Jízlivě tvůj (TV seriál)

Vicious

Komedie

Velká Británie, 2013–2016, 5 h 46 min (Minutáž: 22–47 min)

Pustila jsem se do toho kvůli dvěma důvodům. První byli herci, protože Ian McKellen je naprosto skvělý a Iwan Rheon strašně roztomilý, ať už hraje souseda, nebo šílenýho bastarda, či týpka na veřejně prospěšných pracích. Druhou byl fakt, že pouhých 7 dílů po 20ti minutách mi nijak nezabije. Ano, stále jsem naživu, ale že by to bylo nějak úžasné to ne. Herci, na které jsem se spoléhala mi nezklamali, ale jinak celkově mi to nijak nenadchlo. Některé vtípky jsou až umělé, ale najdou se i velmi usměvavé a pár k popukání. Možná, že britský humor není pro mě, kdo ví. Na jedno vidění to stačí.(4.6.2015)

Spousta povedených vtípků, ale ještě víc je tu těch nejtrapnějších narážek na homosexualitu, stáří, vztahy a další společenská témata, při kterých se člověku u většiny amerických sitcomů otevírá pomyslná kudla v kapse. Jenže on je rozdíl, když podobné hlášky hodné odsouzení vypouští texaský buran či otylá, rádobyvtipná hospodyně a nebo když se s nimi vytasí taková esa, jako jsou sir Ian McKellen a sir Derek Jacobi, za mohutné podpory Frances de la Tour a Iwana Rheona. Možná nejsem sám, kdo si myslí, že tohle obsazení by do červených čísel vytlačilo i Troškovy Kameňáky. Občas jsem až žasl, čemu se všemu směju. Jeden z nejlepších sitcomů vůbec. 90%(15.5.2014)

• pytlik...

Jako prostředek pro výuku angličtiny bezesporu jedinečné, pokud člověk není zrovna posluchač nedělní katolické školy a neomdlí při nějakém tom sprostém slově, protože tak čistá a jasná výslovnost, jakou předvádějí hlavní představitelé, se jen tak neslyší. Člověk jim pak v zájmu vzdělání odpustí i tu nebetyčnou teatrálnost. To je ale tak jediný klad, který o seriálu mohu říct, jinak ve mě všichni herci vyvolávali nevolnost, a nebylo to jen jejich stářím, neboť nejmíň sympatickým mi připadal Rheon, asi kvůli předchozím rolím v Misfits a Hře o trůny. Zkrátka, když vidím, jak člověk ve stáří dopadá a vypadá, říkám si, že sebevražda má smysl v každém věku, nejenom v mládí.(18.3.2015)

To se tak sešli Derek Jacobi a Ian McKellen a řekli si, že bude sranda zahrát si neskutečně teatrální párek "starých" gayů (to starých v uvozovkách...jim stáří sluší). A ono to sranda byla. Záleží ovšem co čekáte. U takových jmen se předpokládají "velké" herecké výkony a přitom já se při prvním díle nemohla zbavit dojmu, že koukám na nějaký Comic Relief. Nu proč ne? Stačí poupravit očekávání, toho co mi v prvním díle vadilo jsem si u druhého už ani nevšimla. Tím, že se snaží házet hlášku za hláškou se jim ne zrovna všechny povedly, ale celkově jsem se u toho nasmála jako už dlouho ne. Těším se na druhou serii, těším se až si některé díly pustím znova a kdyby to tak hráli někde na divadle, už teď bych stála ve frontě na lístek.(26.8.2013)

Vicious old queens. Sitcom o dvou sedmdesátnících, co jsou spolu tak dlouho, že nedokáží strávit jedinou hodinu, aniž by po sobě neplivali příšerné jedovatosti, ale přesto bez sebe nedokážou žít, je především velice britský, k tomu s nevídaně hvězdným obsazením (Gandalf/Magneto, The Master, Madame Maxime, Simon/Ramsey). Dolů ho ale sráží repetetivní humor, a kult to nikdy nebude. Nenadchne ani neurazí, nicméně skvělý opening naladí na příjemnou notu vždycky. 60%(15.2.2014)

• - Sitcom měl pracovní název Vicious Old Queens, ale když vyjednávali o účasti Iana McKellena, řekl, že není "starý", a tak bylo slovo "Old" z názvu vypuštěno. Název poté varioval mezi Vicious Queens, usadil se však na konečném Vicious. (Misabarry)

• - Seriál je volně inspirovaný filmem Staircase (1969). (radecacek)

• - 5. 2. 2013 během natáčení druhé epizody v londýnském studiu ITV na South Bank se zrovna přes řeku v House of Commons, tj. parlamentu, hlasovalo o zákoně umožňujícím rovnost před zákonem párům stejného pohlaví. Dopadlo to 400 pro ku 175 proti. Producenti to sdělili hlavním představitelům a ti to poté sdělili publiku. Ian poklekl a "požádal" v nadsázce Dereka o ruku. Sitcom byl ovšem uváděn v době, kdy bylo téma homosexuality přemítáno v USA, Francii i jinde na světě. Producenti jsou si toho byli vědomi a doufali, že sitcom bude nejen průlomový a přispěje nejen k diskusi, ale že může posunout i hranice. (Misabarry)