• Francie

Hitchcock-Truffaut

Dokumentární

USA / Francie, 2015, 80 min

Strašná nuda, která ke knize nepřidává v podstatě nic navíc - pokud tedy za tu přidanou hodnotu nebudeme považovat žvanění různých lidí od fochu, kteří zde prezentují své roztodivné názory, z nichž mi většina přišla dost jalových. Podle mě je ten dokument ztráta času a lepší je si rovnou přečíst knihu, anebo ještě lépe - seznamovat se rovnou s Hitchcockovou filmografií a udělat si názor zcela sám.(29.8.2019)

Výstižnejší názov by bol Hitchcock by Kent Jones. Truffautova kniha slúži viac ako podklad pre exkurz Hitchcockovou filmárčinou než objekt skúmania. Dúfal som, že sa dozviem viac zo zákulisia interview a okolnostiach vzniku publikácie. Namiesto toho som dostal subjektívne celebritné analýzy Hitchovej tvorby, z ktorých najtrefnejšie priniesol nie Fincher či Scorsese, ale prekvapivo režisér James Gray. V súlade s obdobnými "docs for dummies" doprial Kent Jones z Hitchovej filmografie najväčší priestor Vertigu a Psychu (čo je zcela pochopiteľné), no priam šokujúco odbaví zásadné projekty ako Rear Window či North by Northwest jedným alebo dvoma zábermi v montáži bez komentára. Napriek mojim výtkam, musím uznať, že i tak je to celé zábavnejšie ako rozhovory Truffauta s Hitchcockom. Tie sa na môj vkus tvária príliš akademicky, chýba im šťava a deklasuje ich Truffautova bezhraničná adorácia legendárneho tlouštíka. V kategórii režisérskych one-on-one interviews preferujem duo Bogdanovich/Welles.(24.7.2016)

Perfektní záznam rozhovorů dvou největších režisérů dvacátého století, doplněný názory současných režisérských es na tvorbu Alfréda Hitchcocka. Pánové Truffaut a Hitchcock na sebe skvěle reagují a i mně se velmi líbily rozbory Vertiga, Psycha a Ptáků. Hodlám si přečíst knížku těchto rozhovorů a musím si pustit aspoň Vertigo.(28.11.2016)

Čaká nás niekoľko zaujímavostí ohľadom starších Hitchových filmov, ktoré sme si mysleli, že nikde neuvidíme. Inak názov klame, toto je skoro celé o slávnom Angličanovi, teda aspoň z troch štvrtín. Vyvrcholením sú samozrejme popisy a komentáre k filmom Vertigo a Psycho, ale to sa dalo asi čakať a vlastne ani by to inak nemalo logiku. Škoda toho, že sme sa nedozvedeli viac aj o Francoisových filmoch, ale aj o ňom určite nájdeme nejaký vyčerpávajúci dokument. Pozrite si aspoň dokument o jeho konfrontácii s Godardom, už si nepamätám, ako sa volal. Či mohli ísť Fincher alebo Scorsese viac pri komentovaní filmov do hĺbky, sa môžeme dohadovať, ono Jones zrejme chcel, aby bol jeho dokument najmä zrozumiteľný.(3.3.2017)

Tohle není film, který byste měli chtít vidět, když oba tvůrce s velkým H a T neznáte. Na to je příliš "výběrový" a nejde moc do hloubky v poznání stylových fines a (byť se tu něco málo dozvíme i o Truffautovi, tak hlavně) Hitchcockových formálních voleb, jejichž pochopení dali právě novovlnní režiséři v čele s Truffautem tak mnoho a bez jejichž docenění se lze jen s obtížemi na Hitchcocka dnes dívat bez nadhledu a shovívavosti. To ostatně ve filmu i přímo zazní: v Hitchcockových filmech je víc, než se z žánrových škatulek, přepálených zápletek a účelového herectví tehdejších hvězd zdá. Pro vášnivé znalce (zejména Hitchových) filmů a milovníky ústřední rozhovorů T s H je tady toho ovšem také málo a navíc to občas působí "Mr. Obvious" dojmem... Přesto mne Jonesův a Toubiany snímek naprosto odzbrojil. Myslím, že ideálním divákem je středně až dobře obeznámený fanoušek, který už má alespoň část tvorby Alfreda Hitchcocka nakoukanou, ale už pár let od něj nic neviděl. Film perfektně navnadí, připomene a vypíchne to podstatné, rozvibruje nostalgickou strunu a vyplivne Vás z kina s pevným rozhodnutím se do toho onehdá obdivovaného světa zase vrátit (primárně k tomu Hitchovi, ale v těsném závěsu snad i k Truffautově tvorbě). Jdu si pustit Vertigo..!(24.10.2016)