Popelka

USA, 1950, 74 min

Předloha:

Charles Perrault (kniha)

Walt Disney

úplna klasika...videla som ju nespočetne veľa ráz...taktiež možno jediná disneyovka, kde mi nevadili tie spevavé pasáže...myšky boli výborné, nie tak otravne dabované ako iné ukecané zvieratká...tekvičkový song je nezabudnuteľný....jednoducho krásna rozprávka, vždy ju budem mať rada...len ten princ mohol dostať viac priestoru:D(5.6.2009)

Mělo by se to jmenovat Gus-Gusova dobrodružství a ne Popelka. To mi nejvíc na filmu vadilo a odrazilo se to i na hodnocení: tohle není Popelka! Vždyť o ní příběh skoro není a chudák princ se tam jen mihne. Navíc ani jako muzikál to není nijak výrazné jako jiné animované pohádky. To už raději Sněhurku nebo jiné Disney princezny.(2.1.2013)

Soundtrack: 1. Main Title/Cinderella [2:51] ,2. Dream Is a Wish Your Heart Makes [4:34] ,3. Visitor/Caught in a Trap/Lucifer/Feed [2:10] ,4. King's Plan [1:22] ,5. Music Lesson/Oh, Sing Sweet... [2:06] ,6. Little Dressmakers/The Work... [9:24] ,7. Where Did I Put That... [4:47] ,8. Reception at the Palace/So This Is... [5:44] ,9. The Stroke of Midnight/Thank You... [2:05] ,10. Locked in the Tower [7:42] ,11. I'm in the Middle of a Muddle [1:55],(15.5.2011)

Po zdejším hodnocení jsem očekával mnohem víc. Ptáčci v roztomilých bačkůrkách se mi sice líbili, ale jinak je tato pohádka velmi plytká a v porovnání s českými Třemi oříšky... nebo i tétmaticky podobnější Popelkou velmi silně zaostává, zejména dějově. Na rok 1950 ale docela slušné, to je zase pravda.(16.10.2010)

Toto jednoduché kreslené prevedenie Popolušky od Disneyho má niečo do seba. Samozrejme, porovnaniu s naším českým "originálom" sa nedá vyhnúť. Pri tom mi tu mnoho vecí chýba a spievajúcich zvieratiek je zase príliš. Ale je to pre deti, tak nech tam sú. Za mňa, aj v porovnaní s inými animákmi tej doby, iba priemer, aj kvôli príliš rýchlemu záveru. A tiež mám aspoň dôvod na Snehulienku z ešte staršej doby, ktorej nahrávku skladujem v rekordéri už vyše dvoch rokov.(17.2.2017)

• - Dablérka Popoluškinej macochy prepožičala svoju podobu aj bosorke zo Šípkovej Ruženky (1959). (Hystory)

• - Disney nasadil na tvorbu piesní tím z Tin Pan Alley – Ala Hoffmana, Macka Davida a Jerryho Livingstona – ktorí mali zaručiť ich úspech. A to sa im podarilo s tromi: "Dream is a wish your heart makes", "Bibidi babidi bú" a s "Pracovnou pesničkou". Okrem tejto trojice autorov pracovali na filme aj iní hudobníci ako Oliver Wallace, Paul Smith alebo Joseph Dubin. Film bol nominovaný na Oscara za najlepšiu pieseň a filmovú hudbu a všetky komponenty zvuku, čo boli na soundtracku, boli nominované na Cenu Akadémie. Predalo sa trištvrte milióna kópií a piesne sa udržali na prvom mieste v rebríčku po celý rok. (Fleur6)

• - Rok 1950 bol rokom Popolušky, splnila očakávania divákov a podľa nej sa začali určovať i módne trendy. (Fleur6)