T2 Trainspotting

• Velká Británie T2 Trainspotting (více)

Na počátku byla příležitost... a pak přišla zrada. Uplynulo dvacet let. Mnohé se změnilo, ale stejně tak zůstalo mnohé při starém. Mark Renton (Ewan McGregor) se vrací na jediné místo, které mu kdy bylo domovem. Čekají tu na něj: Spud (Ewen Bremner), Sick Boy (Jonny Lee Miller) a Begbie (Robert Carlyle). Očekávají ho i další staří známí: smutek, ztráta, radost, pomsta, nenávist, přátelství, láska, touha, strach, výčitky, heroin, sebedestrukce a smrtelné nebezpečí, ti všichni stojí ve frontě, aby ho uvítali a společně to všichni naplno rozjeli. (Falcon)

Juto

Boyle vynaložil obdivuhodné úsilie, ktoré vystihuje melanchóliu z toho, že ste späť tam, odkiaľ ste začali. Ale už to nie je to, čo bývalo - alebo čo to mohlo byť. 6/10 ()

WolfR

Stará banda je zpět, postavy prošly vývojem a Danny Boyle furt umí. Jen už to není drogový opus magnum, ale jen dovětek k osudům čtyřky ztroskotanců. Ale funguje to! Tedy až na podivný konec, 4 hvězdy. ()

mortak

Tak z Trainspottingu se stala komedie ve stylu Bud Spencer a Terrence Hill. I ti totiž ve svých filmech hráli takové ty flákače na okraji společnosti, co na začátku filmu nemají nic, pak to vypadá, že bude něco, nu a na konci... Do toho nějaký ten zlosyn, kterého ti naši hrdinové musí zneškodnit, nu znáte to. Tímto stylem může nyní Boyle natočit T3, T4, prostě kolik dílů chce. Jistě, je tu přidaný meta-komentář k jedničce (hádejte, z koho se vyklube Irvine Welsh), a nějaké ty moderní inovace (dotace), ale já čekal něco osudovějšího, něco, co bude mít fatální následky, něco, co řízne diváka do srdce. Dostal jsem jen lehce stravitelnou komedii. ()

SeanLSD

Povedzme to tak, že je to ten druh fetu, čo chutí aj na viackrát, i keď už nutne vyprchaný - vrátane ťaživého odhalenia, že ako s každou drogou, nikdy to už nebude také, ako na začiatku... Na obranu nostalgického ladenia filmu sa dá povedať len jediné - že logicky vyplýva z podstaty príbehu. Pretože kým v TRAINSPOTTINGU sme sa pozerali na svet optikou sebastredných mladých narkomanov, ponorených v drogách, ktorých nič iné okrem fetu a samých seba nezaujímalo, tí istí ľudia po 20 rokoch sú hlboko v strednom veku a jednoducho MUSIA reflektovať svoj život a čas, ktorý ubehol. (V tom je aj podstatný rozdiel oproti knihe, kde časový odstup nie je taký veľký a postavy sú stále ešte relatívne mladé - preto sa film volá T2 namiesto PORNA.) Samozrejme - niektoré scény, ako napríklad prudká premena Begbieho z hoväda na uvedomelého, sebaspytujúceho otca, sú aj v takomto kontexte mimo. Čo dodať na záver? Nie je to už fancy film o drogách, ich užívateľoch a subjektivite, ale o dospelosti, premárnených šanciach a kamarátstve. Pretože čas je neúprosný... Bolo to milé a snaživé stretnutie, ale poctivú, tvrdú adaptáciu knihy PORNO by som uvítal viac. Aj novým divákom by asi rezal viac originálny nekompromisný nášup ako neustále pripomínanie, aký bol jeho predchodca pre staršie ročníky kedysi dávno v 90. rokoch kult. Je veľkým mínusom, že sa tu nepokúsilo stvoriť kult nový, aj pre mladú generáciu. Nostalgické požmurkávanie na pamätníkov by sa s tým totiž vôbec nemuselo vylučovať... ()

AdaMM

Je to skvělý. Když je vám 40, tak prostě nefetujete tak jako ve 20. Ale spousta věcí se nezmění, spousta věcí se nedořekne, spousta křivd zůstane... Ten film mě prostě dostal. Herci vynikající, scénář a příběh vlastně soudržnější než v samotné jedničce, propojení skvělé. Nejslabší je Veronika - a zároveň je škoda, že o Diane se nedozvíme víc ;) Že se hraje na nostalgii a vzpomínání? A co byste chtěli! Ono prostě dává smysl vzpomínat na to nejsilnější, co člověk zažije, i když jsou to dost strašný věci. Já se dojímal. "Choose life, lvl 2" monolog je ještě větší nářez než ten původní. You got me. ()

Gavin87

Naivně jsem se domníval, že "dvojky" předchozích úspěšných titulů jsou naprostým fiaskem pouze v českém filmovém rybníčku. Zmýlil jsem se. A ta jedna hvězda u téhle "dvojky" toho bude mementem... ()

dr.fish

Nikdo nečekal, že vstoupíme do stejné řeky dvakrát. Spíš bylo otázkou, kterým směrem to půjde. Nejsem zklamaný, ale taky z toho nejsem odvařený. Ovšem některé chvíle mají svojí sílu. Finále se určitě povedlo. Nejsem si ale jist, zda musím vidět podruhé. 75% ()

kocik1

Na jednu stranu, kdyby každá dvojka dopadla jako T2 Trainspotting, byla by to pro světovou kinematografii velká výhra, protože T2 je opravdu dobrý a poctivě natočený film. Na druhou stranu, co jiného T2 vlastně přinesla proti jedničce? Skoro mám pocit, že jenom těch 20 let na hrbu navíc. Takže to nakonec spíše vypadá tak, jakoby dvojka nebyla pokračováním, ale pouhým remakem svojí jedničky.:-) ()

Radiq

Je to holt dvojka. Není to takovej průser, jak třeba Sněženky a machři po 25 letech nebo Dědictví aneb Kurva se neříká nebo díky bohu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, ale taky to není žádnej odvaz. Dost mě tam iritovalo to ohlížení zpět, reuse situací a záběrů a dokonce i hudby z původního Trainspottingu. Ostatní hudba je sice dobrá, ale už ne boží (i když remix Lust for Life od The Prodigy se hodně povedl). Taky se mi líbil videoklip od The Rubberbandits - Dads Best Friend, kterej byl použit i v ději a byl hodně ujetej. Boyle nám naservíruje několik hezky nasnímanejch záběrů, což sice oceňuju, ale celkově mi to všechno zapadlo někam hluboko pryč. Škoda, že se tvůrci nenechali víc inspirovat knižním pokračováním nazvaným Porno, které bylo... ano, o natáčení porna! Tady se maximálně tak řešila stavba bordelu, což je dost jinde. Vývoj postav po letech se mi tady moc nelíbil. Už se tady skoro vůbec nefetuje (ta jedna šleha zůstala ve filmu viset dost nepochopitelně), kromě pár lajn koksu. Je to víc o prachách a o tom, jak si kdo posral život. Hlavně Spud je jedna velká troska a dává to najevo hlavně svým tragickým obličejem a vyjetejma ksichtama. Mark nevím kam dal svoje zrzavý háro. A psychouš Begbie, kterej prchl z vězení, prahne po pomstě až moc debilně... ale neberu mu to. A celkově to už vůbec není taková černohumorná zábava. Zasmál jsem se párkrát, ale jinak je to braný místama dost vážně. A to je škoda. Po průlomovým Trainspottingu jsem asi čekal moc. ()

octopuska

Nezklamalo mě to, ale ani úplně nenadchlo, Ewenuv SPUD jednoznačně nej borec a měl šanci změnit svůj život a já mu to přála, ale vazby jsou silnější, než se zdá. Hudba super, hlavně scéna s Radio Ga Ga byla parádní. ()

Triple H

Svižné, pobavilo, perfektne natočené, výborne ohudbené, výborne zahrané a s ukážkovo využitou nostalgiou. Ale zároveň trochu prázdne, trochu zbytočné, s nedotiahnutým scenárom a s až comicsovo prepálenou estetikou a dejom (celý Begbieho oblúk s väzením je mimo realitu). Kto čakal generačnú výpoveď 40-nikov, dostane jej pomerne málo. Omnoho viac času zaberú za vlasy pritiahnuté scénky a už spomenutá nostalgia. Boyle sa v nej vyslovene vyžíva a pre divákov, ktorým tak nezabrnká na žiadnu strunu film bude postrádať asi to jediné ozajstné kúzlo, ktoré má. Formálna stránka je nápaditá, našlapaná a v porovnaní s jednotkou na nej vidieť ako za roky režisér vyrástol (čo platí viac-menej o všetkých navrátilcoch). Je však otázne či bola práve táto fazóna správnou voľbou. Forma jednotky zodpovedala príbehu o 20-nikoch, ktorí smažia, žijú naplno, nemyslia na budúcnosť a hlavu majú plnú fantázie. Žili v bubline, rýchlo a filmová realita tomu zodpovedala. Ale v pokračovaní sa nám poflakujú skoro 50-nici a bublina už asi mala dávno prasknúť. Jednotka bola v rytme drogového opojenia, dvojka si priam žiadala vytriezvenie. Ale všetci hrdinovia žijú rovnako na plné pecky ako pred 20-imi rokmi, len s trochou vrások, šedín a v trochu iných situáciách. Chlastá sa, fetuje, koksuje, smaží, mláti, naháňa a všetko vo videoklipovom štýle. Reálne dôsledky takéhoto života vo vyššom veku je vidno buď vôbec, alebo minimálne. Ako keby organizmus päťdesiatnika zvládal podobné humpľovanie rovnako ako organizmus dvadsiatnika. To už je odolnosť takmer na úrovni postavičiek kresleného filmu, kam sa pokračovanie vedome či nevedome predsa len trochu posunulo. O starnutí, vädnúcom zdraví, vnútorných pohnútkach, zatrpknutosti, sklamaniach, úspechoch, kríze stredného veku, spláchnutej mladosti - skrátka o všetkom, čo sa tvorcom ponúkalo na striebornom podnose - sa nedozvieme nič, resp. málo. Z rýchlika preletíme takú vec, že si niekto po rokoch pichne heroín - jedna krátka scénka a už sa k tomu nevrátime, film ide ďalej ako keby sa nechumelilo. To už nie je skratkovitosť, ale redukcia zmysluplného deja na povrchnú montáž odkazov na prvý film. Dej nikam poriadne nesmeruje a postavy v ňom chaoticky pobehujú až do diskutabilného finále, s ešte diskutabilnejším a nijakejším dovetkom. Iste, serióznejšia psychologická pitva sprasených životov by zrejme nebola veľmi na veselú nôtu, ale bola by o niečom. Mala by výpovednú hodnotu a Boyle by sa po prvý krát musel ponoriť aj do vôd depresie a drámy. A to on nerád a evidentne sa mu nechcelo svoje zvyky meniť. Takže od výzvy a tvrdšej reality uskočil do bezpečia fantázie, natočil farebnú videoklipovú hříčku a film tým bohužiaľ obral o možnosť byť niečím extra. Divákov nostalgicky spomínajúcich na jednotku chce viac pohladiť po duši a menej deptať bezútešnou prítomnosťou. Za hriechy minulé sa skrátka podľa Boylea neplatí až taká mastná cena ako by tomu možno bolo v realite. Dá sa povedať, že tak ako jednotka napriek odstrašujúcemu obsahu vytvárala obraz, že byť mladým feťákom je cool, dvojka zase vytvára obraz, že cool je byť starnúcim skrachovancom. Ja som rád Rentona a spol. videl znova a pobavil som sa, ale potenciál bol podľa môjho skromného názoru na viac. Trainspotting 2 je vo výsledku "len" zábavnou jednohubkou pre fanúšikov prvého filmu a zároveň názorná ukážka toho akí profíci vo svojom fachu zo všetkých zúčastnených vyrástli. () (méně) (více)

Idego

Zbytečný film, jehož děj je násilím poslepovaný dohromady, aby vytvořil důvody, proč se mají postavy znovu setkat, a aby bylo do filmu možno umístit co nejvíc odkazů na první díl. ()

chelseaman22

O nestádní okamžiky není nouze, ale jako celek působí film dosti rozpačitě. Ani obstojné herecké výkony a pohled na Skotskou vysočinu nevyváží očekávání, která do filmu byla vkládána. 48% ()

Mr.Ripley

To co fungovalo poprvé nemůže zákonitě fungovat podruhé. Bohužel. Boylova T2 si z předlohy bere základní kostru, kterou ještě více oseká a navěšuje na ní vlastní nápady. Partička z Edinburghu se pokouší o osudovost, která působí vykonstruovaně a primitivní scénář se snaží zakrýt nostalgií. Osudovost nefunguje a zbytečné nadužívání ikonických scén z kultovní "jedničky" po chvíli otravuje. Toliko vymodlený návrat zoufalců z Edinburghu spíš bolí a štve, než aby rozslzel i toho největšího cynika. ()

andrii

Společným hozením se na jehelník vlastních závislostí. Znovu napíchli se, popíchali, "proutníci" opiátů. Poznávají trasu svých bot. A jsou vyléčeni!? ()

Honzíno

T2 se nese ve stejných intenzivních intencích jako jednička, ve stejném Boylově stylu, který se jen tak neoukouká. 'Hrdinové' vypadají přes časovou propast stále skvěle a velmi podobně a každému z nich jsem věřil veškeré grimasy, pohyby, niance.. Mít dvojka malinko svižnější začátek, napálil bych pět. Stejně u mě na první vidění rezonuje více než jednička, neboť ubylo fetování a celkové vyznění je výrazně pozitivnější. ()

ivan_drago

Abychom dlouho nechodili kolem horké lžičky heroinu, je to moc povedené znovuotevření temných duší a příběhů... A jistěže můžeme donekonečna spekulovat nad osudy jednotlivých protagonistů a někdy účelově zvolených scénáristických kliček, tak pocit ze skvěle natočeného filmu převládá... ()

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Trainspotting 2 potvrzen

Trainspotting 2 potvrzen

06.12.2015

Danny Boyle (Sunshine) vypustil do kin Stevea Jobse a začíná se soustředit na svůj další projekt, pokračování Trainspottingu. Dlouho se předpokládalo, že půjde o adaptaci knižního sequelu od Irvinea… (více)

Čeká nás Trainspotting 2?

Čeká nás Trainspotting 2?

08.09.2015