James Cameron's Deepsea Challenge 3D

Dokumentární

USA, 2014, 90 min

James Cameron

Jane Moran

"Práve som prekonal rekord Buda Brigmana z filmu Priepasť". Cameron si dokáže robiť prdel aj v osem kilometrovej hĺbke. Ale aj hlbšie. Na tento dokument som sa sakra tešil, pretože jeho kratšia verzia (James Cameron: Voyage to the Bottom of the Earth) ma neskutočne navnadila. Po dlhých mesiacoch, dlhších týždňov a ešte dlhších dní som sa konečne dostal k plnohodnotnej bašte a to rovno v 3D. Dokument ma hoďku a pol a som rád, že to Jim zobral rovno od začiatku - od dectva. Iron Jim nám ako vyprávač objasní jeho vášeň k moru, ktorá je ešte o niečo väčšia ako k filmom (práve tu sa vysvetľuje ta dlhá prestávka medzi jeho poslednými filmami). Neskôr (ale len stručne) sa presúva k jeho prvému podmorskému filmu The Abyss (1989), potom k ďalšiemu Titanic (1997) a napokon aj medzi jeho podmorské dokumenty, ktoré moc ľudí (tu na čsfd) nevidelo (Ghosts of the Abyss, Expedition: Bismarck, Aliens of the Deep). Takže celkom slušná rekapitulácia jedného z najzaujímavejších a najlepších režisérov. Ďalej sa posúvame k stavbe ponorky (Deepsea Challenge, ktorá má aj hodinky na ramene pri odoberaní vzoriek!) ktorá pláva vertikálne, ako jeden druh morských živočíchov. A na záverečné dejstvo, sa už zo samotným Jimom ponoríme pár krát na skúšobnú jazdu, aby sme zistili čo všetko nefunguje a potom už nasleduje samotné finále - Mariánsky priekop. Celý dokument ako ste sa mohli dočítať je od začiatku dokonca veľmi zaujímavý, poteší aj 3D (hlavne pod hladinou!), prekvapivo na dokument fajn hudba, ale samozrejme atmosféra pod hlbinami oceánu. 95% - 5*(23.5.2015)

Na jednu stranu doprý dokument co zaujme. Na druhou trochu zklamání. Místy moc "vizionářské" jakoby reklamní. Na rozdíl od Camerona si nemyslím, že člověk musí být všude osobně, v robotické době je to zbytečně komplikované a drahé. On tam chtěl být a má na to prostředky, ale myslím, že by stejnou práci zvládla robotická ponorka=) Chybělo mně tam víc technických věcí, proč vybrali tuto konstrukci, proč ne batiskaf, jak je to řešené atd. A o tom co za tvory na dně viděl tam toho je také na můj vkus málo.(23.1.2016)

Cameron je čarodej. A svojou hydro vášňou sakra posadnutý borec. Niekedy mám pocit , že tie Titanic do Abyss utopené / Terminátorsky do blue sfarbené Avatar hračky sú len "zdviženým prstředníkem" aby si nakumuloval kapitál na svojmu srdcu blížšie projekty.Tento zásadný dokáč to potvrdzuje a aj nezainteresovaný divák si oči vygoogluje, aký je je Camerco spokojný a ja samozrejme s ním.(25.10.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $235,659Tržby Celosvetovo $459,000▐ Cameron je živel, opäť výborný podmorský dokument, plusom veci okolo tohto projektu ako vznikal, krásne je z toho cítiť aký vzťah má Cameron k podmorskému svetu /80%/(7.6.2015)

Je to blázen, ale když měl svůj sen, tak proč ne. 3D je hodně dobrý, když už teda je. Je to ale spíše dokument o přípravě na ponor na dno Mariánského příkopa + samotný ponor. Každopádně dobře natočený dokument. 72%(30.8.2015)