• Francie

Hitchcock-Truffaut

Dokumentární

USA / Francie, 2015, 80 min

Jsem mírně zmatený tímhle filmem. Proč je rámovaný knihou, která jako by mu překážela a vzdaloval se jí, kdy to jde? Z celých rozhovorů to vybírá punchliny, které to bez ladu a skladu háže na hromadu, přijde mi to víc matoucí než cokoliv jiného. Bývalo by bylo praktičtější věnovat se příběhu těch dvou filmařů (nebo se na Truffauta rovnou vykašlat, když se mu film věnuje jen okrajově a povrchně, a udělat to prostě o Hitchcockovi) jako takových a spíš ke knize směřovat jako k jednomu z východisek než z ní vycházet jako ze zdroje/nezdroje. Hitchcock, milovník uzavřených, pevných filmů, ve kterých není ani scéna navíc a dávají vnitřní smysl, by z tohohle konceptuálního bordelu zešílel. Zkrátka zajímavý materiál poskládaný naprosto jalově a nesmyslně.(1.3.2017)

• NinadeL

Ty rozhovory Hitche a Françoise jsou až příliš kanonizovány. A toto je dokument sloužící jen k tomu, aby mýtus pokračoval a žil dál svým vlastním životem. Ačkoli některé faktografické chyby jsou opravdu nepříjemné a je to únavné vidět je zafixované znovu i v tomto dokumentu. Nicméně pro vážné zájemce je přínosné si zapolemizovat a nenechat se zviklat.(11.10.2017)

Výstižnejší názov by bol Hitchcock by Kent Jones. Truffautova kniha slúži viac ako podklad pre exkurz Hitchcockovou filmárčinou než objekt skúmania. Dúfal som, že sa dozviem viac zo zákulisia interview a okolnostiach vzniku publikácie. Namiesto toho som dostal subjektívne celebritné analýzy Hitchovej tvorby, z ktorých najtrefnejšie priniesol nie Fincher či Scorsese, ale prekvapivo režisér James Gray. V súlade s obdobnými "docs for dummies" doprial Kent Jones z Hitchovej filmografie najväčší priestor Vertigu a Psychu (čo je zcela pochopiteľné), no priam šokujúco odbaví zásadné projekty ako Rear Window či North by Northwest jedným alebo dvoma zábermi v montáži bez komentára. Napriek mojim výtkam, musím uznať, že i tak je to celé zábavnejšie ako rozhovory Truffauta s Hitchcockom. Tie sa na môj vkus tvária príliš akademicky, chýba im šťava a deklasuje ich Truffautova bezhraničná adorácia legendárneho tlouštíka. V kategórii režisérskych one-on-one interviews preferujem duo Bogdanovich/Welles.(24.7.2016)

Z principu nemůžu dát 5 hvězd. Aby totiž dokumentární pocta téhle legendární knize nebyla jen pouhou povrchní ódou, musel by samotný film mít několik hodin a minimálně tak, jako se rozebírá Vertigo a Psycho, rozebrat vše, čeho se Hitchcock s Truffautem v knize dotkli. To by byla pořádná cinefilní palba dle mého gusta, ale chápu, že by moc lidí do kina asi nenalákala. Hitchcock/Truffaut je tak spíše takovým delším trailerem na to, abyste si knihu přečetli. Pokud jste knihu už naopak četli, moc nového se asi nedozvíte a užijete si asi jen ten pleasure pocit ze sledování. 7/10(8.2.2017)

Čaká nás niekoľko zaujímavostí ohľadom starších Hitchových filmov, ktoré sme si mysleli, že nikde neuvidíme. Inak názov klame, toto je skoro celé o slávnom Angličanovi, teda aspoň z troch štvrtín. Vyvrcholením sú samozrejme popisy a komentáre k filmom Vertigo a Psycho, ale to sa dalo asi čakať a vlastne ani by to inak nemalo logiku. Škoda toho, že sme sa nedozvedeli viac aj o Francoisových filmoch, ale aj o ňom určite nájdeme nejaký vyčerpávajúci dokument. Pozrite si aspoň dokument o jeho konfrontácii s Godardom, už si nepamätám, ako sa volal. Či mohli ísť Fincher alebo Scorsese viac pri komentovaní filmov do hĺbky, sa môžeme dohadovať, ono Jones zrejme chcel, aby bol jeho dokument najmä zrozumiteľný.(3.3.2017)

Perfektní záznam rozhovorů dvou největších režisérů dvacátého století, doplněný názory současných režisérských es na tvorbu Alfréda Hitchcocka. Pánové Truffaut a Hitchcock na sebe skvěle reagují a i mně se velmi líbily rozbory Vertiga, Psycha a Ptáků. Hodlám si přečíst knížku těchto rozhovorů a musím si pustit aspoň Vertigo.(28.11.2016)

Ale knižné rozhovory sú iná kapitola... To je definícia sama o sebe. Už vôbec takto uskutočnený štrukturovaný rozhovor s maestrom so starej školy spolu s novátorom, kritikom a režisérom nových trendov je sám o sebe fascinujúci. V mnohom to obohatilo prístupy a pohľady na mnohé tituly v rámci filmových výkladov kinematografie. Tento dokument sa snaží z obšírna, ale skôr v čiastočkách priblížiť tej atmosfére, ktorá rozhovor sprevádzala (s doplnenými komentármi Finchera či Scorseseho a rôznymi doplnkami). A každý, kto má knihu ako tak naštudovanú vie, že o Truffautovi a jeho tvorbe sa tu veľa nedozvie. On robil "dojnú kravu", aby tieto stretnutia niekam záslužne posunul a Hitch bol ten, ktorý venoval penzum času a osobného voľna (vo veku, kedy nemusel), keďže sa o mnohých "starých" majstroch vraví (výnimkou je napr. Renoir), že sú ťažko dostupní a neradi sa delili o metodikách svojej práce.(1.7.2018)

Když jsem se podíval na tenhle snímek, řekl jsem si, že si v první řadě musím sehnat knihu, která je vlastně důvodem, proč tohle bylo natočeno a kterou napsal Truffaut po rozhovorech s Hitchcockem. Zde je jako bonus ještě to, že známí a zajímaví filmoví tvůrci rozebírají díla těchto dvou velkých osobností.(7.4.2017)

Dokument o knize rozhovorů s tím největším, co nastolil pravidla filmového jazyka a jemuž dodnes nikdo nesahá ani po kotníky. A já si jdu tuhle bibli nyní objednat. Samozřejmě revised verzi.(26.9.2018)

Tohle není film, který byste měli chtít vidět, když oba tvůrce s velkým H a T neznáte. Na to je příliš "výběrový" a nejde moc do hloubky v poznání stylových fines a (byť se tu něco málo dozvíme i o Truffautovi, tak hlavně) Hitchcockových formálních voleb, jejichž pochopení dali právě novovlnní režiséři v čele s Truffautem tak mnoho a bez jejichž docenění se lze jen s obtížemi na Hitchcocka dnes dívat bez nadhledu a shovívavosti. To ostatně ve filmu i přímo zazní: v Hitchcockových filmech je víc, než se z žánrových škatulek, přepálených zápletek a účelového herectví tehdejších hvězd zdá. Pro vášnivé znalce (zejména Hitchových) filmů a milovníky ústřední rozhovorů T s H je tady toho ovšem také málo a navíc to občas působí "Mr. Obvious" dojmem... Přesto mne Jonesův a Toubiany snímek naprosto odzbrojil. Myslím, že ideálním divákem je středně až dobře obeznámený fanoušek, který už má alespoň část tvorby Alfreda Hitchcocka nakoukanou, ale už pár let od něj nic neviděl. Film perfektně navnadí, připomene a vypíchne to podstatné, rozvibruje nostalgickou strunu a vyplivne Vás z kina s pevným rozhodnutím se do toho onehdá obdivovaného světa zase vrátit (primárně k tomu Hitchovi, ale v těsném závěsu snad i k Truffautově tvorbě). Jdu si pustit Vertigo..!(24.10.2016)

Úvodní představování aktérů možná zbytečné či zbytečně roztahané (ukažte mi někoho, kdo by si tuhle věc pustil, aniž by pány znal), vstupy současných režisérských es místy banální, samotné debaty a zejména pitvačka Vertiga s Psychem ovšem stojí za to, inspirují k přemýšlení nejen o Hitchových filmech zase jinak a netriviálně a dokument k nim hezky graduje zcela v duchu mastery of suspense (zažitá česká verze Hitchcockova titulu mistr napětí se mi odjakživa jeví významově zavádějící, i když mistr odkladu by zas nemělo tu údernost). Jako reklama na knihu výborné; ti, kdo ji vzývají jako filmařskou bibli, se sice nic nového nedozvědí, ale zase si nepochybně užijí hojnost původních zvukových záznamů a dobové fotodokumentace. Vypněte to, povím vám historku.(31.7.2016)

Zajímavé. Hlavně ale úplně jiné než jsem čekal, protože ta slavná kniha tady vlastně moc probírána není. Známí režiséři (Scorsese, Fincher, Gray a spol) rozebírají některé scény Hitchových slavných filmů. Nenudí to, ale někdy mi to přišlo až příliš zkratkovité. Nejvíc samozřejmě rozebrali Psycho a Vertigo, škoda že se takové péče nedostalo míň známým filmům.(10.3.2017)

Vydarena uputavka na Truffautovu knihu. Uz si ju len kupit a pustit sa do citania. 9/10(8.10.2016)

čas, který mají tvůrci na svůj komentář -takového scorseseho, bych poslouchal hodiny- jako až povážlivě limitující faktor, co dělá z dokumentu ´jen´ teaser na knížku ..ale teaser v pravdě bravurní !(29.1.2017)

Detaily k Psychu a hlavne môjmu obľúbenému Vertigu sú tým najpodstatnejším a najzaujímavejším na celom dokumente. To som hltal jedna radosť, opájal sa genialitou diel. Páčilo sa mi aj zdôraznenie, že Hitchcock tým, že bol režisérom v nemej ére, dokázal skvele narábať s tzv. naráciou obrazu. A vtipné bolo ako z opisu scén Truffautových filmov samotným Truffautom dokázal reagovať ako remeselne lepšie mohla byť zvládnutá scéna. Alfred je autorom, ktorého rukopis je jasne znateľný a je vždy zážitok sledovať jeho film. Zvyšok dokumentu je občas dobrý tip či postreh Finchera či Scorseseho, ale preváži klišovité zvelebovanie ("každý záber v jeho filme je dokonalý"), na ktoré som alergický a taktiež skackanie hore-dole v knihe, z ktorej občas zasvieti nejaký titulok. Po tejto stránke miš-maš, zostáva už len dostať sa ku knihe.(11.1.2018)

Kniha prečítaná už nejaký Piatok ( náhodne som ju v jedno Piatkové ráno objavil na internetovej databáze miestneho Antikvariátu ) takže potešenie z čítania a následné potešenie zo sledovania tohto dokumentu? mi ju pekne oživilo navyše tie postrehy režisérov a krásny koniec ma len utvrdili v tom ,že mám doma viac než len knihu o filme , že Hitch bol majster svojho remesla a Truffautom sme mi všetci čo Hitchov ( aj ten jeho odkaz ) stále oživujeme :)(1.3.2017)

K týmto dvom pánom by som si strašne rád prisadol za stôl a donekonečna sa bavil o filmoch a filmárčine. Cinefilovo srdce plesá. Ešte keby sa tak podarilo niekde zohnať tú knihu. V češtine vyšla v roku 1987.(28.10.2016)

Taký obyčajný dokument o dvoch pánoch, ktorí priniesli do sveta kinematografie mnoho a pre fanúšikov filmu je toto povinnosť vidieť. Už len z toho princípu, že majster hororu tam vysvetľuje svoje pohnútky v rámci jeho najväčších filmových diel. Pre mňa ale táto forma nebola veľmi obohacujúca a postupom času som sa viac a viac nudil. Takže ako poklona týmto dvom pánom fajn, ale ako dokument to mohlo byť zrealizované o niečo pútavejšie. 50 %(11.9.2018)

Povinnosť pre všetkých milovníkov filmu a hlavne samotného Alfreda(12.3.2017)