Jízlivě tvůj (TV seriál)

Vicious

Komedie

Velká Británie, 2013 - 2016, 5 h 46 min (Minutáž: 22–26 + 1x47 min)

Dokonalý britský humor. Suchý a černý. Pecka. 5* EDIT: Raději počkám, až druhá série skončí, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že budu muset snížit hodnocení :( Druhá série je slabší. Docela o dost a hrozně mě to mrzí. Ani jsem nevěděla, že se druhá série chystá a byla jsem smířená s tím, že je pouze pár dílů a říkala jsem si, že je to dobře. Alespoň nemají šanci mi ten seriál zkazit. No a BUM. Druhá série a všechno špatně :( Uvidíme...(10.8.2014)

Vidět Iana McKellena a Dereka Jacobiho společně v jednom britcomu, tomu se prostě nedá říci ne a proč taky, když své přestárlé, neúspěšné herecké primadony zahráli s takovou chutí? Jejich Freddie a Stuart ono známé přísloví: co se škádlívá, rádo se mívá, dovedli takřka k dokonalosti, pokud se totiž tito dva životní partneři přestanou jen na chvilku urážet, je něco v nepořádku. Vtípky sice nejsou nějak zvlášť originální, ale jsou podané tak, že to srandovní je a to tak, že dost. Za co oba pány obdivuji nejvíce není ani tak střílení si z hereckého řemesla, protože tak skvělé herce to ani moc pálit nemusí, ale především to s jakým nadhledem jsou schopni žertovat o svém pokročilém věku. Pětku jsem nedala (aspoň zatím) proto, že ačkoliv se u seriálu často směju, pořádný záchvat smíchu, který jsem dostávala třeba u Frasiera nebo u Black books se zatím nekonal. Ale jsem teprve na začátku, takže kdo ví...(24.6.2013)

Staří, vynikající, herci ve staromilském sitkomu, jakoby vypadlém z osmdesátých let. Jen pár lokalit, skoro trapné přehrávání a nahraný smích. Tahle už, jak se zprvu zdá, přežitá stará škola ale umožňuje užívat si infantilní a občas už nekorektní srandu na plné koule. Kvalita se pozná, i když je - zdánlivě - zakrytá v ubohosti. A lehce z toho mrazí: předsudky, prohry, zoufale marná snaha po štěstí a uznání přece stále funguje. V jiných pořadech děsně cool a sexy. V tomhle ne, staromilská fasáda dovoluje zobrazit tyhle odvěké touhy naivně legračně a zároveň děsně smutně. ___ Když toho máte jen velmi málo, ještě to neznamená porážku. Důležité je, jak oslovující a silné to málo je. A tohle dokáže překřičet mraky a mraky seriálů vytuněných penězi a přiblble předstírajících hlubokomyslnost. /24. 11. 13./(24.11.2013)

Vicious je mezi sitcomy rozhodně zajímavým úkazem. Pouze na papíře by pravděpodobně nefungoval, většina vtipů totiž patří do ranku trapných. Nicméně úmyslně repetiční humor, který je v každém díle pomalu stupňován, případně nečekaně porušován, přehnaně teatrální herecké výkony všech představitelů a výborná chemie mezi nimi dokáží i takto odsouzeníhodné vtipy přetvořit v úderné a funkční gagy. V konečném důsledku je možná i maličko trapné přiznat, že jsem se u něčeho takového smál.(14.11.2013)

Gandalf a Claudius jako dva popudliví milenci žijící ve věčně rozhádaném dlouholetém vztahu? Už to samo o sobě zní jako dadaismus. A aby toho nebylo málo, tak jsou oba pánové stylizovaní jako konzervativní gentlemani, chovají se jako náctileté slečny a vytříbenou angličtinou vyšší třídy chrlí jednu sarkastickou invektivu za druhou. Koncept zkrátka nemá chybu a to že jsou vtipy pořád na jedno brdo, vadí jenom trošku.(29.5.2013)

• - Když se Freddie (Ian McKellen) připravuje na roličku v Panství Downton, pojmenuje svou postavu Thomas. Každý mu ale odvětí, že v této minisérii je již jedna stejně pojmenovaná postava. Shodou okolností je postava Thomase z Panství Downton stejně jako postava Freddieho homosexuál. (Stanislaus)

• - Sitcom měl pracovní název Vicious Old Queens, ale když vyjednávali o účasti Iana McKellena, řekl, že není "starý", a tak bylo slovo "Old" z názvu vypuštěno. Název poté varioval mezi Vicious Queens, usadil se však na konečném Vicious. (Misabarry)

• - Sitcom před jeho premiérovým uvedením koupila australská Seven Network. (Misabarry)