• Francie

Hitchcock-Truffaut

Dokumentární

USA / Francie, 2015, 80 min

Čaká nás niekoľko zaujímavostí ohľadom starších Hitchových filmov, ktoré sme si mysleli, že nikde neuvidíme. Inak názov klame, toto je skoro celé o slávnom Angličanovi, teda aspoň z troch štvrtín. Vyvrcholením sú samozrejme popisy a komentáre k filmom Vertigo a Psycho, ale to sa dalo asi čakať a vlastne ani by to inak nemalo logiku. Škoda toho, že sme sa nedozvedeli viac aj o Francoisových filmoch, ale aj o ňom určite nájdeme nejaký vyčerpávajúci dokument. Pozrite si aspoň dokument o jeho konfrontácii s Godardom, už si nepamätám, ako sa volal. Či mohli ísť Fincher alebo Scorsese viac pri komentovaní filmov do hĺbky, sa môžeme dohadovať, ono Jones zrejme chcel, aby bol jeho dokument najmä zrozumiteľný.(3.3.2017)

Když jsem se podíval na tenhle snímek, řekl jsem si, že si v první řadě musím sehnat knihu, která je vlastně důvodem, proč tohle bylo natočeno a kterou napsal Truffaut po rozhovorech s Hitchcockem. Zde je jako bonus ještě to, že známí a zajímaví filmoví tvůrci rozebírají díla těchto dvou velkých osobností.(7.4.2017)

Ale knižné rozhovory sú iná kapitola... To je definícia sama o sebe. Už vôbec takto uskutočnený štrukturovaný rozhovor s maestrom so starej školy spolu s novátorom, kritikom a režisérom nových trendov je sám o sebe fascinujúci. V mnohom to obohatilo prístupy a pohľady na mnohé tituly v rámci filmových výkladov kinematografie. Tento dokument sa snaží z obšírna, ale skôr v čiastočkách priblížiť tej atmosfére, ktorá rozhovor sprevádzala (s doplnenými komentármi Finchera či Scorseseho a rôznymi doplnkami). A každý, kto má knihu ako tak naštudovanú vie, že o Truffautovi a jeho tvorbe sa tu veľa nedozvie. On robil "dojnú kravu", aby tieto stretnutia niekam záslužne posunul a Hitch bol ten, ktorý venoval penzum času a osobného voľna (vo veku, kedy nemusel), keďže sa o mnohých "starých" majstroch vraví (výnimkou je napr. Renoir), že sú ťažko dostupní a neradi sa delili o metodikách svojej práce.(1.7.2018)

• NinadeL

Ty rozhovory Hitche a Françoise jsou až příliš kanonizovány. A toto je dokument sloužící jen k tomu, aby mýtus pokračoval a žil dál svým vlastním životem. Ačkoli některé faktografické chyby jsou opravdu nepříjemné a je to únavné vidět je zafixované znovu i v tomto dokumentu. Nicméně pro vážné zájemce je přínosné si zapolemizovat a nenechat se zviklat.(11.10.2017)

Jsem mírně zmatený tímhle filmem. Proč je rámovaný knihou, která jako by mu překážela a vzdaloval se jí, kdy to jde? Z celých rozhovorů to vybírá punchliny, které to bez ladu a skladu háže na hromadu, přijde mi to víc matoucí než cokoliv jiného. Bývalo by bylo praktičtější věnovat se příběhu těch dvou filmařů (nebo se na Truffauta rovnou vykašlat, když se mu film věnuje jen okrajově a povrchně, a udělat to prostě o Hitchcockovi) jako takových a spíš ke knize směřovat jako k jednomu z východisek než z ní vycházet jako ze zdroje/nezdroje. Hitchcock, milovník uzavřených, pevných filmů, ve kterých není ani scéna navíc a dávají vnitřní smysl, by z tohohle konceptuálního bordelu zešílel. Zkrátka zajímavý materiál poskládaný naprosto jalově a nesmyslně.(1.3.2017)