Reklama

Reklama

Jistě, pane premiére

(TV seriál)
  • Velká Británie Yes, Prime Minister
Komedie
Velká Británie, 2013, 3 h (Minutáž: 30 min)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Tato zbrusu nová exkluzivní série přináší politickou satiru osmdesátých let. Jim Hacker je zpět ve funkci předsedy vlády Velké Británie a vede koalici tváří v tvář největší hospodářské krizi... Kdo je opravdu v čele státu? Politická satira je zpět, znovuobjevena novou generací, ovšem neztrácí svou kousavost ani ostrovtip. Uznávaný originální seriál bravurně paroduje vnitřní fungování vlády. Vše se točí kolem fiktivního předsedy vlády Velké Británie Jima Hackera, jeho prohnaného poradce Sira Humphreyho Applebyho a hlavního tajemníka Bernarda Woolleyho. Tento seriál, zasazený do současnosti, vytvořil původní tým – Jonathan Lynn a Antony Jay – a byl natočený podle jejich úspěšné divadelní hry. Děj začíná krizí Jima Hackera, jehož funkce předsedy vlády je v ohrožení. Vede křehkou koaliční vládu a musí čelit největší hospodářské krizi své generace. Dostává lákavou nabídku energetického obchodu z neobvyklého zdroje, musí však ustát krizi po boku svých koaličních partnerů, referendum o nezávislosti Skotska a největší morální dilema, kterému kdy musel čelit. Naštěstí je tu Sir Humhrey, který mu vždy dobře poradí. Nebo ne?

Epizoda 1:
Evropská konference, zdá se, nenachází žádné řešení finanční krize, jež ohrožuje křehkou vládu Jima Hackera. Spása je naštěstí na dosah: Kumranistan nabízí Evropě obrovský úvěr jako pobídku k nákupu jeho nově objevených zásob ropy. Jenže je tu něco, co Sir Humphrey Jimovi záměrně tají. Celý obchod má totiž zásadní podmínku: Británie musí vyměnit své libry za euro, což je proti Jimovu přesvědčení...

Epizoda 2:
Po odhalení Humphreyho plánu, že Británie přistoupí na euro, pořádá Jim večeři v Chequers pro ministra zahraničí Kumranistánu a připravuje půdu pro masivní úvěr, který zachrání Evropu. Mezitím BBC plánuje odvysílat zásadní pořad Vládní krize. Když se Jim sejde s generálním ředitelem BBC, využívá hrozbu pořadu BBC, aby dostal možnost vystoupit na konci programu živě.

Epizoda 3:
Zdá se, že Jim zneškodnil Humphreyho plán, aby Británie přijala euro. Jenže pak sdělí Bernard Humphreymu, že našel důkaz pochybných výdajů, když byl Jim v opozici. Nicméně, když se Humphrey snaží využít této informace, zjišťuje, že Claire odhalila podobně riskantní informace o něm. A tak přistoupí na gentlemanskou dohodu a Británie je zachráněna od eura.

Epizoda 4:
Když už to vypadalo, že obří půjčka od Kumranistánu je vyřešena, přichází Bernard s časovanou bombou: pokud Jim neposkytne určité sexuální služby, z dohody sejde. Pokud Jim udělá, co se po něm žádá, může se se svou politickou kariérou navždy rozloučit. Jenže když odmítne, jediná naděje na vyřešení evropské hospodářské krize splaskne jako mýdlová bublina. Jak se zachová?

Epizoda 5:
Zatímco se předseda vlády potýká s problémem, jak se vypořádat s neortodoxními sexuálními požadavky kumranistánského ministra zahraničí, udeří další krize. Vůdce skotských koaličních partnerů, Rory McAlister (Robbie Coltrane) vyhrožuje, že jeho strana přestane podporovat Jima a svůj vliv přesune na jednoho z jeho kolegů. Cena za loajalitu je masivním ústupkem Skotska. Co si Jim počne? Naštěstí je tu Sir Humphrey, který mu řekne, co dělat.

Epizoda 6:
Poslední epizoda seriálu. Jimovo úsilí splnit sexuální požadavky ministra zahraničí Kumranistánu je k ničemu. Zdá se, že je vše ztraceno: žádná finanční injekce pro Evropu, selhání evropské finanční konference a nevyhnutelná rezignace předsedy vlády. A aby toho nebylo málo, i rozhovor pro BBC asi skončí katastrofou. Má Sir Humphrey nějaké řešení? "Jistě, pane premiére..." (HBO Europe)

(více)

Recenze (24)

mcleod 

všechny recenze uživatele

Aktualizace legendárního seriálu do dnešní doby by byla fajn (i přes neuvěřitelnou nadčasovost originálu), ale nevím, jestli jsem za tyto díly rád... postavy zůstaly stejné, herci ale už jsou po dlouhé době od původního seriálu bohužel jiní a s nimi i charaktery jejich postav. Takže zde máme nevýrazného, nesebevědomého a bezradného sira Humpreyho, ukřičeného a bystrého Hackera a nepříliš oduševnělého Bernarda. Seriál vychází z divadelní hry autorů původního sitcomu, což je příčinou jeho největších problémů... Tím zásadním je zoufalá nepropracovanost a zmatený scénář. Co bylo ve starém seriálu třeba i v několika dílech, kde každý postupoval po jednom tématu logicky a pomalu se rozvíjel ve výbornou pointu, je zde nacpané v jednom díle bez jasnějšího uspořádání, jedna věc je vršena přes druhou a pointa se trochu vytrácí. Navíc navazování jednotlivých dílů už samo o sobě přispívá k nuceným a nepropracovaným pointám a neustálému opakování téhož. Pokud by autoři přepracovali hru do podoby, která by byla přijatelná i pro sitcom (jedno propracované téma na jeden díl) a obsadili by jiného Humpreyho, pak by seriál stál za sledování... ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Velká škoda, že seriál tak famózní jako "Ministr/Premiér" se nedočkal takového navázání, jaké by si zasloužil. Postrádá větší nadhled, komično a přes všechna ta vážná témata jisté gentlemanství svých předchůdců. Možná se politika od té doby zvulgarizovala, ale zrovna tohle nebylo třeba napodobovat. Bernard je zcela statickou postavou, upozaděnou za těžce nesympatickou premiérovu poradkyni (jejíž jedinou kvalitou jsou hezké nohy, které na druhou stranu o to více zdůrazňují, jak moc jejich majitelka do toho složení nepatří), oba hlavní protagonisté jsou spíš ukřičení než vtipní a celé je to takové na nic. Jako takové mnohem důstojnější navázání na politickou satiru v současné době (no, už taky nedávné) považuju pořady "Long Johns" tedy Birda a Fortuna. ()

Reklama

Cheeter 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Nápad oživit tento seriál s novými herci nepovažuji za úplně šťastný. Nicméně celá koncepce, kdy se děj odehrává v krátkém čase a dobře na sebe navazuje mi přijde jako dobrý nápad. Jen je škoda, že už tu nejsou původní herci. A trvalo mi chvíli, než jsem si zvykl na původní dabéry v nových podobách. Tím je to u nás asi specifické. A anglicky mluvících zemích se dabing moc neřeší. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Ano, na jednu stranu je to poměrně brutální zklamání. Všichni herci jsou... ani zdaleka ne tak dobří, jako jejich předchůdci. I charaktery postav jsou zcela jiné, což zamrzí především u sira Humpreyho, který se krutě nepovedl. Navazuje to na sebe tak, jako nic, takže to proložení mezi šest dílů, tomu spíš škodí, ale to záleží na úhlu pohledu. Ovšem je fakt, že jsem to čekal ještě mnohem horší a prostřední tři díly (jeden z nich navíc s účastí Robbieho Coltranea) mě bavily nesmírně, takže nakonec to ve výsledku není ani zdaleka tak zlé. Bavil jsem se celkem fajn, ale jsem rád, že to po šesti dílech skončilo, protože původní dva seriály by tahle nová verze nedohonila, ani kdyby běžela mílovými kroky. 70%. ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

Poměrně přes čáru teatrální restart jedné seriálové legendy by sice zejména fanoušek původního geniálního britcomu, který dodnes vůbec neztratil na aktuálnosti, čímž si tvůrci vlastně tu pověstnou laťku nasadili až nad věž Big Benu, mohl velmi snadno a snad i poprávu poplivat, nicméně i po těch třiceti letech dokážou staříci Antony Jay s Jonathanem Lynnem pořád kousat.. Rovnou do zadnice.. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama