Popelka

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál / Fantasy

USA, 1950, 74 min

Předloha:

Charles Perrault (kniha)

Po všech stránkách příjemná podívaná s animací, jež stále dokáže okouzlit, a s jednoduchým příběhem okořeněným nezávadným humorem a honičkami myší a kocoura Lucifera, které se očividně inspirovaly u Toma a Jerryho. Překvapila mě (na poměry disneyovek určitě) lehce erotická scéna ranního oblékání, při níž Popelku vidíme sice zezadu a "jen" od lopatek výš, nicméně je nahoře bez a bezstarostně si přitom prozpěvuje. Zřejmě aby si také tatínkové v kině něco užili.(8.8.2015)

Půvabné písně a milý humor v naivním hávu padesátých let a s jedinečnou dětskou přitroublostí, jakou umí vyčarovat jenom Walt Disney. Dlouhých dvanáct let odbilo od dob, kdy ´sem Popelku viděl poprvé. A kouzlo stále trvá, za čož z části může i dokonalá restaurace obrazu. Chvalme digitalizaci!(15.11.2008)

Jedna z nejkrásnějších pohádek od Disneyho, která nezklame i dospělé.(5.11.2009)

Klasika ako sa patrí. Toľko nápadov (!) a pritom keď sa to celé skĺby do konkrétnej formy, zgustnú si na tom deti rovnako ako dospeláci... Tak to proste býva, niektoré diela prežijú večne.(24.12.2012)

Popelka. To je Julia Roberts v Pretty Women, Audrey Hepburn v My Fair Lady, Drew Barrymore ve Věčném příběhu. Popelka. To je tajný sen mnoha dívek zkoušených osudem, které čekají na svého prince. Popelka je příběh starý jako lidstvo samo. Kdo jiný než Disney se mohl koncem 40. let chopit prastarého námětu a natočit animovaný film pro děti? Odpovím si sám. Nikdo jiný by to tenkrát nesvedl. Disney se zhostil díla s důkladnou pečlivostí sobě vlastní. Z různých literárních předloh si vybral francouzskou verzi Charlese Perraulta z roku 1697. Je to ta varianta se skleněným střevíčkem a kouzelné víle, co promění dýni v kočár a myši v koně. (Pozdější adaptace bratří Grimmů je o dost jiná a drsnější.) Zápletka se zlým kocourem Luciferem je nejspíš hozená rukavice populárnímu Tomu a Jerrymu. Na filmu mě mrzí, že v konci hledá Popelku místo prince pouze pomatený sluha. Sice se tím posiluje vedlejší zápletka o despotickém panu králi, co by si přál vnoučátka, ale postava prince je tím pak o ničem. I přes tuto výhradu hodnotím film opravdu vysoko. I díky tomu, že už v dětství byl mým oblíbeným.(3.10.2016)

• - Dablérka Popoluškinej macochy prepožičala svoju podobu aj bosorke zo Šípkovej Ruženky (1959). (Hystory)

• - V pôvodnej verzii od bratov Grimmovcov sa sestry Popolušky snažia dostať do črievičiek, ktoré sú im príliš malé, tak, že si začnú odrezávať prsty na nohách, aby sa do nich zmestili. Keď to nestačí, začnú si odrezávať aj päty. (HOMERjeALIEN)

• - Rok 1950 bol rokom Popolušky, splnila očakávania divákov a podľa nej sa začali určovať i módne trendy. (Fleur6)