Zvířátka a petrovští

Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1946, 8 min

Jiří Trnka

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Oskar Nedbal

Jde vidět, že Trnka byl odjakživa tak trochu psychedelický. Přestože se tento kraťas jmenuje Zvířátka a petrovští, má pramálo společného s předlohou. Spíše se jedná o téměř hororový sled obrázků doprovázený strašidelnou hudbou. Přesto se na to kouká dobře..a to musíte brát v potaz, že to vše bylo natočeno teprve rok po válce.(15.1.2008)

Mám moc ráda tuto animovanou pohádku s veršovaným textem. Je nápaditá a samozřejmě i poučná. Nemůžu se v paměti dopátrat komu, že to patřil hlas paní vyprávěčky. Taky mě napadlo, že by mohlo jít právě o Janu Dítětovou, ale nejsem si tím úlně jistá. Ten hlas byl takový zpěvný a hodně příhody zvířátek prožíval a dramatizoval.(1.2.2017)

Je to trochu smutné, ale tohle je moje první pořádné seznámení s Jiřím Trnkou, alespoň v dospělosti ano. Myslím, že jsem jako dítě něco od této umělecké legendy viděl, ale prostě si to nepamatuji. Tenhle krátký film nijak zásadně nevyniká, snad jen těmi rýmovanými texty, na druhou stranu je ale animace ladná, přesná, jen to pozadí je takové hodně zjednodušované. Na druhou stranu nechybí kraťasu atmosféra a nápad.(17.12.2013)

Tak tohle byla krásná vzpomínka na dětství.. Takového Trnku jsem měla ráda jako malá a mám ho ráda i dnes.. Tato pohádka je prostě krásná, o tom není pochyb.. Ale ty verše, ty prostě nemají chybu! Jsou bezpochyby dokonalé stejně jako hudba a milé animace.. No a hlas vypravěčky.. Ten byl nesmírně zajímavý a pro mě opravdu nádherný a libý :) Milá pohádka :)(23.1.2012)

Za sedmero horami a sedmero řekami leží tajemný les žijící vlastním životem, do kterého se jedné noci zatoulají zvířátka a loupežníci. Za zvuků děsivé hudby na sebe navzájem narazí, a pak všichni před strachem peláší. Oceňuji hudební stránku, která odpovídá původním pohádkám od bratří Grimmů. Člověk by nevěřil, jak mohou být karty divoké - skoro jako v Alence.(25.9.2016)