Škoda lásky

Povídkový / Komedie
Česko, (2013–2014), 11 h 35 min (Minutáž: 19–55 min)

Předloha:

Jaroslav Havlíček (povídka), Božena Němcová (povídka) (více)

Karel Gott, Josef Carda, Miriam Kantorková, Jan Skopeček, Martin Hofmann, Otmar Brancuzský, Marek Taclík, Simona Babčáková, Jan Kuželka, Jana Pidrmanová (více)

Série(2) / Epizody(22)

Povídkový cyklus hořkých komedií o lásce ve všech jejích podobách podle námětů známých českých spisovatelů. (Česká televize)

Recenze uživatele Lykos k tomuto seriálu (1)

Škoda lásky (2013)

Hodnotit těžko, ale celkově to rozhodně není takový prů... jak naznačují někteří recenzenti. Všechno snad nemusí aspirovat na Oskary. Beru to jako povídkovou sérii od různých autorů a tudíž s rozdílným stylem a kvalitou. Rozhodně to vkus diváka neuráží tak jako mnohé jiné výtvory, ale přesto se najdou tací, kteří ohodnotí odpadem, jak potom hodnotíte Ordinaci proboha? No ale nic, vezmu to popořádku. 1. díl má dobrý námět, dobrou myšlenku a je dobře, že se to točí kolem opravdového zpěváka, tedy Karla. Jenže to je také největší slabina, protože Karel (Gott i Šíp) opravdu neumí hrát. Díl ale zachraňuje Zora Valchařová-Poulová. Ta měla dostat více prostoru a Karel naopak měl dělat jen kulisu, ale bylo vidět, že je to opravdu on, ale mluvit už ho prosím nikdy nenechejte. Stopáž byla také silně nadhodnocena. Škoda, mohlo to být dobré. 2. díl MÁJOVÁ ROMANCE velice slabá, sice snad diváka vyloženě neurazí, ale to je málo. MANŽELKA má velký potenciál, bohužel nevyužitý. Atmosféra vybudována dobře, ale asi si mohl autor dát trochu více práce s příběhem. ÚSPĚŠNÝ LOV je pak vyložený propadák. Dvacetiminutové nic od Viewega,jehož ego čpí z každé scény. Ani Langoš to nezachránil. 3. díl MOKRÉ TRIČKO je jasně inspirován Hoří, má panenko, což vzhledem k autorce ani nevadí. Sice narozdíl od Hoří je situace taková nerealistická, ale má to myšlenku a konec je velmi dobrý, rozhodně jeden z nejlepších dílů série. MARUŠKA opět Langoš ve stejné roli, tentokrát je příběh snad i lepší, ale stále dost ubohý. Vieweg asi na vsi nikdy nebyl a znalosti psychologie vesnické dívky čerpá z literatury devatenáctého století. Ony opravdu existují dívky, které na lusknutí neroztáhnou před slavným spisovatelem nohy, ale rozhodně u toho nevolají: To není správné, to není správné. Celkově slabé a blboučké. 4. díl je dle mého nejlepší z celé série nabízí jednak nejvtipnější povídku VZPOMÍNKY a jednak nejkvalitnější a nejhlubší povídku DRUŽIČKA (přečteme-li si autora námětu, tak to asi nepřekvapí). Prostřední díl DIAMANTOVÁ SVATBA bohužel nevyužil potenciálu, které toto téma nabízí, škoda, ale odkoukat se to dalo. 5. díl PŘIROZENÝ TALENT přivádí na scénu nepochopitelně opět Langoše, který je zde ale zmatečně v jiné roli. I jiní herci sehráli více úloh, ale on jediný hrál dvakrát stejnou postavu, takže divák trochu nechápe. Jinak jde ale žánrově o velice zdařilou komedii, oddechovku. Můžeme pochybovat, zda by soud ve skutečnosti takto dopadl, ale komedii, která si na nic nehraje, se nelogičnosti odpouští. PRAVDA je sice opravdu neoriginální svým řešením, a asi i příběh by si zasloužil více úsilí, ale Oldřich je dobrý, jako vždy. Propadák to není. S JEDNÍM UCHEM... ze světa dětí. Mohlo to být lepší, ale asi i výrazně horší. Dětští herci hrají slušně, žádný nový Tomáš Holý sice nebyl nalezen, ale jsou tam dobré momenty. "Přepište jí to na krávu" mě dost pobavilo. 6. a závěrečný díl začíná HRDINOU, kde opět hraje Taclík. Tentokrát dost nepřesvědčivě. Toho somráka mu prostě nevěřím, jako nevěřím, že autorka vůbec někdy nějakého viděla déle než vteřinu. Tady mě nereálnost celého příběhu opravdu hodně ruší. Dobrá je jen Klára Issová, ta byla i namaskována dobře, takže působí, že jí žádná kožní nemoc není cizí. Kdyby si autorka odpustila snahu z toho dělat za každou cenu komedii a trošku si tématiku nastudovala, tak to mohlo být i dobré, takto je to blábol. Jeden z nejslabších dílů. SITUACE V KUCHYNI chvílemi baví (Vanda Hybnerová je opomíjená herečka, což je strašná škoda) a chvílemi mate, tedy alespoň já jsem postavu dědy opravdu nepochopila, mám pocit, že tam byl důležitý a současně mi připadá, že tam byl naprosto navíc. Asi to chtělo ještě trochu dopilovat. Ale celkově díky některým scénám jde o jednu z těch lepších povídek. DOBRODRUŽSTVÍ uzavírá první sérii a opět díky autorství Jaroslava Havlíčka jde o mnohem hlubší příběh. Je třeba pochválit i autora scénáře, který Havlíčkův materiál skvěle převedl do moderní doby. Také jsem ráda, že se zde nikdo nesnažil o komedii. Celkově mě série celkem bavila a až na několik slabších dílů ji lze považovat za celkem vyvedenou. Byl to prostě povídkový cyklus na téma láska a různí autoři se s tím vypořádali různě, nic víc, nic míň. ++++ 2. SÉRIE 1. díl IDYLA NA KONCI LÉTA krásná atmosféra téměř prvorepubliková je pokažena Jiřím Mádlem, který by měl rozhodně zapracovat na své výslovnosti a dikci. Příběh je také nesmyslně rozdělen na jakousi romantickou a politickou linku, přičemž ta politická je jako pěst na oko. V původním textu sice je náznak střetu mezi novým a starým, ale žádní odboráři tam opravdu nic zabavovat nepřijdou. Myslím, že to bylo příběhu na škodu, mohla to být velice příjemná podívaná. POLIBEK PRO VÍTĚZE opět podle Petišky a tentokrát ještě volněji než u předchozího příběhu, v podstatě zůstává jen to, že dva mladí lidé přijeli k vodě. Ale tentokrát to nevadí, protože scénář zasazený někam do osmdesátých let se vážně povedl. Je to celkem zábavné retro. 2. díl MIŠKA JE KOUZELNÁ tady musím říct třikrát škoda, tohle mohlo být opravdu dobré, dcera byla fakt jedlá, bohužel autor zůstal hodně při zdi. Čekala jsem intriky vyššího kalibru. Vážně škoda, takhle jak to bylo, musí člověk spíš zapochybovat o inteligenci otce. DIVNÁ BÁRA z motivu BN zůstává opravdu jen to, že Bára kamarádí s Eliškou, ale to snad ani tak moc nevadí. Co vadí je to, že ta drsňačka Kristýně zrovna dvakrát nešla a ty momenty na policejní stanici, nebo kde to bylo, ty byly úplně navíc. Jinak takový průměr. Ovšem HOST U TABULE tak to se přiznám bez mučení, že jsem nepochopila. To mělo být co? A Pavla Tomicová by se opravdu mohla přestat smát jako idiot bez důvodu. Poslední 3. díl SRDCE ŽENY chvílemi velmi poetické, atmosféra velmi dobrá. Mi líbilo se. ZAMILOVANÁ je posledním kouskem. Jde o jakousi detektivku, ale musím říct, že to celé na mě působilo velmi zdlouhavě, absolutně mě to nebavilo, obzvlášť když viník byl jasný okamžitě. A rozhodně se musím zastavit u role sanitáře. Proč ho proboha nenechali zahrát normálnímu herci, proč na to použili chlapa z ulice?? Měl tam celkem dost textu a jediné co chybělo bylo, aby ten scénář při svých deklamacích i držel v ruce. Ale abych byla spravedlivá, tak Pavel Řezníček hrál dobře. Celkově druhá série působí ucelenějším dojmem, rozhodně je poznat, že první a třetí díl točil stejný režisér a jeho díly mají takový filmový nádech. V hodnocení zůstanu na třech hvězdách. () (méně) (více)