Boku dake ga inai mači (TV seriál)

• Japonsko

僕だけがいない街

• Japonsko

Boku dake ga inai machi

ERASED

Animovaný / Drama / Krimi / Psychologický / Thriller

Japonsko, 2016, 4 h 36 min (Minutáž: 23 min)

Wow. Prostě wow. Jednak už tady dlouho nebylo nic o skákání v čase, ale tento kousek má navíc ještě náběh na slušné psychologické drama. K zajímavému příběhu přidejte ještě hustou atmosféru, propracované postavy, příjemnou animaci, pěkný soundtrack, opening a ending, a máte bez diskuze nejlepší kousek sezóny. Bohužel u odhalení identity sériového vraha se žádné překvapení nekoná, což na jednu stranu zamrzí, ale naštěstí na celkové kráse zas až tak moc neubírá. 9/10(8.1.2016)

Většinou si počkám až je seriál celý a až pak jej zhlédnu. Tentokrát jsem nevydržel a když vyšel 7. díl, moje vůle byla rozlámána na absolutní kousíčky. Anime je to hodně kvalitní a na to, že se povětšinu času pohybujeme ve školním prostředí základní školy, tak se vyvarovalo typické Japonské infantilnosti a navíc si drží stabilní úroveň po celou dobu. Jenomže i přesto mi u něj chybělo jakési kouzlo, které by si mě obmotalo kolem prstu. Tímto pocitem jsem oplýval pouze u prvního dílu, ale i tak jsem viděl nejlepší anime za posledních pár let. Příběh je super a drží se v thrillerově kriminálním stylu, které mám tak rád, jen je škoda, že pachatelem byl ten o kom jsem byl přesvědčen zhruba od třetího dílu. Charaktery jsou celkem barvité, ale psychologii moc vyšperkovanou nemají.(26.3.2016)

• SonGokussj

To je tak, když první episoda oslní, druhá napne, třetí zchladí, čtvrtá vše prozradí a pátá až 11 se veze v nudě, jen aby se 12 naprosto blbě zakončila. Nechal jsem si to pěkně projít hlavou, než jsem toto hodnocení vyslovil a musím říct, že už si nepamatuju tak půlku, přičemž to skončilo před pár týdny. Nikdy se k tomu nevrátím, nesžil jsem se s hlavním hrdinou, hlavní záporák byl naprosto ubohý a i když nás autoři chtěli ke konci překvapit, bylo to něco naprosto... Idi*tského. 35%(6.4.2016)

V anime sezónách vychází leccos, od naprosto nekoukatelných generických odpadů, přes alespoň trochu koukatelné tituly, až po ty doslova dobré. Když tedy začala zimní sezóna letošního roku a s ním taktéž další várka všemožných titulů, jen těžko bych čekal, že se z čista jasna vyrojí něco, jako je právě toto anime. Ale vezmu to popořádku. Máme tu hlavního hrdinu, kterému se v životě moc nedaří, proplouvá životem a jediné, co je v jeho životě zajímavým, je jeho speciální schopnost, díky které se může klidně o pár minut zpět vracet v čase. Nicméně tuto schopnost sám neovládá a tak v případě, že náhle pocítí ten jasný pocit naznačující, že se chystá vrátit v čase, má jen pár sekund na to, aby zjistil, co se asi v jeho blízkosti stane za katastrofu a jak tomu může zabránit. Pokud jste to přečetli až sem a chcete se vyhnout pořádnému překvapení, dál rozhodně nečtěte! V opačném případě budu pokračovat. Abych zhodnocení neprotahoval, jistá událost našeho hrdinu dostane náhle o mnoho dále do minulosti a do časů, kdy ještě jakožto malý kluk navštěvoval základní školu ve svém rodném městě. A zde se rozhodne zachránit dívku, kterou v té době potkával, nicméně s ní nikdy nepromluvil a ona byla později zavražděna záhadným sériovým vrahem unášejícím a vraždícím malé děti. Anime tedy nastoluje takovou tu „druhou“ šanci a musím říct, že i přesto, jak ten popis zní, je to naprostá paráda. Nehledě na to, že cestování v čase přidávám body téměř všude, kde to jde. Hrdinové jsou zde děti, tedy hlavní hrdina, který má mozek 28-letého, ale tělo 13-letého a jeho kamarádi, kteří se ho rozhodnou ve všem, k čemu se chystá, podpořit. Nicméně nejde o žádnou infantilitu, se kterou by se s problémy právě týkající se oné dívky Hinazuki potýkali. Vše jde až do pekelně těžkého dramatu, které podporuje hlavně mnoho věcí okolo samotné Hinazuki a hlavně neustálé nejistoty, kdo je oním vrahem a zda nebude opět usvědčen někdo nevinný, jako se tomu v původní budoucnosti bohužel stalo. Neskutečně napínavá jízda, nenudící ani vteřinu a každým dílem nasazující akorát těžké cliffhangery, které tvořily týdenní čekání na další díl až úmorným. A vyvrbení? Osobně by mi i stačilo, kdyby vše skončilo o trochu dřív a děj nasadil nějaký uspokojivý konec, nicméně takové vyvrbení, to jsem rozhodně nečekal a i když jsem spíš očekával, že se konec tradičně něčím podělá, nebylo tomu tak. Abych to pomalu uzavřel. Beze sporu se jedná o jedno z nejlepších anime, troufnu si říct, za poslední roky. To, co se na obálce tvářilo jako divné, dětské hrdiny obsahující anime, nakonec vyrostlo v něco velkého, něco celkově uznávaného a něco zatraceně dobrého. Ještě teď mám tendence ze zakončení popadat dech. Má víra v to, že mohou ještě vznikat anime tituly ne nadprůměrné, ale téměř bezchybné kvality, tímto opět ožila. Toť mé vůbec první a taktéž patřičně vyčerpávající hodnocení anime na ČSFD. A s touto tradicí hodlám od tohoto okamžiku pokračovat.(24.3.2016)

Satorovi je 29 rokov a živí sa ako autor mangy. Teda tak to fungovalo ešte pred nedávnom, kedy si s tým natrvalo skončil. V núdzi si zobral prácu, pri ktorej má za úlohu rozvážať pizzu. Satoru má však veľmi nezvyčajnú schopnosť, o ktorej normálny človek môže len snívať. Možno si to neuvedomuje ani on sám, ale pri každom nebezpečí sa môže vrátiť späť do minulosti. Takto sa mu podarilo zachrániť život už niekoľko ľudí. Jeho život sa však zmení, keď je obvinený z vraždy jeho matky. Satoru sa pomaly zamotáva do blázonstva. Kto je vrahom? Veď on nič nespravil. Nevie prečo, ale spomenie si na pár vrážd, ktoré sa udiali v jeho detstve. Má pocit, že za vraždy môže stáť istý človek, ktorý je pravdepodobne vrahom jeho matky. Preto sa musí dostať späť do minulosti aby zachránil život nie len svojej matky, ale aj obeťam hrôzostrašného vraha. Avšak podarí sa mu vrátiť sa späť do minulosti a zachrániť nevinných ľudí? Medzitým sa Satoru zobudí v posteli v byte, ktorý nespoznáva. Vidí pred sebou matku živú a šťastnú. Je rok 1988 a toto je pravdepodobne posledná šanca na šťastný život. Celkový dojem: Boku dake ga inai machi rozhodne nerobí hanbu anime žánru. Už od začiatku sa stretaváme so sympatickými postavami a veľmi zaujímavým príbehom s tématikou o cestovaní časom. Anime obsahuje veľmi krásny príbeh a soundtrack, pri ktorom má nejeden človek husiu kožu a ľavou zadnou sa obišlo aj bez klišé a zbytočných postav či scén. Jednoducho všetko tu k sebe dohromady zapadá, či už to je hudba, dej alebo charakteristika postav. Čo ale tomuto anime uberá je priemerný začiatok a trochu preflaknutý záver. Nuž, okej. Ako celok ale veľmi nadpriemerna záležitosť, ktorú si môžete pozrieť či už anime máte radi alebo nie. Moje hodnotenie: 76% (18.9.2017)

• - V závěrečné scénce, kde Satoru sedí pod mostem, je vidět grafiti Re: Re. "Re: Re" je název úvodní písně od skupiny Asian Kungfu Generation. (Harroc)