Zvířátka a petrovští

Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1946, 8 min

Jiří Trnka

Oskar Nedbal

Nádherná Trojanova hudba, výborné poetické výtvarné pojetí. Jako lyrický příběh však slabší. Nicméně i tak se jednalo o zdařilou spolupráci Jiřího Trnky s Eduardem Hofmanem a Stanislavem Látalem. Ten hlas vypravěčky byl opravdu zajímavý:-) Nebyla to náhodou Jana Dítětová? Snímek, kterým Trnka na sebe upozornil i v zahraničí, kde získal cenu za nejlepší trikový film na festivalu v Cannes.(15.1.2008)

Je to trochu smutné, ale tohle je moje první pořádné seznámení s Jiřím Trnkou, alespoň v dospělosti ano. Myslím, že jsem jako dítě něco od této umělecké legendy viděl, ale prostě si to nepamatuji. Tenhle krátký film nijak zásadně nevyniká, snad jen těmi rýmovanými texty, na druhou stranu je ale animace ladná, přesná, jen to pozadí je takové hodně zjednodušované. Na druhou stranu nechybí kraťasu atmosféra a nápad.(17.12.2013)

Za sedmero horami a sedmero řekami leží tajemný les žijící vlastním životem, do kterého se jedné noci zatoulají zvířátka a loupežníci. Za zvuků děsivé hudby na sebe navzájem narazí, a pak všichni před strachem peláší. Oceňuji hudební stránku, která odpovídá původním pohádkám od bratří Grimmů. Člověk by nevěřil, jak mohou být karty divoké - skoro jako v Alence.(25.9.2016)

Tak tohle byla krásná vzpomínka na dětství.. Takového Trnku jsem měla ráda jako malá a mám ho ráda i dnes.. Tato pohádka je prostě krásná, o tom není pochyb.. Ale ty verše, ty prostě nemají chybu! Jsou bezpochyby dokonalé stejně jako hudba a milé animace.. No a hlas vypravěčky.. Ten byl nesmírně zajímavý a pro mě opravdu nádherný a libý :) Milá pohádka :)(23.1.2012)

Jde vidět, že Trnka byl odjakživa tak trochu psychedelický. Přestože se tento kraťas jmenuje Zvířátka a petrovští, má pramálo společného s předlohou. Spíše se jedná o téměř hororový sled obrázků doprovázený strašidelnou hudbou. Přesto se na to kouká dobře..a to musíte brát v potaz, že to vše bylo natočeno teprve rok po válce.(15.1.2008)