Divoši

Los niños salvajes

Wild Children, The

The Wild Ones

Španělsko, 2012, 97 min

Velmi šikovně natočené, popisující, jak i ze zdánlivých maličkostí (hlavní hrdinové nejsou úplní svatoušci, ale zase ne nějak velcí grázlové) může vzniknout opravdu velký problém. Co se režisérce hodně povedlo, bylo vykreslení letargické a odevzdané nálady ve sborovně, kde otřískaní učitelé zlámali už nad vzděláváním hůl a snaží se jen nějak přežít do důchodu.(23.2.2014)

Katalánský film o sociálním začlenění mládeže do společnosti. 1) Problém odcizení v teenagerovském světě uchopila původně filmová kritička, zde režisérka a spoluscénáristka 54letá Patricia Ferreira velmi citlivě a úspěšně se jí podařilo prodrat se pod nevlídnou vnější slupku postav, které citově strádají v pragmatickém světě svých rodičů i učitelů. 2) 16letá Marina Comas (tanečnice flamenca Oki), 17letý Alex Monner (malíř graffiti Alex) i 16letý Albert Baró (kickboxer Gabi) se ve svých úlohách doslova našli, o čemž svědčí i ceny např. za nejlepšího herce pro Monnera na malažském filmovém festivalu nebo za nejlepší film tamtéž.(30.3.2014)

vůbec to nebylo špatný, i když myslím, že filmu by v tomto případě víc prospělo lineární vyprávění, že by výsledek byl podstatně silnější než při zvoleném způsobu, kdy se skákalo v ději. I přesto bylo zajímavé sledovat tři přátele a jejich vzrůstající odpor a vzdor vůči rodičům, škole a systému vůbec. A když vztahy doma mají problematické, škola taky v tomto smyslu selhává, tak se reakce lidí v takovém kritickém věku může až šokujícím způsobem vyhrotit. 70%(19.12.2013)