Příběh trosečníků Patrie

Česko, 1997, 59 min

Režie:

Pavel Štingl

Dokumentární epopej o jedné zapomenuté epizodě Holocaustu. Adolf Eichmann se v roce 1940 pokusil vyvolat nepokoje v Palestině tím, že do této kolonie s regulovanou imigrační politikou vyslal početný transport Židů z okupovaných území Evropy. Cesta na zubožených lodích po Černém a Středozemním moři se protáhla na mnoho týdnů poznamenaných hladem, bídou a válkou v patách běženců. Když uprchlíci bez přístavů dorazily k přístavu Haifa, úřady britské správy jim odmítly dát svolení k vylodění. Bylo rozhodnuto o přeložení cestujících na zaoceánskou lod Patria a jejich transport do vystěhovaleckého tábora na ostrově Mauritius. Zoufalí uprchlíci se rozhodli přijmout roli trosečníků, kterým se podle britského královského práva nesmí odepřít pomoc a na vlastní lodi odpálili bombu. Ti, kdo přežii tuto katastrofu, dostali svolení vystoupit do svaté země.Projekt byl dokončen s použitím exkluzivních archivních materiálů v roce 1997. V roce 1998 byl tento dokument oceněn cenou FIAT/IFTA. (oficiální text distributora)

Nach

Pro mě i po dlouhých letech jeden z nejlepších tuzemských dokumentů na válečné téma (i dobrodružné), které jsem viděl. Způsob vyprávění pamětníků v doprovodu filmových, archivních záběrů jenž primárně navozují tu pravou atmosféru mě velice zaujal. Též je tu ale jedna podstatná věc a tou je můj již zesnulý děda, který si toto vše na vlastní kůži prožil a sepsal o tom úžasné paměti. Možná kvůli tomu sám nemohu plně procentuálně hodnotit tento film, neboť jsem i ze svého úhlu pohledu až moc zaujatý. Z podobných důvodů jsem se procentuálně nevyjádřil ke snímkům Jak jsem potkal Izrael, jenž se k tomuto tématu mírně váže právě skrze mého dědu a též hraný dokument Hanin kufřík. Přesto ale musím konstatovat, že pokud bude televize někdy tento dokument vysílat, všem kteří milují novodobou historii ho doporučuji. Ta hodina totiž velice rychle uteče a během ní si prožijete nejen drama války, ale velkou moderní Odysseu uprchlíků z nichž značná část pocházela i z naší vlasti. Procentuální hodnocení tedy opět výjimečně neuvádím. ()