Přírodní kuriozity Davida Attenborougha (TV seriál)

• Česko

David Attenborough - Zázraky přírody

David Attenborough's Natural Curiosities

Prírodné kuriozity Davida Attenborougha

Dokumentární

Velká Británie, 2013–2017, 10 h 38 min (Minutáž: 22–30 min)

V rámci Attenboroughovy tvorby celkem oddechovka, ale i na dvaceti minutách opět působivá, neskutečně zajímavá, se skvělým komentářem a výborným výběrem témat a živočichů. Právě zaměření dokumentu a odhalování různých přírodních jevů činí z cyklu asi vůbec ten nejzajímavější počin Davida Attenboorugha, na kterém prostě opět vůbec nic není špatně. Je to stručné, přehledné, zábavné, skvěle natočené, prostě to má vše, co od těchto dokumentů očekáváte, a vlastně i něco navíc. Tohle pojetí mi dokonale sedne. 100%.(31.7.2016)

Čokoľvek dokáže obsiahnuť v súčasnej dobe pánko v rokoch Sir Attenborough ma dokáže zaujať. Jeho síce krátky, ale zaujímavý cyklus o kuriozitách prírodou bol príjemným spestrením a doplnením faktov, o ktorých som nevedel. Každá časť sa venuje dvom netradičným anomáliam v prírode. Či už ide o chameleóna, motýle, zebry, každá časť je pútavo vyrozprávaná. Jediné čo mi tak trošku vadilo a prečo to nie je za full five je fakt, že zvieratá, ktoré si Sir David vybral nie sú až tak lákavé. Nevravím, že všetky. Ale niektoré ako chrobáky ma moc nebavili. Na druhej strane spravil znovu príjemný projekt, ktorý poteší dušu diváka milujúceho prírodu.(28.4.2015)

Tento cyklus je spíše takovým "oddechovým" dokumentem - v protikladu s například nedávným Triumfem Obratlovců, který byl doslova nabitý fakty a podrobnějším výkladem, nebo sériemi z dílny BBC, kde se zase dočkáme ohromujících záběrů. I tak mě ale tyto stručné informace o vyjímajících se vlastnostech některých zvířat a cestě přírodovědců k jejich odhalení zaujal. Právě díky té stručnosti jsou totiž jednotlivé zajímavosti snadněji zapamatovatelné a jako povrchní představení bohatě postačí. Pokud máte navíc i jako já některé zvířecí oblíbence (u mě jsou to například sloni), určitě se dozvíte minimálně několik nových poznatků i o nich. Sir David a jeho dokumentární práce zkrátka nikdy nezklame, ať už zvolí jakékoliv pojetí.(12.12.2015)

Sir David má tentokrát k dispozici pouhých pět dvacetiminutových epizod a na prostoru sto minut se věnuje celkem deseti živočichům (dva na každý díl), které příroda obdařila nějakou nezvyklou fyzickou „anomálií“. Mezi zkoumanými zvířaty nalezneme například žirafu a její dlouhý krk, motýla a zebru s jejich specifickým zbarvením nebo chameleona se svým mrštným jazykem a schopností přizpůsobovat své zbarvení okolnímu prostředí. I když slovo zkoumání je v tomto případě mírně nadsazené - každému zvířeti je věnována pouhá desetiminutovka, takže na nějaké hlubší rozbory jejich života nedojde. Ani technické zpracování nenechává diváka oproti jiným Attenboroughovým dokumentům v němém úžasu nad tou krásou, kterou se podařilo trpělivým tvůrcům zachytit, Davidův zasvěcený a poutavý komentář naštěstí nechybí. Stanice Eden, na níž Natural Curiosities běželo, už objednala druhou sérii, která bude tentokrát obsahovat rovný dvojnásobek epizod. Vysílat by se měla ještě tento rok. 75%(6.7.2013)

Jedná se hlavně o vyvrácení starých a zažitých přírodních mýtů. Např., že gepard nikdy neběhal 110 km/h, nebo že nejsložitější nástroje nevyrábějí a nepoužívají orangutani a šimpanzi.(11.6.2016)