ocividne talent a jak to tak nezridka byva, pro vyjimecne lidi je svet maly, pak leccos zkousi a ne vzdy to dopadne dobre... Dokument je sam o sobe vyborny, spousta informaci, pohledu z ruznych stran, ukazek. Tleskam slovenskym tvurcum. Uprimne rikam, ze kdyby pojednaval o osobe memu srdci blizsi, dam pet hvezd bez rozmyslu.(25.2.2016)

Niekde medzi 3 a 4* Za všetkým utrpením muža hľadaj ženu? Žeby to bol prípad aj Mareka Brezovského? Najväčšou drogou nie je heroín, ale sebestredné samožerstvo, pocit, že okolo mňa sa točí celý svet - to je tou najťažšou a najtvrdšou drogou od ktorej sa musíme naučiť si odvyknúť. Marekovu hudbu mám rád. Škoda že nikomu z jeho (možno do seba zahľadených) priateľov nenapadlo v tom 93 zobrať Mareka niekam do New Yorku alebo na Berkeley, hrať po svete, nech vidí ako to tam vyzerá, myslím, že to by ho namotivovalo a dalo do obrazu. No možno jeho povaha a prežívanie predurčovali značne kolízny kurz už od samotného počiatku. Objektívne skôr za 3* ale za tú hudbu 4*.(7.10.2016)

Nebudem sa tváriť ako všeznalý debko a tvrdiť, že na hudbe Mareka Brezovského som si išiel od základnej školy a už vtedy som počul hlasy fanatických más z diaľky. Skrátka tento film mal výbornú reklamu a propagáciu, ktorá spojila Slovensko v trpkom uvedomení, že sa pretekáme kto pozná undergroundovejších muzikantov, filmárov, maliarov a mnohých iných ov , ale Mareka poznal málokto. Veľká vďaka za rehabilitovanie nie len jeho osoby, ale aj jeho hudby.(6.10.2014)

Tak toto bolelo... Je fakt smutné pozerať sa na portrét človeka s takou hlavou a takým temperamentom, ktorý práve vďaka týmto dvom vlastnostiam nemohol skončiť inak ako zomrieť veľmi mladý. Veľmi veľmi mladý... A veľmi zvedavý. Veľmi vnímavý... A vlastne po každej stránke (veľmi!) geniálny!(17.11.2014)

Dokument, ktorý mapuje krátku životnú dráhu mimoriadne nadaného hudobníka Mareka Brezovského. Ako absolvent konzervatória tento mladý klavírista prenikol do niekoľkých hudobných žánrov od vážnej hudby, cez punkrock až po psychedelické skladby. Dokument je rozdelený na štyri časti, ktoré rozoberajú jeho hudobnú kariéru, milostné vzťahy, rodinný život a nakoniec aj priateľstvo. Film je zarámovaný hudobným vystúpením kapely Hrana, ktorá v bratislavskom klube MMC odohrala jeho najznámejšie skladby. Rozhodne jeden z najlepších slovenských filmových počinov posledných rokov, ktorý je zároveň generačnou výpoveďou o búrlivej porevolučnej dobe, kedy na Slovensku zúrila politická mafia.(10.12.2015)

Dojemná záležitost o zmařeném talentu. Jednom z mnoha. Bohužel. Depresivní, ponuré, smutné. Nesoudím, nekritizuji, rozumím proč se ti lidé rozhodli natočit film o jejich blízkém. Moc jim chybí, měli možnost ho zvěčnit ve filmu a zároveň bylo o co se podělit. Logické. Musím se přiznat, že o Marekovi Brezovském jsem se poprvé dověděl až (!) ze skladby od Slobodné Európy - Smrť - tedy jen z několika měsíců starého alba (duben 2014). A pak jsem si náhodou zde na ČSFD všiml tohoto filmu jako novinky... Takže zvědavost zapříčinila, že jsem si už vědom, o koho vlastně jde. PS: Kurt Cobain, Jim Morrison, Shannon Hoon, Layne Staley, Jimi Hendrix, Richey Edwards .... ... a tisíce ´´bezejmenných´´ ...(13.11.2014)

100%-ný zásah. Filmovo-hudobný pomník, aký v slovenskej tvorbe nemá obdoby.(10.9.2016)

Silné!!!(4.5.2014)

Rimbaud slovenskej muziky, hypersenzitívny génius zničený drogami, nepokojnou spoločnosťou ranných deväťdesiatych rokov a vlastným vnútrom, ktoré muselo byť omnoho komplikovanejšie, než sa na prvý pohľad zdalo. Marek Brezovský pre mňa zostal, aj po dopozeraní tohto skvelého dokumentu, záhadnou postavou. Cítil som, že sa v ňom bije strašne veľa protikladov, strašne veľa emócií. A takí ľudia tu väčšinou neostávajú dlho, bohužiaľ. Všetci zúčastnení popisujú, aký Marek bol, ale jedným dychom dodávajú, že proste nevedia uchopiť to, čo sa v ňom odohrávalo. A už to asi nikdy nezistia. Život miloval a chcel vyskúšať všetko, čo ponúka – a paradoxne, to ho zničilo. Ostala po ňom nádherná hudba, ktorá jediná môže byť snáď akýmsi kľúčom... Posledný záber Mareka, krátko pred smrťou, to ako si zapaľuje cigaretu, zakloní hlavu, slastne vyfúkne dym a melancholicky pozrie do kamery, je pre mňa jedna z najsilnejších a najsmutnejších scén filmu.(16.2.2016)

Inspirativní. Kurevsky, ale kurevsky inspirativní. Jak osoba Mareka Brezovského, tak i tahle citlivě a silně zpracovaná, otevřená výpověď lidí, do kterých se Marek pevně otiskl. Tohle by mělo být ve školních osnovách!(15.4.2015)

fantastický kúsok pre fanúšikov hudby, brezovskeho hudby, pamatnikov divokych zaciatkov rokov devatdesiatych, . . .(3.4.2014)

Aj keď nie som zrovna priaznivec tohto štýlu muziky hodnotím najmä filmové spracovanie. To je na naše pomery nadpriemerné a tému závislosti vďaka ochote Marekových rodičov a známych spracúva do až intímnej hĺbky..(9.5.2015)

The best koncert,ktory som nevidel(18.4.2013)

<< předchozí 1 2