Popelka

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál / Fantasy

USA, 1950, 74 min

Předloha:

Charles Perrault (kniha)

Rozpočet $2,9miliónaTržby USA $85,000,000Tržby Celosvetovo $86,821,201Tržby za predaj Blu-ray v USA $35,961,081 //počet predaných kusov 1,632,584Tržby za predaj DVD v USA $33,637,707 //počet predaných kusov 823,550/85%/(12.8.2007)

Nádherná animace, nestárnoucí příběh, ale stejně jako u většiny Disneyovek mi vadí přemíra roztomilých scén se zvířátky, přehnaná dětinskost a hrozně slabá zápletka (princ vůbec nefunguje jako osobnost). Především ale bolí zvířátka, na ty sympatické ptáčky a myšky a pejsky a koníky jsem doslova alergická. (Když Popelka, tak česká - nezáleží na tom, která. Protože dle mého názoru k Popelce patří trocha i té temnoty.) PS: A mé relativně nízké hodnocení je částečně i důsledkem toho, že na tyto pohádky už jsem trochu ve špatném věku.(9.8.2012)

Naprostá špica (jak by řekli v Brně) a vrchol Disneyovy autorské tvorby (no jistě, že autorské, nehleďme na to, že není uveden ani jako kreslíř, ani jako režisér - ale byl to jen on, kdo dal nakonec dohromady celek), vlastně pardón - ještě Sněhurka, o té lze říci směle totéž. Oba filmy však vznikly tak trochu zoufalecky, kvůli prvnímu se Disney neslýchaně zadlužil a Popelka začala vznikat vlastně už s nemalým dluhem výchozím. Skoro to vypadá, jako by Disney ze sebe vydával to nejlepší jedině tehdy, když to s ním a s jeho studiem nevypadalo zrovna dobře... V tomto případě to však rozhodně stálo za to! Snad jedině postava prince je tu ošizena možná ještě trochu víc než ve Sněhurce (na počet slov toho sice trochu víc řekne, ale je zase o poznání prkennější), což se dá možná omluvit tím, že v Disneyho týmu přece jenom ženy nedominovaly a chlap-animátor si logicky víc vyhraje s postavou princezny, než s postavou zase chlapa... Je také zábavné sledovat, jak některé postavy (Popelka, macecha, princ, snad i víla-kmotřička) vznikaly technikou rotoskopie podle skutečných herců, zatímco například obě zlé sestry, ale i starý král a jeho první komoří jsou naprosto živelnými a plnokrevnými kreslenými karikaturami. Zvlášť bych tady vyzdvihl právě postavy krále a komořího, které jsou vlastně zcela autorským přínosem Disneyova studia, protože v pohádce tyto postavy vlastně vůbec žádný charakter nemají, jsou jen součástmi kulis pro děj a tady z nich máme nejen zcela živé lidi, ale dokonce i lidi, zobrazené s milým pochopením pro jejich slabůstky a nedokonalosti (králův živelný temperament, či komořího špatně skrývaná nervozita).(31.10.2016)

Plné hodnocení dávám ve spojení s nezapomenutelným zážitkem z dětství, kdy jsem film viděl v kině. Nyní po letech bych možná jednu hvězdu ubral, jelikož Popelka se v mém pohádkovém TopTen dostává až za Sněhurku a Šípkovou Růženku. Animace je opět bezchybná, výtvarná stránka precizní, jak bylo a je u Disneye zvykem. S odstupem času mi ale trochu vadilo příliš mnoho myší na placu. Film by se měl jmenovat spíše: Myšáci, myši a...Popelka. Scény, které mě nadchly kdysi i nyní: Popelka v mýdlových bublinách, čarování kouzelné kmotřičky a tanec s princem. A neměl bych zapomenout ani na šití šatů pro Popelku. Ta je opravdu krásná, její sestry nechutně ošklivé a macecha, nu, ta si nezadá s královnou ze Sněhurky ani se zlou vílou ze Šípkové Růženky. Jsou-li v Disneových filmech ženy zlé, pak zlo z nich čiší doslova mrazivé. Na rozdíl od dvou jmenovaných pohádek v této nedojde k viditelnému potrestání macechy a jejích dcer. Nesmrtelný příběh v kouzelném podání ale příliš nezestárnul a je příjemným zážitkem i dnes.(11.9.2012)

Dosť zidealizovaná rozprávka pre mladé slečny.↵  Popoluška je tu doslova vzorne vykreselná ako na všetkých dobrá večne usmievavá krásavica, ktorú z jej pohody nerozhodí žiaden výmysel jej nevlastných príbuzných. Každý z nás by samozrejme chcel takú mať za kolegyňu, ale pravda je, že taká žena bola len jedna, a i to je bývalý Borg (Sedmá z Devíti).↵  Príbeh sa drží "anglickej" verzie, takže Popoluška síce bola veľká milovníčka zvieratiek, a zvieratká jej dokonca za odmenu i pomohli, ale aj tak si nakoniec všetky zásluhy musela pripísať kmotrička víla, lebo bez nej by sa to tým deckám nerátalo. Že princ ocení na Popoluške len jej krásu a nádherné šaty je univerzálny stereotyp, ktorý sa odvážilo nabúrať azda len duo Vorlíček & Pavlíček.↵  I táto Disneyovka však pridala k príbehu niečo originálne a vtipné, a to naháňačky myšiek s jediným záporným zvieracím hrdinom - kocúrom Luciferom.(24.12.2016)

• - Dablérka Popoluškinej macochy prepožičala svoju podobu aj bosorke zo Šípkovej Ruženky (1959). (Hystory)

• - Disney nasadil na tvorbu piesní tím z Tin Pan Alley – Ala Hoffmana, Macka Davida a Jerryho Livingstona – ktorí mali zaručiť ich úspech. A to sa im podarilo s tromi: "Dream is a wish your heart makes", "Bibidi babidi bú" a s "Pracovnou pesničkou". Okrem tejto trojice autorov pracovali na filme aj iní hudobníci ako Oliver Wallace, Paul Smith alebo Joseph Dubin. Film bol nominovaný na Oscara za najlepšiu pieseň a filmovú hudbu a všetky komponenty zvuku, čo boli na soundtracku, boli nominované na Cenu Akadémie. Predalo sa trištvrte milióna kópií a piesne sa udržali na prvom mieste v rebríčku po celý rok. (Fleur6)

• - Rok 1950 bol rokom Popolušky, splnila očakávania divákov a podľa nej sa začali určovať i módne trendy. (Fleur6)