Lady a Tramp

• slovenský

Lady a Tramp

Animovaný / Rodinný / Romantický / Hudební

USA, 1955, 75 min

Kouzelná romantická animovaná komedie s psími hrdiny, kteří se s výjimkou mluvení chovají naprosto stejně jako jejich živé předobrazy. Opět klobouk dolů před Disneyho animátory, opravdu. Jako dítěti se mi Lady a Tramp velice líbili a líbí se mi i dnes, ačkoliv se na ně pravděpodobně dívám úplně jinýma očima. Kromě psů bych ale rád vyzdvihl také dvě skvělé siamské kočky, mazané potvory, jež navíc zazpívají úžasně poťouchlou píseň, a krysu, z níž jde vážně strach.(29.8.2015)

Lehce přeslazená romanťárna od Disneyho, což nevadí, já si sladké občas dám taky rád. elmi pěkná animace, krásná hudba, skvělá anikamera a celkově příběhově i vizuálem krásný filmeček. Kdo by řekl, že se jedná o více než šedesátiletý film ? Já tedy rozhodně ne. Avšak, nevím zda si to zaslouží být na 223. místě v TOP 300, hodnocení IMDb je ale také nízké (7.3/10), kompromis mezi 85% a 73% je 79% které filmy sednou jako facka(5.7.2017)

Příběh Romea a Julie ve psím provedení se šťastným koncem a určený pro děti. A nejen pro ně. Film jsem viděl jako malý kluk asi před třiceti lety v kině, v té době se hrálo hodně dysneyovek, ale oproti jiným, si tento film pamatuji nelépe. Což samozřejmě nebyla pravda, neboť po včerejším shlédnutí jsem zjistil, že z příběhu už jsem hodně zapomněl, ale zůstaly chutě a pocity. Vím, že v dětství na mne silně působily vztahy mezi oběma hrdiny, nechápal jsem, proč náhle Lady Trampa nechce, když se ve psím útulku dozvěděla některé intimnosti z jeho života. Vůbec všechny zmínky o antouškovi, jeho povoz, psí útulek a možnost, že psa někdo utratí, ve mně vzbuzovaly ohromný pocit nebezpečí a strachu o hlavní hrdiny. Scéna, kdy Baryk skončí pod převráceným povozem a vy máte za to, že zemřel, je tak silná, přestože velmi jemně pojednaná, že i dnes mne vzala u srdce a byl jsem moc rád, když jsem v závěrečném happy endu zjistil, že Baryk žije. Nedalo mi to, abych při sledování filmu nesrovnával dřívější dysneyovky se současnými animáky. Lady a Tramp je zvláštní film, není to pohádka, pokud jako pohádku nechápete to, že zvířata spolu mluví, ale mluví jenom mezi sebou a nikoliv s lidmi. A když už jsme u toho mluvení, nikdo nepronáší hlášky, ale smysluplné věty, které slouží příběhu. Jako v každé správné klasické dysneyovce se i tady zpívá, ale opět nikoliv samoúčelně, jak tomu bývá dnes. Jo to byla doba, kdy se ještě točily krásné animáky a kdy byl obsah příběhu důležitější, než forma jeho vyprávění. P.S.: Moje dvě kočky mne donutily, pod hrozbou poškrábání, dopsat tuto doušku: Tento sentimentální film vyzdvihuje neexistující city u psí rasy a naprosto politicky nekorektně vyobrazuje členy nejušlechtilejšího živočišného druhu, to jest kočky.(14.12.2005)

Ne, že by mě na tom příliš dojímali ti psi, ale jde především o hodně silný příběh, který se mi zdál o kus lepší než většina Disneyovek. Film navíc trefně poukázal na rozdíly ve společnosti a mnohým určitě naznačil, že zevnějšek, vystupování nebo původ rozhodně nejsou faktory, podle kterých by se někdo dal odsoudit. 90%(10.7.2017)

Kde se dnes podělo to kouzlo a klasicky animovaná tvorba prvních Disneyovek. Velice pěkná, místy možná až moc dojemná pohádka, která má ovšem v sobě nadobro vrytý nezapomenutelný nádech těch prvních disneyovských kreseb a animací, které byly a jsou sand tím nejlepším v animovaném průmyslu pro děti. Z filmu přímo sálá to "stáří" a nostalgie z prvních kreslených filmů. Dnešní tvorba, hlavně 3D, nemůže mít nikdy tenhle hřejivý projev.(16.10.2011)

• - Animátor Wolfgang Reitherman si do kanceláře, přímo na svůj stůl, pořídil krysu v kleci, aby studoval její pohyby pro správné vyobrazení ve scéně zápasu s Trampem. (HellFire)

• - Spoiler: Ve scénáři se z počátku počítalo se smrtí Trustyho pod koly kočáru. Walt Disney po zhlédnutí scény přikázal animátorům přidat poslední scénu odehrávající se na Vánoce, aby diváky ujistil, že Trusty byl jen zraněn. (HellFire)

• - Na začátku filmu ukládají majitelé malou Lady do košíku, přehodí přes ni deku a položí před košík noviny. V dalších záběrech však noviny nikde neleží. (MsUtahraptor)