Osudy rodiny Valentů zaplétá temná minulost i žhavá přítomnost. Milostné aféry, ohrožení blízkých, vraždy. Ohlédnutí za hrdiny oblíbeného seriálu. Rada Mlčoch zatkne Marii, ale musí ji kvůli Kryštofovi brzy zase pustit. Vzpomíná na klíčové okamžiky hlavních postav od roku 1918 do současnosti a hledá odpověď, proč... Policejní rada Mlčoch přichází k Valentům zatknout Marii. Vojta má radost z ukončení svého prvního případu, ale Mlčoch mu říká, že Kryštof donesl papír z ministerstva a chce, aby Marii pustil. Vojta je zděšen. Oba přemýšlí, proč zrovna Kryštof, který díky Valentům přišel o celou svou rodinu. Vzpomínají, jak vše začalo návratem Vladimíra z války v roce 1918. Dají si zavolat Marii, která vypráví svůj příběh v rodině Valentů od roku 1928 až ke Kloudově smrti. Marie bere před Mlčochem všechny prohřešky Jaroslava na sebe. Je překvapená, když ji Mlčoch posílá domů. Nechápe to, ale jde. Mlčoch má o Marii s Jaroslavem strach, protože nikdo neví, co za propuštění bude Kryštof chtít. (Česká televize)

NinadeL

Tady si neodpustím komentář k DVD, protože v Edici ČT vymysleli, že tento úvodní střihový díl zařadí až na konec celého seriálu pod záložku "nastavení," kde by to nikdo nehledal. Bez číselného označení, bez ničeho. To, že Edice ČT má své velké mouchy není žádné tajemství, ale tohle se prostě nepovedlo ani v nejmenším. Nehledě na to, že přijít s prvním střihovým dílem až po dvou řadách taky není úplně nejchytřejší volba. Na západě bývalo dobrým zvykem, že střihové díly rekapitulovaly dosavadní děj každý rok seriálu, ale u nás musíme dělat všechno jinak. ()