Příběh trosečníků Patrie

Dokumentární

Česko, 1997, 59 min

Pavel Štingl

Pro mě i po dlouhých letech jeden z nejlepších tuzemských dokumentů na válečné téma (i dobrodružné), které jsem viděl. Způsob vyprávění pamětníků v doprovodu filmových, archivních záběrů jenž primárně navozují tu pravou atmosféru mě velice zaujal. Též je tu ale jedna podstatná věc a tou je můj již zesnulý děda, který si toto vše na vlastní kůži prožil a sepsal o tom úžasné paměti. Možná kvůli tomu sám nemohu plně procentuálně hodnotit tento film, neboť jsem i ze svého úhlu pohledu až moc zaujatý. Z podobných důvodů jsem se procentuálně nevyjádřil ke snímkům Jak jsem potkal Izrael, jenž se k tomuto tématu mírně váže právě skrze mého dědu a též hraný dokument Hanin kufřík. Přesto ale musím konstatovat, že pokud bude televize někdy tento dokument vysílat, všem kteří milují novodobou historii ho doporučuji. Ta hodina totiž velice rychle uteče a během ní si prožijete nejen drama války, ale velkou moderní Odysseu uprchlíků z nichž značná část pocházela i z naší vlasti. Procentuální hodnocení tedy opět výjimečně neuvádím.(1.4.2013)