Hrana (festivalový název)

Peter Kelíšek

Matej Beneš

Zvuk:

Ján Ravasz

O Marekovi Brezovskom jsem do zhlédnutí filmu nikdy neslyšel. Vlastně ještě o pár týdnů předtím se o něm zmiňoval někdo na festivalu Vrbovské vetry, kde s ním někteří účinkující a organizátoři byli úzce spjati. Na sledování snímku pro mě bylo především zajímavé sledovat unikátní příběh o člověku, který by právě bez lidí na natáčení se podílejících dnes v podstatě neexistoval. Jen jejich přesvědčení o jeho výjimečnosti mu znovu dalo život. O kolik takových lidí asi společnost přichází jen proto, že okolo sebe nemají přátele, kteří se o jejich zápis do dějin postarají, hm?(24.9.2015)

poctivý, klasický dokument, no čo ho prevyšuje a robí naozaj kvaitným, je osobnosť génia a komplikovanej osobnosti mareka brezovského a jeho nesmrteľná a nadčasová hudba; no autorom treba priznať, že si naozaj urobili poctivú dokumentaristickú robotu a vznikol komplexný pohľad na búrlivý život a dielo jedného z najväčších hudobníkov, akých slovensko malo;(10.7.2014)

Slušne spracovaný dokument o talentovanom hudobníkovi, ktorý sa ani nestihol nadýchnuť k tomu, aby mohol ľuďom dať to, čo v ňom bolo. Hudbu. Na filme bolo vidieť emočné nastavenie autora, ako aj účinkujúcich. Ja osobne som o Marekovi Brezovskom vôbec netušil a som rád, že sa takéto dokumenty točia, a to práve pre takých ako ja. Nakoniec sa teda dá povedať, že Marek bol taký slovenský Kurt Cobain - človek s obrovským talentom, ktorého zničila vlastná zvedavosť. Posledný "film" už bol podľa mňa naozaj zbytočný. Inak spokojnosť. 80 %(21.12.2014)

V prvom rade veľká poklona Marekovi. Je smutné, že mnohí sa o ňom dozvedeli až prostredníctvom tohto filmu. Aj preto mal tento film určite zmysel. Bol to veľký talent a veľká škoda, že ho nemohol naplno rozvinúť. Jeho hudba sa mi veľmi páči. Je to de facto smutný príbeh a zároveň memento na všetkých, nielen Mareka, ktorý boj s drogami prehrali. Tento film by si mali pozrieť všetci, ktorí čo i len trochu uvažujú o tom skúsiť tvrdé drogy.(24.12.2014)

Marek Brezovský bol kométa, ktorá preťala naše dráhy a nenávratne zmizla preč. On žil neskutočne rýchlo, nezdržanlivo a dostal sa veľmi ďaleko. (Viola Švantnerová, muzikologička) –––– Ťažká hudba ma síce nedokázala osloviť, ale dokument o rýchlom živote mladého muzikanta to dokázal. Aj keď som ho plánoval sledovať len tak mimochodom, no nedalo sa, a iba pri plnom sústredení som naozaj vnímal osobnosť mladého génia. Mohol byť aj druhým a väčším Mariánom Vargom, keby nežil až tak rýchlo a intenzívne. Akoby sa hudba bez drog nedala robiť, a možno nie sú drogy príčinou, ale dôsledkom toho, keď je pre génia tento svet jednoducho primalý. Štyri kapitoly hudba, láska, rodina a samota povedali veľa, možno aj viac, ako by sa malo vyniesť na verejnosť. Aj v tom je sila dokumentu, že povie ústami blízkych úplne všetko.(11.2.2018)