Ghanchakkar

Indie, 2013, 135 min

Raj Kumar Gupta

Satyajit Pande

Amit Trivedi

Na Ghanchakkaru se podepsalo, že je Gupta podstatně lepším režisérem nežli scenáristou. Jde-li o práci s prostředky filmového stylu, není mu moc co vytýkat - projevuje inscenační nápaditost i cit pro timing a práci s kamerou. Scény vyloupení banky a závěrečného zúčtování ve vlaku (které mne na rozdíl od Gaji Gamini velice potěšilo) jsou toho zjevným dokladem. Ukočírovat vyprávění se mu ovšem příliš nepovedlo a celý narativ budí dojem zoufalého hledání způsobu, jak rozvést (zajímavou) výchozí situaci. Rozpaky budí i fakt, že dvě hlavní dějové linie (vztahové problémy mezi Sanjayem a Neetu + hledání lupu) zůstanou až do konce vzájemně neprotnuté a nikam se neposunou ani postavy a jejich vzájemné vztahy. Pokud bychom ovšem chtěli film za každou cenu obhájit, můžeme se pokusit argumentovat, že vypravěčské tápání záměrně reflektuje mentální stav hlavního hrdiny, jímž je zmatený a apatický kasař, který trpí výpadky paměti a nemůže si vzpomenout kam ukryl lup ze své poslední akce. Lepší tři hvězdičky.(8.4.2014)

• Gaja Gamini

První polovina ještě ušla, ale druhá už je strašlivá nuda a posledních deset minut vyloženě vyšinutých a mimo. Vidya Balan, protentokrát, neprojevila soudnost nad scénářem.(16.10.2013)