• Francie

Hitchcock-Truffaut

Dokumentární

USA / Francie, 2015, 80 min

Jsem mírně zmatený tímhle filmem. Proč je rámovaný knihou, která jako by mu překážela a vzdaloval se jí, kdy to jde? Z celých rozhovorů to vybírá punchliny, které to bez ladu a skladu háže na hromadu, přijde mi to víc matoucí než cokoliv jiného. Bývalo by bylo praktičtější věnovat se příběhu těch dvou filmařů (nebo se na Truffauta rovnou vykašlat, když se mu film věnuje jen okrajově a povrchně, a udělat to prostě o Hitchcockovi) jako takových a spíš ke knize směřovat jako k jednomu z východisek než z ní vycházet jako ze zdroje/nezdroje. Hitchcock, milovník uzavřených, pevných filmů, ve kterých není ani scéna navíc a dávají vnitřní smysl, by z tohohle konceptuálního bordelu zešílel. Zkrátka zajímavý materiál poskládaný naprosto jalově a nesmyslně.(1.3.2017)

Z principu nemůžu dát 5 hvězd. Aby totiž dokumentární pocta téhle legendární knize nebyla jen pouhou povrchní ódou, musel by samotný film mít několik hodin a minimálně tak, jako se rozebírá Vertigo a Psycho, rozebrat vše, čeho se Hitchcock s Truffautem v knize dotkli. To by byla pořádná cinefilní palba dle mého gusta, ale chápu, že by moc lidí do kina asi nenalákala. Hitchcock/Truffaut je tak spíše takovým delším trailerem na to, abyste si knihu přečetli. Pokud jste knihu už naopak četli, moc nového se asi nedozvíte a užijete si asi jen ten pleasure pocit ze sledování. 7/10(8.2.2017)

Perfektní záznam rozhovorů dvou největších režisérů dvacátého století, doplněný názory současných režisérských es na tvorbu Alfréda Hitchcocka. Pánové Truffaut a Hitchcock na sebe skvěle reagují a i mně se velmi líbily rozbory Vertiga, Psycha a Ptáků. Hodlám si přečíst knížku těchto rozhovorů a musím si pustit aspoň Vertigo.(28.11.2016)

• NinadeL

Ty rozhovory Hitche a Françoise jsou až příliš kanonizovány. A toto je dokument sloužící jen k tomu, aby mýtus pokračoval a žil dál svým vlastním životem. Ačkoli některé faktografické chyby jsou opravdu nepříjemné a je to únavné vidět je zafixované znovu i v tomto dokumentu. Nicméně pro vážné zájemce je přínosné si zapolemizovat a nenechat se zviklat.(11.10.2017)

Strašná nuda, která ke knize nepřidává v podstatě nic navíc - pokud tedy za tu přidanou hodnotu nebudeme považovat žvanění různých lidí od fochu, kteří zde prezentují své roztodivné názory, z nichž mi většina přišla dost jalových. Podle mě je ten dokument ztráta času a lepší je si rovnou přečíst knihu, anebo ještě lépe - seznamovat se rovnou s Hitchcockovou filmografií a udělat si názor zcela sám.(29.8.2019)