Star Trek Continues

Epizody(11)

Preslávená päťročná výprava vesmírnej lode U.S.S. Enterprise pokračuje v tomto fanúšikovskom seriáli s novými epizódami pôvodnej série. Tvoria ju vzrušujúce dobrodružstvá najhrdinskejšej posádky Federácie vedenej Kapitánom James T. Kirkom. Osvetlenie, kamera a vysoko autentické interiéry zvýrazňujú detailné charakteristiky pôvodného seriálu z rokov 1966-1969, čím na ňu priamo nadväzujú. Pôvodné príbehy replikujú aj herci a scenáre, a tak majú dobrodružstvá potenciál osloviť aj najnáročnejších fanúšikov univerza Star Trek. Nechýbajú hry morálky, hľadanie konečnej hranice a hlavne úvahy o stave človeka. V pilotnej epizóde zvanej Púť večnosti (Pilgrim of Eternity) hrá vedľajšia postava, ktorá sa objavila aj v pôvodnom seriáli. (Incantator)

noriaki

Být tam o trochu lepší herecké výkony a nápaditější scénář, tak by tenhle fanprojekt nebyl horší než libovolná epizoda třetí série, a nemusel by se stydět ani před těmi z prvních dvou. Občas jsem měl pocit že se dívám na nějaký nikdy nevysílaný díl, tlející do té doby zapomenutý v archívu. Pochopitelně že postavy vypadají úplně jinak, ale do svých rolí se hodí, a navíc Scottyho hraje jeho syn Christopher Doohan, čili vše odpuštěno. Dojem pravověrnosti narušovaly i moderní počítačové efekty, o nichž si v šedesátých letech mohli nechat jenom zdát. Škoda že toho scénář pořádně nevyužil, a nezakomponoval i nějaké vesmírné bitvy a charismatické záběry na cizí planety. ()

Najlvin

Velmi zdařilý fanouškovský projekt, který narozdíl do jiných podobných projektů de facto dosahuje kvalit původní série. A to nejen po stránce filmařské, ale rovněž herecké. Když si odmyslím, že staré známé postavy hrají jiní herci, mám opravdu pocit, že sleduji skutečné pokračování Star Trek TOS. Oceňuji především kvalitní filmařskou práci, která se drží stejného stylu jako u originálu z 60. let (a to včetně formátu obrazu 4:3). Líbí se mi vydařené kulisy, téměř k nerozeznání od těch původních. A rovněž velmi chválím herecké výkony a snahu herců se co nejvíce vžít a připodobnit svým hereckým rolím. Zejména u kapitána Kirka je dobře vidět, jak jeho nový protagonista má dobře odkoukaná gesta z původní série... V době, kdy tento komentář píši, jsou venku už dvě epizody. Obě zajímavé a dobře natočené. Doufám, že v tom budou dál pokračovat, protože tu s klidným svědomím můžeme mluvit o 4. řadě dnes již legendárního seriálu, která navazuje tam, kde původní TOS skončil. Těším se na další díly! ()

scintilla

Bravo! Sice to bude chtít ještě vypilovat, ale tohle je nejlepší fan seriál ST co jsem zatím viděl. Nejen že se na to dá koukat, což by na 5 hvězd bylo ještě málo, ale hlavně to má dobrý děj a je to fakt dobře zahrané. Člověk si sice z počátku zvyká na nové tváře - nesedí Spock, Uhura... ale například syn Jamese Doohana, Chris, hraje Scottyho na výbornou. Ve třetím díle z alternativního vesmíru potěší Spock s bradkou, Worfův hlas z počítače a nakonec i na Uhuru jsem si už skoro zvykl. Jen je škoda, že tam vyměnili obsazení postavy McCoye. No držím palce ať se jim povedou i další díly. Tenhle počin za to stojí! ()

belldandy

Napřed si musíme ujasnit tohle: Nepochybně na světě narazíte na mnohem zajímavější seriály či filmy. Tohle je ale do puntíku přesně nejlepší fanouškovský ST seriál (a v téhle kategoriii se už vybírat trochu dá), jaký jsem kdy viděla, jak co do hereckých výkonů (jde tuším o takové poloamatéry, kteří jakési herecké zkušenosti přeci jen mají), výpravy (která dovedně rekonstruuje vzhled TOSky), až po dodržení původního ducha TOSky. /// Vzhledem k tomu, že jsem poměrně vyhraněný fanoušek TOSky, který asi nikdy nepochopí, jak to, že ostatní mohou přistoupit na to, že tomu, co dělá Abrams, se říká Star Trek... Zajímavé to totiž může být, ale vážně se tomu dá ještě říkat ST svět? Tak tedy ... Tahle amatérská záležitost, to je přímo antiteze Abramse. Je to překvapivě věrná pocta původnímu seriálu, která se drží ducha předlohy, jak s jeho předsudky (převážně podnikaví muži a sexy ženy) i s jeho ideály (futuristický optimismus, vize lepšího světa), tu a tam s nějakými dilematy samozřejmě. Zkrátka klobou dolů před tohle partou fanoušků. Až česká komunita stvoří něco, co se alespoň vzdáleně podobá tomhle na místo onoho nešťastného Metrénského incidentu, tak ze mě bude vážně hrdá vlastenka. :) ()

Eodeon

fanseriály podle Původního seriálu Star Trek mám nejraději. ostatně, až na výjimky také bývají nejkvalitnější (Exeter, Farragut, Phase II) a tvůrci Continues mají podle všeho velmi vysoké ambice. míní vytvořit co nejpřesnější nápodobu svého oblíbeného seriálu a to ve všech ohledech, od dnes již vzácného televizního formátu 4:3 po speciální efekty Douga Drexlera imitující tehdejší podmínky i estetické cíle. nejprve vydali tři krátké filmy, takzvané viněty. v prvním hladce navázali na poslední díl Původního seriálu, v druhých dvou případech se jednalo spíše jen o bezobsažné etudy, z nichž té poslední dokonce scházela pointa. na speciální efekty byly všechny tři krátké filmy také velmi chudé. viněty mají za účel vývoj vedlejších postav, nebo bližší seznámení diváka s hrdiny. nerozumím tomu, jaký mají smysl v případě ikonických postav. snad ten, aby diváci okusili výkony jejich nových představitelů. mnohem lepší ukázkou je ovšem až první epizoda se vzletným názvem "Pilgrim of Eternity" (Poutník věčnosti), která ve mě vzbudila mírou kontroverzi. po technické stránce jde o velmi zdařilou imitaci Původního seriálu a snaha vytvořit vazby s Novou generací a Animovanou sérií (experimentální simulátor bez hmotných postav, první poradkyně na palubě vesmírné lodi) mě také spíše potěšily. dojem sledování epizody klasického Star Treku jsem ale nepocítil a svedl bych to na velmi slabý scénář, který nenabízí takřka žádnou příležitost ke gradaci napětí. epizoda nepřipomíná ani tak kontinuální řetězec dějů, jako spíše shluk variací na už tak málo zajímavé téma - antický bůh na prahu smrti svádí niterný boj mezi touhou být uctíván a nutkáním napravit se a vykoupit svou hříšnou minulost. epizoda je totiž sequelem klasického dílu "Kdo truchlí pro Adonise" a epizodní roli Apolla si zahrál stejný představitel jako tehdy, Michael Forest. ačkoliv chápu nadšení tvůrců z "oživování" legendy, návaznost na jednu z nejslabších epizod Původního seriálu nové nadějné fanprodukci do začátků příliš nepomohla. herecké obsazení, které je při posouzení imitace Původního seriálu zcela klíčovým kritériem, ve mě také vzbuzuje rozporuplné pocity. Vica Mignognu v roli Jamese Kirka jsem si před zhlédnutím (respektive se znalostí vinětů a třetí epizody Starship Farragut jménem Price of Anything, kde měl Vic cameo jako James Kirk) nedovedl představit. nesedí mi typově a nakonec, nehodí se ani věkem (nehledě na plastiku očních víček, díky které zdánlivě o něco omládl). ironicky, jeho největší nevýhodou je jeho obyčejně největší výhoda - hlas. Vic ale dokonale rozumí své postavě a to spolu s vynikajícím herectvím a profesionálním přístupem do jisté míry kompenzuje špatné předpoklady pro roli. jako režisér rovněž svedl vytěžit z mizerného scénáře většinu jeho chatrného potenciálu. oproti tomu, Todda Haberkorna jako Spocka nedovedu akceptovat. a je to logické. kult Spockovy postavy sotva připustí jakoukoliv odchylku od přísné normy dané nepřekonatelným výkonem Leonarda Nimoye. na druhou stranu bych mohl připomenout, že Zachary Quinto v Abramsových filmech a představitelé Spocka z Phase II, především Brandon Stacey a Ben Tolpin, dokázali postavu Spocka znovu zpřítomnit velmi věrohodně. McCoy Larryho Nemecka sice typově vůbec neodpovídá, ale mně to kupodivu na překážku nebylo, snad kvůli práci s postavou, která dobře odrážela její úlohu v Původním seriálu. se Suluem Granta Imahary a Chekovem Wyatta Lenharta jsem neměl vůbec problém, ba naopak, a Kim Stinger jako Uhura podala stejně přesvědčivý výkon, jako svého času v Phase 2. Chris Doohan, který "zdědil" po otci roli Scottyho, naštěstí vyniká coby to nejlepší na celé epizodě a dojem nakonec zachraňuje. ačkoliv zůstávám věrným fanouškem Phase II, přeji tvůrcům Continues hodně zdaru do budoucna a lepší scénáře. /// druhá epizoda jménem "Lolani" se skutečně ukázala jako o něco povedenější. scénář je přesto slabší ve srovnání s Phase II a tím nejlepším z Původního seriálu. zápletka orientovaná na problém nemožnosti ovlivňovat cizí kultury, přestože v nich dochází k bezpráví, čili problém opačný ve srovnání s nejčastějším tématem Star Treku - potřebností Základní směrnice o nevměšování, vyznívá poněkud naprázdno. svůj význam ale má a oslovit dovede. "Lolani" je komornější epizoda takřka prostá efektů. zaměřená na dialogy rozvíjející etické téma, což odpovídá duchu Původního seriálu. i jeho styl se podařilo věrně napodobit. noví představitelé klasických rolí již nepůsobí tak nemístně, ale přinejmenším u tragicky obsazeného Spocka se nezdá, že by problém vyřešila otázka zvyku. některé kupodivu dostaly pouhé Cameo. McCoy i Scotty měli například každý jen pár vět. v prvním případě je to tak dobře, v druhém škoda. potěšilo uvedení řady nových postav, především novozélandského navigátora (Daniel Logan známý jako mladý Boba Fett ze Star Wars) a orionského otrokáře (Lou Ferrigno známý jako Hulk - té zelené se nezbaví). stále zajímavější se jeví nová postava seriálu, lodní poradkyně Elise McKennah. nejen díky titulní otrokyni, ale i díky poradkyni se epizoda "Lolani" velmi příjemně otřela i o téma rovnocenného postavení žen ve společnosti. z hlediska dějového vývoje mohla být ale i daleko odvážnější. o společnosti Orionců v období po Původním, respektive po Animovaném seriálu z kánonu skoro nic známo není. kdyby tvůrci Continues určitou revoluci podnítili, nebylo by to žádné porušení statutu quo. snad se do toho příště fanfilmaři z STC opřou více. /// dodávám první dojmy ze sledování třetí epizody jménem "Fairiest of them All" odehrávající se v "zrcadlovém vesmíru": technicky jako obvykle velmi slušný fan film a kupodivu mě nenapadají ani žádné výrahdy k hereckým výkonům. epizodní role byly obsazeny obzvláště trefně a velmi mě potěšila camea několika herců známých z jiných fan filmů a v neposlední řadě i výskyt skutečného raketoplánu Galileo v závěru. epizoda ale opět ztroskotala na scénáři, respektive na stejné chybě pozorovatelné již na obou předchozích epizodách. děj se téměř nevyvíjí, negraduje, pouze na jednom místě přešlapuje mezi potenciálními možnostmi, jak si poradit s postavou "zlého" Jamese Kirka. to je ale velmi málo, aby to utáhlo celou epizodu. zároveň mám problém s tou samotnou ideou fanfilmového pokračování epizody "Zrcadlo, zrcadlo" z TOS. těch pokračování už tu bylo mnoho a navzájem si navíc často protiřečí. další verze není třeba. od fan filmů čekám, že se pokusí přispět něčím novým. snad příště. () (méně) (více)