První republika (TV seriál)

The First Republic

(festivalový název)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014–2018, 43 h 46 min (Minutáž: 35x52 min)

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Svatopluk Skopal, Milan Němec, Matěj Anděl, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Marika Šoposká, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Filip Antonio, Jana Štěpánková, Vladimíra Havlíčková, Petr Vondráček, Vlastina Svátková, Adrian Jastraban, Jan Novotný, Martin Kubačák, Pavel Batěk, Zdeněk Maryška, Otmar Brancuzský, Vladislav Beneš, Zdeněk Dušek, Igor Bareš, Jaroslav Šmíd, Barbora Mottlová, Jitka Sedláčková, Gabriela Csinová, Jana Třísková, Radek Valenta, Radka Stupková, Markéta Procházková, Irena Kristeková, Zdeněk Eska, Mikuláš Křen, Ladislav Kolář, Patrik Štěpán, Michal Petlach, Simona Šeligová, Petra Navrátilová, Ondřej Černý, Jakub Koudela, Tomáš Havlínek, Karolína Hlaváčková, Petr Cemper, Tomáš Jakl, Michal Kolínek, Lenka Zbranková, Jakub Hajner, Claudia Vašeková, Radovan Klučka, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Martin Učík, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Tereza Nekudová, Zdeněk Rohlíček, Pavel Majkus, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Jan Szymik, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Karol Csino, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Amáta Skalová, Anna Fialová, Lukáš Hložek, Aleš Balda, Roman Šmejkal, Jitka Schneiderová, Karolína Krézlová, Vladimír Polívka, Brigita Cmuntová, Stanislav Majer, Pavel Mareš, Milan Řehák, Kristýna Boková, Bořek Joura, Ivan Sochor, Jakub Krejča, Jan Révai, Anna Lucie Schollerová, Robert Mikluš, Stanislav Zindulka, Jaroslav Vlach, Štěpán Tuček, Marek Pospíchal, Václav Veselý, Alena Mihulová, Roberta Pracná, Vilém Čápek, Martin Trnavský, Jan Kolařík, Vladimír T. Gottwald, Regina Řandová, Michal Gulyáš, David Bowles, Josef Hervert, Maksim Gladovič, Vanda Chaloupková, Zdeněk Astr, Stella Řeháková, Matyáš Kovář, Jan Nemejovský, Jakub Kovář, Lukáš Král, Dušan Hřebíček, Karel Freund, Adam Mišík, Katarína Šafaříková, Petra Jungmanová, Maroš Kramár, Petr Stach, Petr Holeček, Filip Bradáč, Stanislav Macháček, Roman Pomajbo, Miroslav Vladyka, Karel Hábl, Rostislav Osička, Miroslav Táborský, Jan Vyskočil, Adam Joura

Komentáře uživatele mira007 k tomuto TV seriálu

Nemůžu si pomoc, ale na rozdíl od těch dementních růžozahradních vztahových imbecilit, kde na sebe akorát křičej jak ve francouzské veselohře je tohle extratřída. Natočit v českých podmínkách dobový seriál se solidní krimizápletkou ( okomentováno po 19. díle z 22 ) je špička. Samozřejmě , že by rozpočet měl být trojnásobný aby se vše neodehrávalo na třech místech s počítačovou grafikou alá tetris. Vzal jsem si TV program na tento týden a vidím: Cesty domů, Růžovka, Vyprávěj, 30 případů majora Zemana, Kriminálka Anděl, Clona, Expozitura .... tak jako sorry, ale ač respektuju poslední tři jmenované tak První republika je v porovnání s tím co se tu vyplodí úplně jinde. Samozřejmě , že nesahá ani po kotníky legendám jako Návštěvníkům, Arabele, Dobrodružství kriminalistiky, ale to je třicet let staré a v kontextu toho dávám pět hvězd v kategorii Nový český seriál.(2.6.2014)

Viděno podruhé hodnocení neměním - jako detektivka je to pecka, jako telenovela je to snesitelné ( ikdyž ten místy růžovozahradní odér si mohli tvůrci víc odpustit ), jako retro málo výživné ( uvítal bych větší historickou přesnost, ale i tak je to oproti jiným dost ) , herecky místy famózní ( Vyorálek, Vlasák, Studénková, Medvecká a s ohledem na druhé shlédnutí excelentní Kříž a to nemluvím o skvělých dětských hercích , které vedla speciální režisérka) - jen ten konec mi přišel trochu jak současná vztahovka - jeden kriminál a dva rozvody v jedné rodině, aby Koleník a Plánková naplnili svou lásku, tak to mi trochu ubralo na jinak skvělém dojmu dobové krimi... a mohlo to být i kratší. PS: Všimli jste si, že krom Irenky a Mlčocha tam všichni lžou ? ( respektive aspoň jednou zalžou) ,(5.4.2017)

erteple - zastaralý název pro brambory, zemáky(12.8.2018)

Druhá série je oproti první lepší určitě v lepší výpravě, dospělejší filmařině a to je tak všechno. Zato výčet v čem je horší je na nějakou studii: 1) dějová linka kde je všechno jasné kdo, proč a jak od třetího dílu je nuda bez překvapení, napětí, leknutí 2) způsob vyprávění naprosto nuda, která nevtáhne do děje ( některé díly skoro nekoukatelné) 3) krom postavy Jaroslava žádná jiná herecky vymodelovaná osobnost 4)první řada byla zasazena do období se skutečnými událostmi ( např. měnová reforma atd. a bylo to i mírně poučné), druhé řadě je ukradené v jaké době se odehrává 5)degradace milostných scén na americké asexuálno - jednu bradavku ukázala Brigita Cmuntová v milostné scéně s Jourou jinak oproti první řadě cudná bída. Ne že bych byl maniak s potřebou nahých ženských ( na to je net :-)) ale milostná scéna v seriálu má dle mít následující funkci 1) navodit reálnost milostného vzplanutí v příběhu , že to není jen jako 2) potěšit oko diváka ( ikdyby jen na dvě sekundy, má to smysl dokázat že nejsme v americkém seriálu) a to se v druhé řadě oproti první absolutně nahradilo nudou která nemá šmrnc. Chápu, že je pro herečky stresující je točit ( před tolika lidmi, následně reakce lidí na netu atd) a o to víc nechápu třeba postelovou scénu Fredyho s prostitutkou v S02E08 - kdy teda rejže vystresuje chudáka Vandu Chaloupkovou - opravdu nádherná holka , že jí svlékne do naha , pak točí scénu bůhvíkolik hodin a v seriálu se nakonec objeví nahá v záběru sotva znatelně ani ne půl sekundy. - herečka vystresovaná a divák má nulový estetický zážitek. Tak proč to jako točej?(5.12.2017)

Tak začala druhá řady První republiky - vypadá po technické stránce o chlup dokonalejší, s dražšími rekvizitami a celkově lepším dobovým vizuálem. Herecky koncertuje Vyorálek jehož Jaroslav napochoduje z kriminálu rovnou do vily ( nejedná se o Vyvolené), Koleník nějak chodil v mezičase do posilovny a Plánková má furt tu zrychlenou kolíbavou chůzi. Herecký ansábl je kompletní z jedničky ( čekám kdy se objeví Křížův Benoni) ale na dcery si teda musím zvyknout - ty dětské herečky byly přesvědčivější. Na začátek dobrý, tak snad se to bude blížit té první řadě.(9.9.2017)

Tak vizuál oproti první řadě parádní, ale dějová linka zatím moc do děje nevtáhla a má to víc a víc znaků telenovely než bych očekával. Můžeme si odškrtnout první milostnou scénu ( Brigita Cmuntová asi tři sekundy s Bořkem Jourou ), ale ta to nezachránila. Herecky dominují Vyorálek a Batěk, ostatní nuda.(16.9.2017)

Tak jsem to rozklíčoval - dějová linka je celkem dobrá, ale ten způsob vyprávění je hrozně nezáživný a do děje nevtáhne. To se v první řadě po několika dílech povedlo líp už kvůli tomu, že se nevědělo do posledního dílu kdo, jak, proč daný zločin spáchal. Tady už v druhém dílu se přiznal vrah a v tomto díle dokonce se odhalilo proč a jak... to absolutně ztrácí ten napínavej drajf, kdy člověk neví odkud co diváka překvapí a řeší se, že Louda by mohl někomu ublížit. Minulá stavba vyprávění byla daleko propracovanější ( ale třeba se to ještě rozjede, koneckonců první řada měla prvních 5 dílů taky nezáživné). Pozitiva jsou jasná, atmosféra vykreslena opravdu parádně, herecké výkony tentokrát v čele Fialová ( jako první představitelku z dcer ji začínám brát), Batěk, Boková a nástup Majera, kterému stačil jeden dialog, aby mne přesvědčil, že to je posila do tohoto seriálu.(23.9.2017)

• Díl čtvrtý (S02E04) (epizoda) (2017)

Nuda, ničím nepřekvapující nuda a nezachrání to ani milostná scéna Vyorálka s Bokovou. Kde jsou ty časy první řady?(30.9.2017)

Zatím nejlepší díl - celkem napínavé, svižně plynoucí, mírně akční. Herecky tomu šéfoval Batěk a Revai. Možná druhá řada není ztracena.(6.10.2017)

Minulý díl mne nabyl dojmem, že ten seriál se konečně nakopne a pojede v kolejích první série, co se týká detektivní linky, ale to jsem se spletl... tenhle díl zase spadl do nudy bez jakéhokoliv překvapení jen s tím, že se prostě Klouda vrátil z Budenos Aires, odkud dokonce poslal pohled, takže nějaké baf, kdo, co jak se nekoná protože všechno je jasné. Všemocný padouch se vrátil jen naštvanější a Valentovi se tentokrát bojí ještě trochu víc než v prvních pěti dílech.(14.10.2017)

• Díl sedmý (S02E07) (epizoda) (2017)

Klouda chce půl mega... nuda... Klouda dostane půl mega...nuda .... Irena osvobozena. Pavel Batěk jako padouch padouchů táhne tenhle seriál ( i se Zaorálkem) , ale je to bída. jak jsem byl okouzlen první řadou tak tady jsem unuděný.(21.10.2017)

Klouda je tuhej... tak snad ve zbývajících dílech se dočkáme nějakého trochu více diváka překvapujícího vzrůša. Koukám, že milostné scény ( Fredy Urban vs prostituka - Vanda Chaloupková a Fialová Polívka) nám nějak se nakazily studem, že se bojej aspoň minimální nahoty.(28.10.2017)

Retrospektiva jako prvek vyprávění obohatilo druhou sérii lépe než to předvídatelné nudné vyprávění posledních pěti ( ne-li osmi dílů), ale ikdyž musím uznat, že to byl zajímavý způsob jak obohatit již odvyprávěný děj, tak to jako celek nezachrání. Tak snad další díly zvednou laťku druhé série výše.(4.11.2017)

• Díl desátý (S02E10) (epizoda) (2017)

Nejvíc o této nejslabší epizodě vypovídá, že nejdramatičtější věcmi bylo skuhrání zraněného Revaie a to, že Vladimír nalezl dětskou sponku .... nejnudnější díl, který nic neposunul vpřed.(11.11.2017)

O chlup lepší než předchozí díl - svižnější , akčnější a objímací scéna Cmuntová Plánková ( wow jsem se i lekl). Neodpustím si ale absolutní technickou střihačskou chybu. Když je v Břežanech akční scéna se zatýkáním Krále, tak při potyčce Vladimír dostane pažbou a střih a Vladimír utíká za statkem, kde pronásleduje Krále ( WTF ? ). PS: vzpoměl jsem si u šotů z natáčení první řady , kde režisér říkal, že když natáčeli na dvorku na statku v "Břežanech", tak museli vypálit trávu ( a po natáčení zase vysázet ) aby to bylo jako pracovní autentické prostředí. A dneska jak tam po sobě stříleli tak běhali po dvorku jak po fotbalovém trávníku. Takže na auta prachy v rozpočtu jsou a na selské prostředí došly? Ale nechci být hnidopich,...(18.11.2017)

Divák všechno ví a sleduje jak nějaké postavy se něco dozvídají a opakuje se, co už bylo a všichni vědí,že to tak bylo, nula překvapení, napětí... NUDA!!!!!(26.11.2017)

O milimetr zajímavější díl než předchozí díky Ireně a Lippimu, ale jinak bída a podtržené zklamání z druhé řady, kde vládla nuda a nuda ( a nezachránila to cudná milostná scéna Polívka vs. Fialová). Z první řady si pamatuji doteď minimálně osm zajímavých scén, mnoho hereckých kreací ale z druhé řady si zapamatuji jen auta a jinak unylé nudné vyprávění splývající v nudu. Kluci, takhle fakt ne!(5.12.2017)

• Série 3 (série) (2018)

S01>S2>S03 a dokonce S01>10x(S02+S03)(17.12.2018)

opáčko(7.9.2018)

Třetí řada začne celkem velkolepě na boxerském zápase v "plné" hale. Zápletka s metanolem poté co byl v ČT už jednou Metanol s Vaculíkem se mi zdá trochu obehrané téma, ale jako zahřívací kolo budiž. Výprava, kostýmy, obsazení , kamera zase nadprůměrné, tak snad zápletka tentokrát bude vymazlenější než v tragické druhé sérii. Šafaříková v pohodě nahradila Fialovou a její postava s von Lippim je zatím to nejzajímavější. První milostnou scénu si střihl Vyorálek s Bokovou v ještě cudnějším stylu než ostatní v druhé sérii.(10.9.2018)

• Díl druhý (S03E03) (epizoda) (2018)

Krimi linka, která má být napínavá ( metanol a železo v boxerské rukavici ) mne napínavá vůbec nepřijde. Jde úplně mimo mou pozornost. A zbytek je taková unylá vztahovka, kde je na všechno dost času. Prostor si pro sebe ukradli Majer a Šafaříková, ostatní přicmrndávají drobky, ikdyž nějaký zárodek něčeho zajímavého se rodí u postavy Bokové přitlačené ke zdi komoušem Léblem.(14.9.2018)

• Díl třetí (S03E04) (epizoda) (2018)

Hrozná divadelní nuda.(21.9.2018)

• Díl čtvrtý (S03E05) (epizoda) (2018)

Maroš Kramár a první žhavá milostná scéna podle šablony S01 byly jediné trochu světlé pozitivní body tohoto dílu jinak ůděsná nuda a to nemluvím o iritujících momentech laciného ždímaní citů alá Chcete mě? u zastřeleného koně a skorozastřeleného psa. A to ještě nemluvím o tom, že teda když nastala ta velká hospodářská krize, tak to tam mohli tvůrci popsat nějak přehledně faktograficky ( ani nevím jaký je ve čtvrtém díle rok ) a ne opisem, když Vyorálek mudruje s malou v lese u železné pasti, že lidi mají hlad.(29.9.2018)

• Díl pátý (S03E06) (epizoda) (2018)

Taková unylá umělohmotná nuda se nedá. Tak aspoň, že komunisti to projeli ve volbách v Praze.... a socani taky.(7.10.2018)

• Díl šestý (S03E07) (epizoda) (2018)

Uplakanost, šeď, nuda, žádná dynamika a pak se hledá činka a najdou se Jaroslavovi nasazené parohy. Dvě hvězdy za retro výpravu a obsazení, zbytek tedy sotva koukatelné.(18.10.2018)

• Díl sedmý (S03E08) (epizoda) (2018)

Poslední dva díly se mírně rozjely, ale ... viděl někdy scénárista a režisér první řadu? Napětí, akce, poutavé vyprávění, dějové zvraty..... rozdíl dvou tříd. Až na stará kolena budu vzpomínat na S03 tak se mi vybaví jen kuchyně u Lippiů, kde zoufalý asertivní papiňák Majer kouká na vzdorující emancipovanou Šafaříkovou.(20.10.2018)

• Díl osmý (S03E09) (epizoda) (2018)

.... to se nedá taková nuda. Cameo Holuba jako Goldberga mne na tři sekundy probralo z bezvědomí při sledování tohoto seroše.(27.10.2018)

• Díl devátý (S03E10) (epizoda) (2018)

Jako někdo, kdo byl ve své době celkem mile okouzlen první řadou První republiky, tak jsem rád, že dneska na Vladimíra někdo namířil bambitku na konci epizody číslo deset, což je prakticky devátý díl, protože jinak bych se opakoval něco o nudě, nezáživnosti a umělém útočení na city.(3.11.2018)

• Díl desátý (S03E11) (epizoda) (2018)

Ještě že mám úchylku komentovat všechno všude, ale tady už mi dochází inspirace. Kostýmová ubrečená uvzdychaná nuda.(11.11.2018)

• Díl jedenáctý (S03E12) (epizoda) (2018)

Kostýmová ubrečená uvzdychaná nuda, ikdyž lepší než předchozí díl. Jedinej kdo mne baví je skvělý Majer jako von Lippi.(17.11.2018)

• Díl dvanáctý (S03E13) (epizoda) (2018)

Wow, vždycky tady píšu něco o uvzdychané ubrečené nudě, ale tento díl byl asi první, který měl pár momentů, které mne zaujaly. Takhle měla být nastavena laťka prvního dílu a jít nahoru a ne že to je předposlední díl.(23.11.2018)

Poslední díl byl asi to nejzajímavější, co se v třetí řadě vyprodukovalo, ale celkový dojem z třetí řady to z rozpačitosti nevytrhlo.(6.12.2018)