Ragnarok

Poklad Vikingov

Ragnarok

Akční / Dobrodružný

Norsko, 2013, 101 min

Od tohoto jsem čekal mnohé, neboť předešlý norský kousek s tak trochu podobným námětem - Lovec trolů (2010) - mě vyloženě nadchl. A nezklamal jsem se.ani tentokrát, i když do plné palby zde přeci jenom dost chybí. Norové mají tu výhodu, že se můžou ponořit do své mytologie a vždycky něco kloudného vyšťourat. A když jim to ukousne hlavu, pro náročného diváka jedině dobře. Neřičel jsem u toho nadšením jako před třemi lety u Trolljegeren, ale užil jsem si náramně. Je zřejmé, že to jde i bez miliard, provařených obličejů a ultrasupermega efektů. --- U takových filmů si vždycky vzpomenu na pana Vorlíčka a jeho vysvětlování, proč jeho poslední opus magnum Saxána a Lexikon kouzel a triky v něm vypadají jako vytažené z řitního otvoru osmibitového zázraku Didaktik Gama. Tvůrci Gåten Ragnarok prostě věděli na co z hlediska efektů mají, z filmu je to jasně cítil, ale rozhodně z toho není triková sečka na úrovni druhé poloviny 90. let. --- Dávám 4* a s potěšením sleduji, že moje hodnocení film posunulo do červených čísel, kam podle mě patří.(9.3.2014)

Jurský fjord aneb co žralo Vikingy ve Finmarku. Pohodová a dobře natočená jednoduchá báchorka i pro mentálně postižené rodiny o tom, že není zdravé sahat Tyranohadovi na vejce, které chybělo jen pár krvavě nakousnutých otravných dětí a kozy nějaké odpudivé Norky. Jo, a jako místní pyšní lingvisté jsem zapomněl dodat: Viděno v norském znění se švédskými titulky k filmu Terminátor 3!! Tak doufám, že mi něco neuniklo.(8.3.2014)

Velmi slušná béčková rodinná báchorka na dobrou noc na základě původních legend. Bohužel si zde Norové vzali příklad z kinematografie země svobody za velkou louží a tak můžeme pozorovat těžce klíšoidní pozadí (MOŽNÉ SPOILERY: s chlapem co najde ženskou, s rozmazlenými fakany a s kariéristou pro kterého účel světí prostředky). Přesto je to dobrá jednohubka, slabší 3*.(8.5.2015)

• Jano...

WTF? Začalo sa to ako škandinávsky Indiana Jones okorenený nudnou rodinnou vzťahovkou, plynule to prešlo k vyvražďovačke v sovietskom bunkri, aby to nabralo záver ako z toho typu filmov, kde partia detí nájde Yetiho/malého draka/lochnesskú príšeru, alebo niečo podobné. Všetky časti vyšli na solídny žánrový priemer a hoci celkovo to bolo veľmi divné, až tak som sa nenudil.(28.12.2014)

Že se šlo cestou rodinný podivaný, si bohužel vyžádalo dost kompromisů (žádná krev, nedostatek "strašidelnejch" scén nebo hutnější atmosféry). Nejspíš kvůli menšímu rozpočtu zase neni možný místní monstrum často vidět v plný kráse. Nicméně, filmařsky slušná záležitost (kamera, zvuk) s obstojnejma trikama a hercema. Sympatickej pokus evropský produkce v rámci žánru "monstr" filmů, ale co si budeme povidat, hollywoodská produkce je minimálně v oblasti akce nebo vizuálních efektů prostě někde jinde.(9.6.2014)

• - Had, který je ve snímku vyobrazován je Jörmungandr, známý také jako Midgardsormr neboli světový had z norské mytologie, který obepíná celý svět. Při konci světa (ragnarök) má vylézt ze dna oceánu, způsobit tak obrovské záplavy a nakonec zemřít v souboji s Thórem, který je ale také smrtelně raněn. (Perth)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Nórsku a Švédsku. (Danny88)