První republika - Série 1 (série)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014, 19 h 16 min (Minutáž: 52–53 min)

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jana Štěpánková, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Svatopluk Skopal, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Pavel Batěk, Viktor Dvořák, Robert Urban, Martin Sitta, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Vlastina Svátková, Lenka Zbranková, Radovan Klučka, Luboš Veselý, Adrian Jastraban, Ondřej Černý, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Zdeněk Dušek, Jitka Sedláčková, Irena Kristeková, Martin Učík, Jaroslav Šmíd, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Radek Holub, Vladimíra Havlíčková, Filip Antonio, Gabriela Míčová, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jan Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Igor Bareš, Marika Šoposká, Barbora Mottlová, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Milan Němec, Zdeněk Eska, Matěj Anděl, Tereza Nekudová, Radek Valenta, Otmar Brancuzský, Zdeněk Rohlíček, Petr Vondráček, Pavel Majkus, Vladislav Beneš, Martin Kubačák, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Michal Kolínek, Jakub Koudela, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Ladislav Kolář, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Karolína Hlaváčková, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Tomáš Jakl, Gabriela Csinová, Tomáš Havlínek, Jan Szymik, Mikuláš Křen, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Patrik Štěpán, Karol Csino, Markéta Procházková, Claudia Vašeková, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Amáta Skalová, Aleš Balda, Roman Šmejkal, Stanislav Macháček

Komentáře uživatelů k sérii (9)

Úplně obyčejný dobový seriál, ve kterém je doba (zatím) do počtu, vyšetřování vraždy bylo relativně napínavé, Markéta Plánková jakoby vypadla z Ordinace, jen nikoho neléčí, herecký talent Jiřího Vyorálka není plně využit a to je zatím asi tak všechno.(21.12.2018)

Původně 22 dílný seriál je pro potřeby DVD sestřižen do 11 televizních filmů. Děj je mnohem kompaktnější, herecké výkony je možné hodnotit lépe, protože skutečně odpovídají vývoji charakterů postav. Není to dokonalé retro, ale vzhledem k tomu, jak se toto u nás vyvíjelo po roce 1945 (dodnes jsou populární filmy a seriály například ze 60. let, na kterých není dobového vůbec nic), je to i tak krok kupředu. Trocha nostalgie, trocha dobrých nápadů, odvaha zvolit jako jedno z opakujících se prostředí erotický podnik, snaha zapojit do děje skutečné události, napodobit dobový tisk a vypíchnout novinky v kultuře i módě, to není málo. Trojice rodin, jejichž osudy jsou propojeny, to je přirozené téma pro televizní ságu už od dob Forsytů. Nejrozkošnější a s přehledem nejzábavnější jsou herecké etudky Zdeny Studenkové jako paní cukrovarníkové Škvorové, Markéty Plánkové jako dcery Léblových, která se provdala za Valenta Vehicles a samozřejmě Jána Koleníka, jakožto hlavního milovníka Vladimíra. Oceňuji i linku s oděvním salonem upomínající na slavný Salon Eliott. A nakonec jsem se i těšila, až si to celé klepavé dobrodružství dosleduju do melodramatického konce. Navíc celý dějový korpus funguje v letech 1918-20 čili se to nemá šanci vléct ani trochu. Flashbacky jsou datovány 1910, jeden frontflash dokonce až 1928. V samotném závěru pak přituhuje na kriminální zápletce, jednotlivé postavy procházejí očistcem, nikdo nevěří nikomu, je zajímavé to sledovat, prostředí je stále velmi atraktivní, nově se řeší lázně a na statku jsou to nečekaně cikáni, kteří dokáží rozlousknout duchařskou podzápletku. Jen je škoda, že s posledními díly se stávající kostýmy hlavních ženských postav staly notně okoukanými, což nejvíce dehonestovalo výkony Plánkové a Nové, které by jinak byly schopné zářit i v pytlích od brambor, leč musel by být ten pytel pokaždé jiný. Ovšem na každý pád finále vynikající a po rozlousknutí základní otázky "Kdo tehdy vraždil?" získává nový rozměr i repríza celého seriálu. Byla to radost se tomu věnovat a bude zase znovu.(9.1.2019)

S ohledem na druhou i třetí sérii musím první sérii polepšit a dát neúplné čtyři hvězdy. Zde je scénář přímo geniální oproti zcela zmršené dvojce, kde scénárista neví kudy kam. Samozřejmě své kouzlo má v jedničce především obsazení, kde především obsazení Pavla Kříže se jeví jako naprosto úžasné. I když je seriál zbytečně dlouhý, v podstatě se těším, až jej uvidím znovu a budu si všímat některých jednotlivostí a náznaků, které při prvním sledování utekly. I proto si tato série zaslouží slušné hodnocení.(3.12.2017)

Při zpětném hodnocení této 1. série mi nezbývá než ocenit její pozitiva a to minimálně v porovnání následným pokračováním. Sice si pamatuji, jak moc mě to při prvním shlédnutí zklamalo. Hlavně proto, že to vůbec nemá nic společného s názvem seriálu. První republika ? Z hlediska dobové atmosféry fakt nic moc. Těžko jsem i rozdýchával tu duchařskou linku. Naopak ta detektivní byla velmi zdařilá a rozuzlení velmi napínavé. Pokud jde o vztahovou linku a vývoj jednotlivých postav, některé mi byli sympatičtější (Vlasák, Vyorálek, Medvecká), některé méně (Plánková, Studenková). V porovnání s druhou sérii nemohu nezmínit postavu Vladimíra (Koleník). Zde je poměrně výrazná (byť jeho nestálost v lásce ne zcela pochopitelná). Co s ním ale následně udělali v druhé sérii, to fakt nechápu.(3.12.2017)

Myslel jsem, že budu hodnotit až po druhé sérii a dohromady. Poté, co jsem dvojku rozkoukal vím, že ta bude mít, pokud se něco nestane, o něco horší hodnocení. Sice by jedničce pomohlo, aby byla zredukována na 13 dílů, což bývá na ČT zvykem, ale i tak je to atmosfericky pěkný seriál z let 1918-1920.(19.2.2018)

90%(22.3.2019)

Viděno podruhé hodnocení neměním - jako detektivka je to pecka, jako telenovela je to snesitelné ( ikdyž ten místy růžovozahradní odér si mohli tvůrci víc odpustit ), jako retro málo výživné ( uvítal bych větší historickou přesnost, ale i tak je to oproti jiným dost ) , herecky místy famózní ( Vyorálek, Vlasák, Studénková, Medvecká a s ohledem na druhé shlédnutí excelentní Kříž a to nemluvím o skvělých dětských hercích , které vedla speciální režisérka) - jen ten konec mi přišel trochu jak současná vztahovka - jeden kriminál a dva rozvody v jedné rodině, aby Koleník a Plánková naplnili svou lásku, tak to mi trochu ubralo na jinak skvělém dojmu dobové krimi... a mohlo to být i kratší. PS: Všimli jste si, že krom Irenky a Mlčocha tam všichni lžou ? ( respektive aspoň jednou zalžou) ,(5.4.2017)

• Nugat

Promarněná šance - příběh by se vešel do třech dílů, kdyby se alespoň bylo na co koukat, protože výkony některých herců byly velmi dobré.... kostýmů pomálu, architektury taky. Jsem zvědavá na druhou sérii.(18.9.2017)

Seriál se mi líbil, byl napínavý a dobře propracovaný. Dlouho nebylo opravdu poznat, kdo je pachatel...(5.12.2017)