Hrana

(festivalový název)
  • Slovensko Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom

Celovečerný dokumentárny film HRANA chce byť svedectvom o krátkom, ale mimoriadne dynamickom živote jedného z najtalentovanejších slovenských hudobných skladateľov novej doby – Mareka Brezovského. Zároveň podáva správou o celej jednej generácii, ktorá dospievala v chaotickom porevolučnom období prvej polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia. O generácii, pre ktorú sa stala hudba Mareka Brezovského jej bytostným výkrikom a znie v jej srdciach ako hymnus. (oficiální text distributora)

Arbiter

O Marekovi Brezovskom jsem do zhlédnutí filmu nikdy neslyšel. Vlastně ještě o pár týdnů předtím se o něm zmiňoval někdo na festivalu Vrbovské vetry, kde s ním někteří účinkující a organizátoři byli úzce spjati. Na sledování snímku pro mě bylo především zajímavé sledovat unikátní příběh o člověku, který by právě bez lidí na natáčení se podílejících dnes v podstatě neexistoval. Jen jejich přesvědčení o jeho výjimečnosti mu znovu dalo život. O kolik takových lidí asi společnost přichází jen proto, že okolo sebe nemají přátele, kteří se o jejich zápis do dějin postarají, hm? ()

Jordan

poctivý, klasický dokument, no čo ho prevyšuje a robí naozaj kvaitným, je osobnosť génia a komplikovanej osobnosti mareka brezovského a jeho nesmrteľná a nadčasová hudba; no autorom treba priznať, že si naozaj urobili poctivú dokumentaristickú robotu a vznikol komplexný pohľad na búrlivý život a dielo jedného z najväčších hudobníkov, akých slovensko malo; ()

Marze

Pro mě průměrná nuda. Navíc tuhle hudbu už neposlouchám.Dokázal jsem tedy shlédnout jen necelou hodinu. ()

Arsenal83

Dokument o mladom a talentovanom človeku, ktorý si žiaľ nevážil život a nevyužil svoj potenciál. Drogy sú svinstvo, to sa vie už dávno, ale dokument zo mňa city nevytiahol. Skôr len pozastavenie sa nad hlúposťou človeka. Dokumentárne ale natočené veľmi dobre. ()

JohnMiller

Úchvatný dokument, to sa musí nechať. Hudba Mareka Brezovského je nádherná, jedinečná, citovo zafarbená v každej jednej note. Oslovila ma hneď na prvý posluch. V týchto dvoch hodinách ide o úplnú rekonštrukciu jeho života zo všetkými pozitívnymi aj negatívnymi časťami života. Autentické zábery striedajú rozhovory s ľuďmi s jeho života. Od detstva je nám tu prostredníctvom jeho hudby prezentovaná cesta jeho života až do záverečného tragického konca a strácam dych.. Ako mohol toto všetko prežiť v 20 rokoch svojho života? Priznávam sa, že som prekvapený, že sa dožil až tohoto veku. Za vrchol považujem záverečnú animovanú rozprávku ktorá mi svojou symbolickosťou takmer nahnala slzy do očí. ()

zette

Dokument "Hrana" jsem znal drive nez samotneho Brezovskeho. Dle hudby ve filmu ci skladeb na youtube mel ocividne talent a jak to tak nezridka byva, pro vyjimecne lidi je svet maly, pak leccos zkousi a ne vzdy to dopadne dobre... Dokument je sam o sobe vyborny, spousta informaci, pohledu z ruznych stran, ukazek. Tleskam slovenskym tvurcum. Uprimne rikam, ze kdyby pojednaval o osobe memu srdci blizsi, dam pet hvezd bez rozmyslu. ()

StanislachKo

Tak toto bolelo... Je fakt smutné pozerať sa na portrét človeka s takou hlavou a takým temperamentom, ktorý práve vďaka týmto dvom vlastnostiam nemohol skončiť inak ako zomrieť veľmi mladý. Veľmi veľmi mladý... A veľmi zvedavý. Veľmi vnímavý... A vlastne po každej stránke (veľmi!) geniálny! ()

E=mc2

Niekde medzi 3 a 4* Za všetkým utrpením muža hľadaj ženu? Žeby to bol prípad aj Mareka Brezovského? Najväčšou drogou nie je heroín, ale sebestredné samožerstvo, pocit, že okolo mňa sa točí celý svet - to je tou najťažšou a najtvrdšou drogou od ktorej sa musíme naučiť si odvyknúť. Marekovu hudbu mám rád. Škoda že nikomu z jeho (možno do seba zahľadených) priateľov nenapadlo v tom 93 zobrať Mareka niekam do New Yorku alebo na Berkeley, hrať po svete, nech vidí ako to tam vyzerá, myslím, že to by ho namotivovalo a dalo do obrazu. No možno jeho povaha a prežívanie predurčovali značne kolízny kurz už od samotného počiatku. Objektívne skôr za 3* ale za tú hudbu 4*. ()

Avathar

Rimbaud slovenskej muziky, hypersenzitívny génius zničený drogami, nepokojnou spoločnosťou raných deväťdesiatych rokov a vlastným vnútrom, ktoré muselo byť omnoho komplikovanejšie, než sa na prvý pohľad zdalo. Marek Brezovský pre mňa zostal, aj po dopozeraní tohto skvelého dokumentu, záhadnou postavou. Cítil som, že sa v ňom bije strašne veľa protikladov, strašne veľa emócií. A takí ľudia tu väčšinou neostávajú dlho, bohužiaľ. Všetci zúčastnení popisujú, aký Marek bol, ale jedným dychom dodávajú, že proste nevedia uchopiť to, čo sa v ňom odohrávalo. A už to asi nikdy nezistia. Život miloval a chcel vyskúšať všetko, čo ponúka – a paradoxne, to ho zničilo. Ostala po ňom nádherná hudba, ktorá jediná môže byť snáď akýmsi kľúčom... Posledný záber Mareka, krátko pred smrťou, to ako si zapaľuje cigaretu, zakloní hlavu, slastne vyfúkne dym a melancholicky pozrie do kamery, je pre mňa jedna z najsilnejších a najsmutnejších scén filmu. ()

Autogram

Marek Brezovský bol kométa, ktorá preťala naše dráhy a nenávratne zmizla preč. On žil neskutočne rýchlo, nezdržanlivo a dostal sa veľmi ďaleko. (Viola Švantnerová, muzikologička) –––– Ťažká hudba ma síce nedokázala osloviť, ale dokument o rýchlom živote mladého muzikanta to dokázal. Aj keď som ho plánoval sledovať len tak mimochodom, no nedalo sa, a iba pri plnom sústredení som naozaj vnímal osobnosť mladého génia. Mohol byť aj druhým a väčším Mariánom Vargom, keby nežil až tak rýchlo a intenzívne. Akoby sa hudba bez drog nedala robiť, a možno nie sú drogy príčinou, ale dôsledkom toho, keď je pre génia tento svet jednoducho primalý. Štyri kapitoly hudba, láska, rodina a samota povedali veľa, možno aj viac, ako by sa malo vyniesť na verejnosť. Aj v tom je sila dokumentu, že povie ústami blízkych úplne všetko. ()

haluska11

bohužel poměrně neznámá slovenská hudební hvězda, která vyhasla až příliš brzy. nadprůměrný talent génia brezovského ukončily drogy o sedm let dříve, než by jeden u hudebníka v dané době čekal - svět o něj přišel už v jeho dvaceti letech. dokument jako takový mu vzdává hold: mluvící hlavy od jeho rodičů přes bývalé partnerky a kolegy vzpomínají na jeho osobnostní specifika, zvyky i zlozvyky. tři tematické kapitoly - hudba, láska, rodina - doplňuje hořkosladký animovaný konec. výborně spracovaný a (na slovenské poměry rozhodně nadprůměrně) komplexní film o svojské osobnosti a lidech, které ji obklopovali. ()

standsiller

Nebudem sa tváriť ako všeznalý debko a tvrdiť, že na hudbe Mareka Brezovského som si išiel od základnej školy a už vtedy som počul hlasy fanatických más z diaľky. Skrátka tento film mal výbornú reklamu a propagáciu, ktorá spojila Slovensko v trpkom uvedomení, že sa pretekáme kto pozná undergroundovejších muzikantov, filmárov, maliarov a mnohých iných ov , ale Mareka poznal málokto. Veľká vďaka za rehabilitovanie nie len jeho osoby, ale aj jeho hudby. ()

Jello Biafra

Dokument, ktorý mapuje krátku životnú dráhu mimoriadne nadaného hudobníka Mareka Brezovského. Ako absolvent konzervatória tento mladý klavírista prenikol do niekoľkých hudobných žánrov od vážnej hudby, cez punkrock až po psychedelické skladby. Dokument je rozdelený na štyri časti, ktoré rozoberajú jeho hudobnú kariéru, milostné vzťahy, rodinný život a nakoniec aj priateľstvo. Film je zarámovaný hudobným vystúpením kapely Hrana, ktorá v bratislavskom klube MMC odohrala jeho najznámejšie skladby. Rozhodne jeden z najlepších slovenských filmových počinov posledných rokov, ktorý je zároveň generačnou výpoveďou o búrlivej porevolučnej dobe, kedy na Slovensku zúrila politická mafia. ()

Schuldiner

Dojemná záležitost o zmařeném talentu. Jednom z mnoha. Bohužel. Depresivní, ponuré, smutné. Nesoudím, nekritizuji, rozumím proč se ti lidé rozhodli natočit film o jejich blízkém. Moc jim chybí, měli možnost ho zvěčnit ve filmu a zároveň bylo o co se podělit. Logické. Musím se přiznat, že o Marekovi Brezovském jsem se poprvé dověděl až (!) ze skladby od Slobodné Európy - Smrť - tedy jen z několika měsíců starého alba (duben 2014). A pak jsem si náhodou zde na ČSFD všiml tohoto filmu jako novinky... Takže zvědavost zapříčinila, že jsem si už vědom, o koho vlastně jde. PS: Kurt Cobain, Jim Morrison, Shannon Hoon, Layne Staley, Jimi Hendrix, Richey Edwards .... ... a tisíce ´´bezejmenných´´ ... ()

Bingos

Inspirativní. Kurevsky, ale kurevsky inspirativní. Jak osoba Mareka Brezovského, tak i tahle citlivě a silně zpracovaná, otevřená výpověď lidí, do kterých se Marek pevně otiskl. Tohle by mělo být ve školních osnovách! ()

PF 2015

PF 2015