Jistě, pane premiére (TV seriál)

Yes, Prime Minister

Komedie

Velká Británie, 2013, 30 min

Jonathan Lynn

Graham Jarvis

Kostýmy:

Tudor George

Asi trošku zbytečné pokračování Jistě, pane premiére po 25 letech. Rozhodně lepší politická satira než The Thick of It, ale jako navázání na velice kvalitní Jistě, pane premiére z 80. let to ztrácí. Jim Hacker už není naivní, proevropský a ustrašený politik, který se snaží vymanit z vlivu sira Humphreyho, v pokračování mi přišel spíše jako politik, který by chtěl vládnout celému světu, proevropský pouze pokud to bude dobré pro jeho osobní úspěchy, ale příliš hloupý na to, aby to dokázal, takže si přímo říká o pomoc siru Humphreymu. Sir Humphrey už si nelahodí v tom, jak zemi vlastně řídí on, na rovinu říká, že s demokracií vůbec nesouhlasí. Krom toho i on značně povýšil, co se hamounství po moci týče. U něj konkrétně jsem nespokojen i s výběrem herce. Přestože je Henry Goodman sympatický, na roli Humphreyho se mi nehodí, připomíná mi Robina Williamse s napoleonským komplexem. Nakonec Bernard, ten je své původní postavě asi nejpodobnější, ale vybraný herec je opět úplně mimo. Zatímco původní Bernard byl mladý, již od pohledu inteligentní muž plný ideálů, který věděl, že od politiky se má držet dál, nový Bernard vypadá, že neví, kolik je 2+2. Sem tam sice prohodí nějaký latinský citát, ale celé je to strašně těžko uvěřitelné. Po vtipné stránce musím říct, že vtipy tam jsou, ačkoli jich zdaleka není tolik, co jich bývalo dříve. Nové Jistě, pane ministře je tedy takový průměr, hlavně proto, že se snaží navázat na mezi politickými satirami naprosto kultovní pořad, což se mu moc dobře nedaří. Kdyby to byl pořad, který by začínal "na zelené louce", možná bych mu ty 4 hvězdy dal. PS: Vadí mi, že se očividně snažili napodobit (hezčí) kancelář z Ministerstva pro administrativní záležitosti. Buď měli udělat kancelář úplně novou, nebo napodobit kancelář z čísla 10, ale těžko premiér sídlí ve svém dřívějším ministerstvu...(3.7.2013)

Poměrně přes čáru teatrální restart jedné seriálové legendy by sice zejména fanoušek původního geniálního britcomu, který dodnes vůbec neztratil na aktuálnosti, čímž si tvůrci vlastně tu pověstnou laťku nasadili až nad věž Big Benu, mohl velmi snadno a snad i poprávu poplivat, nicméně i po těch třiceti letech dokážou staříci Antony Jay s Jonathanem Lynnem pořád kousat.. Rovnou do zadnice..(17.10.2015)

• flanker.27

Velká škoda, že seriál tak famózní jako "Ministr/Premiér" se nedočkal takového navázání, jaké by si zasloužil. Postrádá větší nadhled, komično a přes všechna ta vážná témata jisté gentlemanství svých předchůdců. Možná se politika od té doby zvulgarizovala, ale zrovna tohle nebylo třeba napodobovat. Bernard je zcela statickou postavou, upozaděnou za těžce nesympatickou premiérovu poradkyni (jejíž jedinou kvalitou jsou hezké nohy, které na druhou stranu o to více zdůrazňují, jak moc jejich majitelka do toho složení nepatří), oba hlavní protagonisté jsou spíš ukřičení než vtipní a celé je to takové na nic. Jako takové mnohem důstojnější navázání na politickou satiru v současné době (no, už taky nedávné) považuju pořady "Long Johns" tedy Birda a Fortuna.(19.7.2016)

Seriál, není špatný, ale nevím, jestli bylo dobré tuto serii oživovat. Britové mohli najít lehce podobné téma a zpracovat ho a dopadlo by to určitě lépe... Seriál behužel nemůže dosáhnout dokonalosti originálu i kdyby se sebevíc snažil. Politika se bohužel, také moc nemění natož prostředí, takže závan nových problémů tu v podstatě ani moc nehrozí :)(14.6.2013)

• Drom

Je mi jasný, že natočit další díly s původním obsazením by byla spíše zombíkárna. Aktuálně dvoutřetinová - tak se drž Bernarde! Nicméně tenhle seriál je sám o sobě oživlá mrtvola sápající se na nic netušící nebohé krásné mladé a inteligentní diváky. Ve zpráchnivělé dutině lebeční probleskují zbytky impulzů předcházejícího plného života, ale na více než opakování hrdelního "mozky, mozky" to nestačí. Oproti ladným výkonům za svého žití, tato vzkříšená mršina není schopna, kvůli uhnilé končetině, ničeho více než belhat se ve stínu své vlastní bývalé slávy. A i když může z velké vzdálenosti připomínat dobře známého přítele, ze střední někoho velmi podobného, přiblížíte-li se na dosah, poznáte, že to byl špatný nápad a že tohle váš kamarád rozhodně není. Nejen podle mrtvolného zápachu, táhnoucího se celým setkáním. Nejen dle krvavého kousance chrlícího krev. A jak se vytrácí vaše vědomí, přemýšlíte nad všemi déjà vu, která vám proplouvají odumírající myslí. MOZKY! ((Jestli to bylo moc abstraktní, přečtěte si komentář kolegy insurgentes, který to vystihuje))(10.4.2018)